Krzewy ogrodowe - rodzaje, pielęgnacja, choroby, porady

Samodzielna uprawa roślin to pasjonujące zajęcie. Wiąże się ze zdobywaniem wiedzy i rozwojem umiejętności. Ponadto do wyboru jest wiele interesujących gatunków. Mogą być to smaczne i zdrowe warzywa. Uznaniem cieszą się kwiaty wieloletnie i jednoroczne oraz drzewa ozdobne i owocowe. Warto też zdecydować się na krzewy ogrodowe. To właśnie nimi zajmujemy się w tej sekcji naszego portalu. Podajemy nazwy popularnych odmian, sposoby pielęgnacji i wiele więcej.

Krzaki w ogrodzie

Krzewy ogrodowe to rośliny tworzące ogromną grupę gatunków i ich odmian. Różnią się wielkością, pokrojem i wymaganiami uprawowymi. Dla łatwiejszego odnalezienie konkretnych okazów sklasyfikowano je w trzech kategoriach. Do pierwszej należą liściaste krzewy owocowe. Wydają jadalne dla ludzi plony, w wielu przypadkach oferują walory dekoracyjne. W skład drugiej kategorii wchodzą liściaste krzewinki ozdobne. Sprowadzane do ogrodu z uwagi na ładny wygląd. Do trzeciej podgrupy zaliczone zostały krzewy iglaste. Zadanie iglaków jest bardzo proste, mają ozdabiać posesję.

Po wstępnie należy wspomnieć popularne rodzaje krzewów. Zaczynamy od pierwszej grupy, czyli gatunków owocowych. Wśród nich uznaniem cieszą się lubiące ciepłe i nasłonecznione stanowiska borówki amerykańskie. Preferują żyzna i próchniczną glebę. Do przydomowego ogródka chętnie wybierane są czarne i czerwone porzeczki. Mają bardzo podobne wymagania, najlepiej rosną na kwaśnych, przepuszczalnych ziemiach. Kolejnym lubianym krzewem jest agrest. Nie jest trudny w uprawie. Dba się o niego niemal tak samo jak o porzeczki. Rzadziej uprawiane lecz polecane są także jeżyny.

Niskopienne iglaki w ogrodzie

I małe i duże ogrody to dobre miejsca do sadzenia krzewów iglastych. Jednym z najbardziej znanych przedstawicieli tej grupy jest żywotnik zachodni. Innymi słowy jedna z odmian tui. Dorasta do około 2 metrów wysokości i ma zwarty, kolumnowy pokrój. Korona jest wąska i zaokrąglona. Dlatego jest chętnie wykorzystywany na żywopłoty. Żywotnik najlepiej czuje się w słońcu lub w półcienia i na umiarkowanie wilgotnej glebie. Jego pielęgnacja to przede wszystkim nawożenie, podlewanie i przycinanie, jeśli ma mieć określoną wysokość. Tuja reprezentuje rośliny odporne na choroby.

Nasza galeria iglaków przedstawia kolejny, tym razem wolno rosnący krzew. Jest nim dekoracyjny jałowiec pospolity. Podobnie jak tuja preferuje słonce lub półcień. Pełne zacienie mu nie służy i może spowodować rozwój chorób. Jałowcowi trzeba zapewnić umiarkowanie wilgotną glebę. W kwestii żyzności podłoża nie jest wybredny. Poradzi sobie na każdej ziemi. Część odmian ma kolumnowy lub stożkowaty pokrój. Inne okazy są rozłożyste na nawet płożące. Dlatego też rośliny mogą być sadzone na obwódkach rabat, skarpach czy na cmentarzach. Pielęgnacja tego krzewu nie sprawia problemów.

Do ogrodu warto sprowadzić dorastający do 60 cm wysokości świerk pospolity. Podobnie jak poprzednie krzewy, potrzebuje stanowiska słonecznego lub półcienistego. Najlepsza dla niego gleba jest lekko kwaśna i umiarkowanie wilgotna. Musi być też piaszczysto-gliniasta i próchniczna. Ten niewielki świerk nie lubi zanieczyszczonego powietrza. W związku z tym będzie chorował w zatłoczonym mieście. W sprzyjających warunkach sadzi się go przeważnie na skalnikach. Krzaki owocowe oraz iglaste dokładniej opisujemy w pozostałych artykułach opublikowanych na naszej stronie.

Liściaste, kwitnące krzewy do ogrodu

Wspomnieliśmy już iglaki i rośliny owocujące do ogródka. Pozostała, zatem ostatnia grupa, czyli ozdobne, liściaste krzewy ogrodowe. Zalicza się do niej naturalnie rosnący w naszym kraju berberys zwyczajny. Osiąga do 3 metrów wysokości i ma kulisty pokrój. Kwitnie w maju, wykształca wtedy pachnące, żółte kwiaty. Roślina wydaje także jadalne, czerwone owoce. Lubi słońce lub półcień oraz suche gleby o zasadowym odczynie. Poza tym nie ma dużych wymagań uprawowych. Berberys zwyczajny dobrze reaguje na cięcie. Wykazuje odporność na ujemne temperatury oraz choroby.

Kolejne popularne okazy dekoracyjne to piwonie. Występują w formie bylin lub niewysokich krzewów i to te drugie rodzaje nas interesują. Doskonale rozwiną się na rożnych glebach z wyjątkiem mokrych. W takich miejscach rośliny zostaną zaatakowane przez grzyby. Najlepsze są gleby piaszczysto-gliniaste, żyzne i bogate w wapń. Stanowisko musi znajdować się w nasłonecznionej części ogrodu. Piwonie kwitną w maju i czerwcu, wykształcają wtedy czerwone, różowe lub żółte kwiaty. Sadząc je trzeba wiedzieć, że nie są odporne na mrozy. Dlatego należy okrywać je na zimę warstwą ściółki.

Ostatnie krzewy, które zawiera nasza galeria to magnolie. Małe ogrody najlepiej zdobią odmiany niskopienne, dorastające do 2,5 metra wysokości. Są to okazy kwitnące wiosną, pokrywają się pięknymi kwiatami barwy żółtej, różowej, białej. Magnolie należy sadzić na nasłonecznionych stanowiskach. Zalecana gleba jest żyzna, wilgotna i lekko kwaśna. W uprawie ważne jest nawożenie przeprowadzane kilka razy w okresie od marca do lipca. Nazwy i dokładne charakterystyki ozdobnych krzewów liściastych można znaleźć na naszej stronie.