Pieniądze

W kwestii kredytów walutowych co do jednego eksperci są zgodni: najbezpieczniej jest spłacać kredyt hipoteczny w takiej walucie, w jakiej zarabiamy. Polacy poza złotym, często zarabiają w funtach brytyjskich lub euro. Łącznie w obcych walutach zarabia dziś 2 mln naszych rodaków. Dlatego osoby, które pracują za granicą, ale marzą o domu lub mieszkaniu  w Polsce w rzeczywistości wciąż mogą pozyskać środki na zakup lub budowę nieruchomości Polsce – od polskiego banku mogą otrzymać kredyt walutowy.

Czy koszty walutowego są niższe niż w PLN?

Na koszt kredytu hipotecznego najbardziej wpływa jego oprocentowanie. W przypadku kredytu w euro lub funtach oprocentowanie jest zdecydowanie niższe, niż dla kredytów w polskich złotych. W porównaniu kosztów obu kredytów warto wziąć jeszcze pod uwagę marżę banku. Dla PLN bez problemu znajdziemy ofertę z marżą wynoszącą 1,5%, natomiast dla funta musimy się liczyć z tym, że będzie ona zdecydowanie wyższa – nawet 4%. Dlatego właśnie pomiędzy kosztami kredytu walutowego, a kredytu w złotych polskich nie ma diametralnej różnicy.  

Czy kredyt walutowy jest bezpieczny?

Jeśli zarabiamy w walucie obcej, kredyt walutowy jest bezpiecznym kredytem. Nowa regulacja skutecznie ograniczyła generowanie zbyt wysokiego ryzyka walutowego: kiedy zarabiamy w euro i spłacamy kredyt w euro, różnice kursowe ani koszty przewalutowania nas nie dotyczą. Trzeba jednak pamiętać że kredyty hipoteczne to zobowiązania zaciągane często na 20-30 lat. Dlatego ryzyko powstaje, kiedy nie jesteśmy pewni, czy w tym czasie nie zmienimy pracy i nie zaczniemy zarabiać w innej walucie np. w złotych. Dlatego biorąc kredyt walutowy trzeba wziąć pod uwagę wiele różnych możliwych zdarzeńi i dokładnie sprawdzić czy w takiej sytuacji umowa kredytowa zobowiązuje do przewalutowania kredytu na PLN i jaki jest koszt takiego przewalutowania. Do tego przyda się wiedza o tym  Jak ustalane są kursy walut?, żeby lepiej rozumieć zasady rządzące rynkiem walutowym.

Jak zmniejszyć koszt wymiany waluty?

Warto pamiętać także, że w przypadku częstego przewalutowania środków w sukurs przychodzą kantory internetowe. Kursy walut w kantoronline.pl są zdecydowanie niższe, niż w banku z racji nawet do 70% niższego spreadu walutowego. Dzięki temu operatorowi, można wymieniać walutę bez ponoszenia zbędnych opłat, co jest szczególnie ważne w przypadku systematycznych wymian waluty, których najczęściej dokonują emigranci zarobkowi przesyłając pieniądze swojej rodzinie w Polsce. 

Podsumowując

Kredyty walutowe są nadal dostępne w naszym kraju, ale jedynie dla tych, którzy zarabiają w obcych walutach. Odpowiedź jednak na pytanie, czy taki kredyt jest opłacalny w dużej mierze zależy od sytuacji osoby, która go zaciąga. Sytuacja jest szczególnie trudna, gdy decydujemy się na zaciągniecie takiego zobowiązania na kilkadziesiąt lat, które są dla nas trudne do przewidzenia.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 78,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny