Krzewy iglaste - odmiany, sadzenie, przycinanie, ceny

Każdy ogród daje dużo możliwości aranżacyjnych. Nawet niewielką przestrzeń można pięknie udekorować. Jest to możliwe dzięki ogromnej ilości interesujących roślin. Przy wyborze najlepiej decydować się na różne gatunki. To pozwoli stworzyć niepowtarzalne kompozycje. W każdą z nich warto wpleść krzewy iglaste. Na przykład odmiany, które opisujemy na naszej stronie. Nie zajmujemy się tylko ich charakterystyką. Wspominamy jak wygląda sadzenie i przycinanie iglaków.

Ozdobne iglaki ogrodowe

Drzewa i krzewy iglaste składają się na liczną grupę gatunków. Te rośliny dekoracyjne są chętnie sprowadzane do ogrodu. Dlatego, że mogą pochwalić się kilkoma zaletami. Zazwyczaj nie są trudne w uprawie. Wykazują odporność na niskie temperatury oraz choroby. Wyróżniają się estetycznym pokrojem oraz pięknymi, nierzadko kolorowymi igłami. Warto wiedzieć, że mają kilka zastosowań. Dobrze wyglądają w grupach, ale też, jako solitery. Niektóre okazy idealnie nadają się na żywopłoty. Inne zdobią skalniaki lub umacniają skarpy. Ponadto krzewy dość często porastają obrzeża oczek wodnych.

W Polsce z powodzeniem rozwijają się różne rodzaje iglaków. Część to gatunki rodzime, sporo pochodzi i innych krajów. Dlatego niełatwo jest podać ogólne wymagania stanowiskowe tych roślin. Co nie znaczy, że to niemożliwe. Krzewy z igłami przeważnie preferują nasłonecznione miejsca. Niektóre lepiej czują się w półcieniu. Gleba, w zależności od gatunku, powinna być sucha lub umiarkowanie wilgotna. Istnieją też okazy lubiące podmokły teren. Równie ważny jest odczyn podłoża. Najczęściej lekko kwaśny, ale w niektórych przypadkach pożądana jest ziemia zasadowa.

Popularne iglaki ogrodowe

Czas wymienić rośliny chętnie sadzone w ogrodach. Nasz katalog otwierają iglaki, z których tworzy się żywopłoty. W tej kategorii nadal największym powodzeniem cieszą się tuje zwane także żywotnikami. Najlepiej sprawdza się żywotnik zachodni Szmaragd i Barbant. Barierę odgradzającą domowników od sąsiadów uzyskuje się także dzięki jałowcom. Najlepiej do tego nadają się odmiany pospolite i chińskie. Niezrównane walory dekoracyjne oferuje preferujący półcień cis pospolity. Najlepiej sprawdzają się krzewy, które nigdy nie zawiązują owoców gdyż są one trujące dla ludzi.

Niejeden ogród zdobią skalniaki i skarpy. Te elementy warto wzbogacić pięknymi roślinami. I w tym przypadku iglaki mają wiele do zaoferowania. Szczególnie polecane są niskie gatunki o ładnym pokroju lub płożące. Pierwszą z grup reprezentuje cyprysik groszkowy. W zależności o odmiany dorasta do 50-60 cm wysokości. Nieco wyższy, bo sięgający 100 cm, jest jałowiec wirginijski Grey Owl. Kolejną propozycją jest jodła biała Daisy’s White. Trzeba też wspomnieć o polecanych iglakach płożących. Należy do nich jałowiec płożący i łuskowaty czy cis pospolity Aurea Hoseri.

Na większe skalniaki wybierane są wyższe krzewy i drzewa. Nierzadko jest to jodła górska, kosodrzewina, świerk pospolity. Wspominaliśmy już, że ozdobne krzewy z igłami porastają obrzeża oczek wodnych. W tych miejscach często sadzone są dwa rodzaje cyprysika, tępołuskowy i nutkajski. Równie pięknym okazem jest mikrobiota syberyjska. Warto pamiętać, że iglaki sprawdzają się, jako solitery. Mogą rosnąć na środku trawinka, bowiem nie zagłuszają innych nasadzeń. Do takich roślin należy cyprysik Lawsona. Katalog interesujących gatunków iglaków rozwijamy na naszej stronie.

Pielęgnacja iglaków

Podobnie jak przy okazji stanowiska, ciężko jest opisać ogólne zasady pielęgnacji iglaków. Dlatego też podamy kilka wstępnych wskazówek. Dbanie o krzewy rozpoczyna się już w momencie sadzenia. Rośliny sprzedawane w pojemnikach umieszcza się w ziemi w okresie od wiosny do jesieni. Okazy z bryłą ziemi obwiniętą jutowym workiem sadzi się w dwóch terminach. Od maja do kwietnia zanim wypuszczą pąki. Albo też od sierpnia do października. Po posadzeniu, iglaki trzeba obficie podlać. W dołku, poza rośliną musi znaleźć się kompost i żyzna ziemia ogrodowa.

W większości krzewy iglaste wymagają umiarkowanie wilgotnej gleby. Zbyt dużo wody przyczyni się do gnicia korzeni, zbyt mało powoduje wysuszanie rośliny. W pielęgnacji ważne jest, więc podlewanie. Wykonuje się je rano lub wieczorem, co 8-10 dni od wiosny do pierwszych mrozów. Iglaki są w większości zimozielone, zatem podlewanie jest szczególnie ważne przed zimą. Dlatego, że przesuszona, zamarznięta gleba doprowadzi do wyschnięcia rośliny. Pomoce w zachowaniu odpowiedniej wilgotności podłoża jest ściółkowanie. Wykorzystuje się do niego korę sosnową.

Iglaki sprowadzone do ogrodu potrzebują także nawożenia. W Polsce ten zabieg przeprowadza się od marca do lipca. Podaje się wtedy nawozy azotowe. Kolejne zasilanie przeprowadza się jesienią, od sierpnia do października. W tym okresie unika się azotu a podaje potas i fosfor. I niskie i wysokie krzewy mogą potrzebować cięcia. Wykonuje się je wiosną w dni zachmurzone, lecz bez opadów. Najpierw przeprowadza się przycinanie sanitarne a dopiero później formujące. Każdy z etapów pielęgnacji poszczególnych gatunków krzewów iglastych dokładniej opisujemy na naszym portalu.