Kryteria wyboru stołu stolarskiego
Stół stolarski Sjobergs Elite/ fot. dluta.pl
Warsztat stolarski jest miejscem, w którym wykonywane są różnego rodzaju prace naprawcze i twórcze. Do sprawnego i komfortowego prowadzenia tych czynności niezbędna jest odpowiednia przestrzeń robocza. A taką stanowi bez wątpienia stół stolarski. Różnorodność ofert dostępnych na rynku zmusza nas do głębszego zastanowienia nad wyborem optymalnego modelu. Sprawdźmy jakie kryteria należy wziąć pod uwagę, kupując stół stolarski.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jakie cechy powinien posiadać stół stolarski?
W pierwszej kolejności należy zastanowić się jakimi cechami musi charakteryzować się stół stolarski. Warto pamiętać, że jest on użytkowany nie tylko przez fachowców, ale także amatorów. Dlatego też musi sprawdzać się zarówno w profesjonalnym warsztacie, jak i prowizorycznym kąciku majsterkowicza. Na pierwszym miejscu powinniśmy postawić bezpieczeństwo użytkownika w trakcie wykonywania prac stolarskich. Oprócz tego stół stolarski musi charakteryzować się wysokim komfortem użytkowania. Dużym atutem stołu stolarskiego będzie również jego funkcjonalność. Obecność licznych schowków, szuflad i przegródek pozwoli na zwolnienie powierzchni blatu roboczego, wygodne posegregowanie narzędzi i jednocześnie zapewni do nich swobodny dostęp.
Przenośny zacisk-imadło Sjobergs / fot. dluta.pl
Jaki rozmiar powinien mieć stół stolarski?
Wymiary stołu stolarskiego to sprawa bardzo indywidualna. Zależą one bowiem od przestrzeni, jaka jest dostępna w pracowni czy garażu oraz zakresu prac. Jeżeli wykonujemy głównie precyzyjne czynności, to nie musimy inwestować w stół o dużych rozmiarach. Jeśli jednak zamierzamy często frezować, szlifować czy ciąć, to dużo lepszym pomysłem będzie wybór większego stołu stolarskiego. Bardzo ciekawym rozwiązaniem może być stół rozsuwany. Dzięki tej funkcji możemy dopasować wielkość blatu do aktualnie wykonywanych prac. Bardzo przydatna jest regulacja wysokości blatu. Dzięki temu możemy dopasować stół do aktualnie zajmowanej pozycji. Regulacja wysokości stołu pozwala na pracę zarówno w pozycji stojącej, jak i siedzącej.
Stół stolarski Sjobergs dla szkół / fot. dluta.pl
Jakie funkcje może posiadać stół stolarski?
Wybierając stół stolarski (zobacz na dluta.pl) mamy do dyspozycji kilka jego wersji. Każda z nich daje nam nieco inne możliwości. Bardzo popularny jest stół zaciskowy, który posiada specjalny system zaciskowy. Przesuwane uchwyty, szczęki oraz zaciski pozwalają ustabilizować obrabiany element. Znacznie ułatwia to pracę i powoduje, że nie musimy stabilizować materiału, używając ręki. Ma to spore znaczenie w sytuacji, kiedy do danej czynności trzeba użyć dużej siły lub trzymać narzędzie obiema rękami. Dużym ułatwieniem jest także stół stolarski z imadłem, który pozwala na stabilne mocowanie obrabianych elementów. Jego cechą charakterystyczną jest stabilna i masywna konstrukcja. Oprócz imadła taki stół zazwyczaj posiada system szuflad i haków do zawieszania narzędzi. Pracując przy stole stolarskim, warto także zadbać o oświetlenie. Na rynku dostępne są modele, które są „fabrycznie” wyposażone w system oświetlenia. To znacznie ułatwia wykonywanie czynności wymagających precyzji. Złotym środkiem wydaje się zakup stołu wielofunkcyjnego, który łączy w sobie cechy wyżej wymienionych rozwiązań. Umożliwia zatem szlifowanie, frezowanie, cięcie oraz wykonywanie wielu innych prac.
Wybierając stół stolarski, w pierwszej kolejności warto zastanowić się do jakich czynności będziemy go używać najczęściej. To ułatwi wybór odpowiedniego modelu i wyposażenia.
Stół stolarski Junior/Senior / fot. dluta.pl
artykuł sponsorowany