Kalina koralowa – najpopularniejsze odmiany

Odmiany karłowee

  • Kalina koralowa Compactum to odmiana karłowa dorastająca maksymalnie do 1,5 m wysokości. Jest to zwarty krzew o jasnozielonych liściach, przebarwiających się jesienią na kolor pamarańczowo - czerwony. Kwitnie od maja do czerwca. Jej kwiaty mają kształt płaskich baldachogron i kremowo biały kolor. Jesienią pokrywa się jasnoczerwonymi, dużymi jagodami.
  • Kalina koralowa Nanum to niewielka odmiana dorastająca do 0,5 m. Jest to krzew gęsty o płaskokulistym pokroju, odpowiedni do wykorzystania jako roślina okrywowa. Jej kwitnienie jest rzadkie i niezbyt obfite. Kwitnie w czerwcu, wytwarzając zebrane w płaskie kwiatostany białe kwiaty. Jej największą ozdobą są soczysto zielone liście, które przebarwiają się jesienią na kolor szkarłatny.

Odmiany średnie

  • Kalina koralowa Aureum to krzew kwitnący od maja do czerwca. Dorasta do 2,5 m wysokości, chociaż zwykle prowadzony jest do 1 m. Wyróżnia się złocistym ulistnieniem i pomarańczowymi pędami. Jesienią liście zmieniają kolor na różowy. Kwiaty płaskie, baldachowate w kolorze kremowobiałej. Owoce kaliny tej odmiany są jaskrawo czerwone i błyszczące. Gdy kalina japońska zmienia kolor dojrzewających owoców z czerwonego na czarny, u odmian koralowych zachowują one swoją barwę. Owoce kaliny mają zastosowanie jako środki przeczyszczające, przeciwzapalne, wzmacniające i napotne.
  • Kalina koralowa Xanthocarpum to krzew podobnie jak kalina koreańska, dorastający do 2 m wysokości i nawet 3 m szerokości. Jego kwiaty mają barwę bieli i formę spłaszczonych baldachów. Te krzewy ozdobne zachwycają przebarwiającymi się jesienią na złoto liścmi i owocami dojrzewającymi w luźnych gronach w kolorze żółtomiodowym.

Odmiany wysokie

  • Kalina koralowa Park Harvest dorasta nawet do 4 m wysokości i 2 m szerokości. Jego liście są bardzo dekoracyjne, brązowawe, a później przebarwiające się na kolor złocisto - żółty. Krzew kalina ma luźną i niesymetryczną koronę. Białe kwiaty w formie płaskich podbaldachów są płonne po brzegach i płodne po środku. Kwitnie od maja do lipca. Jesienią w ich miejsce pojawiają się krwistoczerwone, błyszczące jagody.
  • Kalina Roseum to najbardziej znana i ceniona odmiana. Jej kwiatostany w formie kulistej początkowo mają barwę białozieloną, po czym przebarwiają się na czystą biel. Przekwitając, lekko różowieją. Ta odmiana nie wydaje owoców. Viburnum opulus Roseumdorasta do 4 m wysokości.
  • Kalina Pink Sensation – Viburnum opulus Pink Sensation dorasta do 3,5 m wysokości i 3,5 m szerokości. Jej liście są w kolorze zielonym. Kwitnie na przełomie maja i czerwca, okrywając się kwiatami w kolorze różowym. Kwiaty mają formę kulistą. Podobnie jak odmiana Roseum nie wytwarza owoców. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o krzewach ogrodowych.

Kalina koralowa - rozmnażanie i uprawa

Wymagania

Wybierając stanowisko dla kaliny koralowej, należy wziąć pod uwagę wymagania nie tylko gatunku, ale także danej odmiany. Kalina preferuje glebę gliniastą i wilgotną, lecz dobrze przepuszczalną o odczynie lekko kwaśnym do zasadowego. Jednak dobrze znosi okresowe zalanie. Gdy np. kalina hordowina dobrze rośnie na podłożu suchym i próchniczym, kalina japońska i kalina koreańska na glebach żyznych i wilgotnych, dla kaliny koralowej najlepsza będzie ziemia średnio żyzna. Można ją wzbogacić przed sadzeniem obornikiem lub kompostem.

Krzew kalina najlepiej rozwija się w miejscu osłoniętym od wiatru. Odmiany kwitnące wytworzą więcej kwiatów, rosnąc na stanowisku słonecznym. Jednak niektóre odmiany, zwłaszcza te o przebarwiającym się ulistnieniu mogą źle znosić pełne słońce. Lepsze dla nich będzie stanowisko półcieniste. Nadmierne nasłonecznienie może powodować poparzenia liści. Niektóre odmiany kaliny najlepiej rosną w cieniu. Dlatego zawsze należy upewnić się, jakie preferencje ma dana odmiana. Kaliny miniaturowe mogą być uprawiane jako rośliny doniczkowe.

Krzew kalina doskonale znosi warunki atmosferyczne panujące w naszej części Europy. Dlatego jej uprawa nie sprawia problemów. Kalina japońska może ulec przemarznięciu już przy pierwszych przymrozkach, odmiany koralowe są wysoce mrozoodporne, podobnie jak kalina hordowina. Dobrze znosi zanieczyszczenia powietrza. Może jej zaszkodzić przedłużająca się susza, dlatego wymaga wtedy podlewania.


Polecane sekatory w super cenach - sprawdź je!Kalina - rozmnażanie i sadzenie

Te krzewy ozdobne dostępne są w większości szkółek ogrodniczych jako rośliny doniczkowe lub kopane, ale można rozmnożyć je samodzielnie. Rozmnaża się ją z sadzonek półzdrewniałych lub zielonych. W tym celu ucina się zdrowy pęd, jego końcówkę zanurza w ukorzeniaczu i umieszcza w donicy. Do momentu ukorzenienia przechowuje się ją w ciepłym i wilgotnym miejscu.

Inną metodą rozmnażania viburnum opulus jest odkład. Z krzewu ozdobnego rosnącego w ogrodzie wybiera się długi, zdrowy pęd i przygina go do ziemi. Przyszpila się go do podłoża i przysypuje 10 cm odcinek ziemią. Ukorzenianie trwa do roku. Po tym czasie można odciąć sadzonkę i posadzić w przygotowane miejsce docelowe.

Krzew kalina koralowa w czasie owocowania w ogrodzie, a także jego uprawa i pielęgnacja
Jak uprawiać krzew kalina koralowa, czyli sadzenie i pielęgnacja w ogrodzie

Rośliny doniczkowe kupione w sklepie można wysadzać do gruntu od wiosny do jesieni. W zależności od wielkości sadzonki należy wykopać dołek o głębokości i szerokości od 30 do 70 cm. Podłoże wcześniej należy odchwaścić i spulchnić. W tak przygotowanej glebie roślina lepiej będzie się ukorzeniać. Warto także ziemię w wykopanym dołku wymieszać z kompostem. Po wyjęciu rośliny z donicy zanurza się bryłę korzeniową w wodzie na kilkanaście minut, by zmiękła. Korzenie można przyciąć o 1/3 długości. Po zasadzeniu skraca się pędy kaliny, pobudzając roślinę do szybszego wzrostu. Na koniec należy podlać sadzonkę.

Krzew kalina - pielęgnacja

Chociaż krzew kalina nie wymaga przycinania formującego, to dobrze je znosi. Cięcie nie jest wskazane, gdyż roślina nie będzie wtedy kwitła i owocowała. Kwiaty i owoce rozwijają się na końcach pędów. Skrócenie ich spowoduje brak kwitnienia. Jeżeli krzew kalina nadmiernie się rozrośnie, można co kilka lat go przerzedzić. Pierwsze cięcie ograniczające wielkość przeprowadza się u roślin czteroletnich. Najlepiej przystąpić do tego tuż po kwitnieniu. Cięcie wiosenne pozbawiłoby roślinę uśpionych pąków kwiatowych, zawiązanych poprzedniego lata. Regulując wielkość kaliny, najczęściej skraca się pędy o 1/3 długości. Wczesną wiosną należy przeprowadzić cięcie sanitarne. Usuwa się wtedy pędy uschnięte i uszkodzone oraz te, które się krzyżują. Owoce kaliny są lecznicze, jednak spożyte na surowo są trujące. Dlatego osoby mające małe dzieci często obcinają pędy, by uniknąć owocowania. Wystarczy wtedy przyciąć gałązki z przekwitłymi kwiatami.

Krzewy ozdobne zazwyczaj wymagają nawożenia. W przypadku kaliny koralowej nie ma takiej konieczności. Jeżeli rośnie w ubogiej glebie, to wiosną można ją nawozić obornikiem, kompostem lub wieloskładnikowymi nawozami mineralnymi dla lepszego kwitnienia. Nawóz nie powinien zawierać zbyt wiele azotu. Kalina koralowa podobnie jak kalina japońska jest krzewem wrażliwym na suszę. Dlatego w okresach bezdeszczowych wymaga regularnego podlewania. Zwłaszcza odmiany rosnące w pełnym słońcu muszą być systematycznie podlewane. Ziemia zawsze powinna być lekko wilgotna.

Viburnum opulus rosnący w ogrodzie jest odporne na mróz tak jak kalina koreańska. Nie ma potrzeby zabezpieczania jej na zimę. Kalina japońska wymaga ściółkowania i osłaniania agrowłókniną. Zimozielone gatunki są wrażliwe na mróz, dlatego powinny być uprawiane jako rośliny doniczkowe i wstawiane na zimę do chłodnego pomieszczenia. Kalina rzadko choruje. Może u niej wystąpić plamistość liści. To choroba grzybowa. Narażona jest jednak na ataki mszyc i przędziorków oraz chrząszczy. Konieczne jest wtedy zastosowanie specjalistycznego środka.

Katalog roślin ozdobnych jest bardzo bogaty, lecz kalina koralowa zasługuje na szczególną uwagę. Jest nie mniej piękna niż kalina japońska, lecz znacznie lepiej od niej znosi mrozy. Ma także zastosowanie w medycynie i zielarstwie. Bez względu na to, czy rośnie jako soliter, czy w grupach, zawsze przyciąga uwagę i zachwyca.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,2% czytelników artykuł okazał się być pomocny