Drewno konstrukcyjne w budowie więźby dachowej

Drewno konstrukcyjne - co trzeba o niej wiedzieć

Dach stanowi zwieńczenie każdego budynku. Jego wykonanie doprowadza nieruchomość do stanu surowego zamkniętego. Zadaniem dachu jest ochrona budynku przed działaniem niekorzystnych warunków pogodowych. Jednym z podstawowych elementów całej konstrukcji jest więźba dachowa.

Drewno konstrukcyjne na więźbę dachową powinno być możliwie jak najlepszej jakości. Elementy krokwi, łaty drewniane, deski i kontrłaty powinny posiadać odpowiednią wilgotność. Zbyt wilgotne drewno nie będzie trwałym rozwiązaniem. Przed montażem krokwi warto też zadbać o zabezpieczenie drewna. W ofertach sprzedaży znajdują się specjalne impregnaty, którymi zabezpieczamy drewno konstrukcyjne na więźbę dachową. Impregnaty chronią drewno przed atakiem szkodników, pleśni oraz działania wilgotnego powietrza. Warto je stosować, bowiem zwiększają trwałość krokwi i sprawiają, że wszystkie elementy konstrukcyjne (łaty drewniane, deski, kontrłaty) stają się bardziej żywotne.

Drewniana więźba dachowa powinna być dostosowana do rodzaju pokrycia dachowego. Jej kształt przewiduje się już na etapie tworzenia projektu budowlanego. Więźba przeznaczona pod ciężką dachówkę ceramiczną musi być masywna. Z kolei do budowy więźby pokrytej lekką blachodachówką można już zastosować lżejsze drewno konstrukcyjne. W tym wypadku elementy krokwi (np. kontrłaty) nie będą przenosić tak dużych obciążeń. Nieobciążona więźba dachowa nie musi być już tak masywna jak jej odpowiedniki przeznaczone pod ciężkie pokrycie dachowe. Jej lżejsza konstrukcja będzie sposobem na poczynienie dodatkowych oszczędności. Więźba przeznaczona pod blacho dachówkę może być znacznie tańsza w budowie niż jej masywniejsze odpowiedniki przeznaczone pod ciężkie pokrycia dachowe.

Jeśli interesuje Cię drewno konstrukcyjne i budowa dachów, zapraszamy do działu poniżej. Sprawdzisz tu ile kosztuje montaż dachu, zobaczysz jak wybrać deski na łaty drewniane, zapoznasz się z szybkimi sposobami na budowę, a także dowiesz się jak samodzielnie ocieplić poddasze użytkowe. Na dole strony odnajdziesz listę powiązanych tematycznie artykułów.