Rodzaje i wymiary krokwi na dach

Krokwie na dach to nazwa pochyłych belek drewnianych. Są to elementy więźby dachowej oparte na murłacie lub oczepie. Krokwie dachowe można podzielić na kilka typów. Główne belki na dach tworzą ramiona wiązara ciesielskiego. Czołowe krokwie na dach służą jako wsparcie dla krótszych połaci głównie w przypadku dachów wielospadowych. Belki drewniane koszowe i narożne podpierają kosz dachu oraz kalenicę narożną, kiedy chodzi o dach wielopołaciowy. Ostatnim rodzajem są krokwie dachowe tzw. kulawki. Są to krótkie belki na dach, które opierają się na kroki koszowej lub narożnej.

Krokwie na dach mogą mieć różne wymiary. Przekroje krokwi potrzebnych do ukształtowania połaci dachu powinny być obliczone przez konstruktora z uprawnieniami, podobnie jak wymiary jętki dachowej wzmacniającej krokwie. Patrząc na przekroje krokwi można zauważyć proporcje w wymiarach. Zwykle są to od 1:2 do 1:4. Wymiary krokwi zawsze będą uwzględniały wysokość większą od szerokości w podanych proporcjach. Najczęściej jednak przekrój krokwi wynosi 7x 14 cm oraz 8 x 16 cm. Grubość natomiast nie powinna być mniejsza niż 50 mm.

Krokwie są najczęściej belkami na dach jedno- lub dwuprzęsłowymi. Podczas budowy należy brać pod uwagę odpowiednie wymiary przęseł. Stosunek długości przęsła górnego do przęsła dolnego wynosi od 0,60 do 0,65. Innym ważnym szczegółem dachu stanowiącym o jego wytrzymałości jest odpowiedni rozstaw krokwi. Belki drewniane powinny być ustawione względem siebie w odpowiedniej odległości. Standardowy rozstaw krokwi wynosi 80-120 cm. Jeśli na dachu zlokalizowany jest komin lub okno, to mogą być małe różnice w rozstawie krokwi, aby uwzględnić te elementy. Dobrze wyliczone wymiary krokwi uzupełnione dopasowanymi przekrojami krokwi oraz wymiarami jętki dachowej umożliwiają, aby konstrukcja dachu była stabilna i bezpieczna. Jeśli planujesz zlecić budowę dachu, wypełnij ten krótki formularz i zyskaj dostęp do ofert najlepszych wykonawców z okolicy.

Produkty do budowy dachu - atrakcyjne ceny!

Belki na dach i dach podczas budowy, a także krokwie dachowe krok po kroku
Krokwie dachowe, a także polceane belki na dach i ich cena

Rodzaje więźby dachowej

W budownictwie najczęściej można się spotkać z trzema rodzajami więźb dachowych. Pierwszą z nich jest więźba dachowa, a dokładniej więźba krokwiowa. Określa się ją jako najprostsza konstrukcja dachu. W zależności od rodzaju stropu ustala się odpowiedni rozstaw krokwi. W przypadku stropu, w którego skład wchodzą belki drewniane, więźbę konstruuje się w taki sposób, aby belki stropowe przenosiły rozpór krokwi. W związku z tym rozstaw krokwi jest identyczny, jak rozstaw belek w stropie. Jeśli natomiast strop jest żelbetonowy, to dolne końce krokwi powinno się ustawić w murłatach zamontowanych do wieńca. Więźbę należy umocować przy pomocy wiatrownic.

Kolejnym rodzajem więźby dachowej jest więźba dachowa jętkowa. Wyglądem przypomina więźbę krokwiowa, ale posiada drobny element je różniący. W tej konstrukcji dachu występuje jętka, która spina krokwie. Przenosi ona obciążenia wynikające z rozporu dachu. Ważniejsza niż wymiary jętki dachowej jest jej prawidłowa lokalizacja. Zazwyczaj jętkę dachową montuje się w okolicy 2/3 wysokości dachu. Ten rodzaj więźby dachowej stosowany jest najczęściej w budynkach mieszkalnych z poddaszem użytkowym.

Ostatnim rodzajem konstrukcji dachu, w której skład wchodzą krokwie na dach jest więźba płatwiowo-kleszczowa. Może ona służyć jako podparcie dla dachu o rozpiętości nawet 12 m. Główne wiązary rozstawione co 3-5 m, składają się z dwóch krokwi, dwóch słupów oraz pary kleszczy. Wiązary pobocze nie posiadają natomiast słupów i kleszczy.

Krokwie na dach – ceny i opinie

Konstrukcja dachu jest wydatkiem, który ma znaczny udział w kosztach budowy domu. Nie sposób oszczędzać na tym elemencie, ponieważ prawidłowo zbudowany dach świadczy o bezpieczeństwie jego mieszkańców. Cenę jaką będzie trzeba zapłacić za budowę więźby, określić można już na etapie projektu. Im konstrukcja prostsza, tym cena za metr niższa. Biorąc pod uwagę cennik ekipy budowlanej, również koszty robocizny w tym przypadku będą mniejsze. Także koszty drewna za metr sześcienny będą niższe. Ostatecznie można wnioskować, że cena pełnej usługi za wykonanie dachu dwuspadowego będzie niższa niż dachu wielospadowego.

Nie warto szukać tańszego drewna czy ekipy z bardziej przystępnym cennikiem, ponieważ w budowie dachu ważna jest jakość oraz doświadczenie ekipy budowlanej. Oszczędzanie na tym może być w przyszłości przyczyną niestabilności więźby, jej zniszczenia czy zagrzybienia. Finalnie okaże się, że to co zostało zaoszczędzone na etapie budowy, będzie trzeba podwójne dołożyć podczas remontu podniszczonej konstrukcji dachu.

Cennik wybranych modeli krokwi na dach

Krokiew impregnowana i jej wymiary

Przykładowa cena

70 x 140 x 3000 mm

45,99 zł

60 x 120 x 4000 mm

47,74 zł

50 x 100 x 3000 mm

19,98 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 86,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny