Krzewy ozdobne - odmiany, wymagania, choroby, pielęgnacja

W ogrodzie zawsze warto sadzić i uprawiać krzewy ozdobne. Nie tylko z uwagi na ich bezsprzeczne walory dekoracyjne. W tej grupie roślin można odnaleźć okazy o różnych zastosowaniach. Część świetnie nadaje się na żywopłot. Inne sprawdzają się, jako solitery. Jeszcze kolejne zdobią obrzeża trawników lub skalniaki. Warto, więc poznać ciekawe odmiany i ich wymagania. Te i wiele innych informacji można znaleźć na naszej stronie. Opisujemy też częste choroby i sposoby pielęgnacji.

Krzewy do ogrodu i na działkę

Krzewy ozdobne to rośliny tworzące bardzo dużą i zróżnicowaną grupę. Zaliczają się do niej gatunki liściaste oraz iglaste. Często pojawiają się w ogrodzie, sprowadza się je także działkę. Z powodzeniem rozwiną się na przydomowych trawnikach. Popularne gatunki i poszczególne okazy różnią się wymaganiami uprawowymi, sposobami pielęgnacji oraz wysokością. Mają jednak wyraźną cechę wspólną. Zawsze są świetną dekoracją terenu bez względu na jego wielkość. Część krzewów odznacza się ozdobnym pokrojem. Sporo odmian wykształca atrakcyjne liście, piękne kwiaty lub kolorowe pędy. Rzecz jasna istnieją rośliny łączące kilka ze wspomnianych cech.

Jeśli chodzi o krzewy liściaste to do wyboru są formy miniaturowe, karłowate i osiągające dość dużą wysokość. Niektóre gatunki tworzą żywopłoty, inne sprawdzają się, jako rośliny okrywowe. Całkiem sporo wykorzystuje się do umacniania skarp i nasypów. Poza zastosowaniem, krzaki liściaste różnią się wymaganiami stanowiskowymi. Zazwyczaj jednak najlepiej czują się w miejscach nasłonecznionych lub półcienistych. Zalecana dla nich jest gleba piaszczysta lub piszczysto-gliniasta. Podłoże powinno być żyzne, umiarkowanie wilgotne i przepuszczalne. Zalecane pH od lekko kwaśnego do obojętnego.

Każdy ogród jest miejscem, w którym rozwiną się ładne krzewy iglaste. Tworzy się z nich żywopłoty, szpalery lub sadzi na skalniakach. Iglaki to także piękne solitery i rośliny okrywowe. Wykazują duże zróżnicowanie, jeśli chodzi o wysokość. Gatunki od karłowatych po duże przeważnie potrzebują stanowisk nasłonecznionych lub lekko zacienionych. Tylko kilka poradzi sobie w pełnym cieniu. Krzewy iglaste są za to bardzo wyrozumiałe w kwestii gleby. Wyrosną na każdym rodzaju naturalnego podłoża. Preferują kwaśne pH a do tego niestraszna im susza. Rozwinięcie tematu wymagań krzewów ozdobnych znajduje się na naszej stronie.

Lubiane ogrodowe krzewy liściaste

Wieloletnie krzewy liściaste rodzimego pochodzenia są odporne na mrozy. Okazy z innych stref klimatycznych mogą wymagać okrywania na zimę. Zatem przed posadzeniem rośliny zawsze warto dowiedzieć się o niej jak najwięcej. Pozostając przy sadzeniu, krzewy balotowane z bryłą korzeniową umieszcza się w ziemi jesienią. Odmiany z gołym korzeniem wysadza się wczesną wiosną. Krzaki wykształcające liście bywają podatne na choroby. Najczęściej rozwijają się mączniaki, rdze i schorzenia bakteryjne. Zagrożeniem są także szkodniki, przędziorki, mszyce, tarczniki i gąsienice. Warto wspomnieć jak wygląda pielęgnacja opisywanych roślin.

Liściaste krzewy ogrodowe potrzebują podlewania. Należy przeprowadzać je, gdy podłoże wokół rośliny wyraźnie przeschnie. Wodę dostarcza się dość rzadko, lecz obficie. Chyba, że krzew ma szczególne wymagania w tym względzie. Nawożenie w pierwszym sezonie po posadzeniu nie jest konieczne. Jeśli gleba jest zasobna w składniki odżywcze. W kolejnych latach wiosną podaje się nawozy wieloskładnikowe. Ważnym zabiegiem jest przycinanie krzewów. Zimą wykonuje się cięcie formujące. Wczesną wiosną przeprowadza się odmładzanie usuwając stare pędy a chore, połamane i suche gałęzie ścina się w razie potrzeby.

Po opisie pielęgnacji warto wymienić popularne, liściaste krzewy dekoracyjne. Do ogrodu chętnie sprowadzane są kwitnące wiosną i latem rododendrony. W tym czasie pojawiają się na nich kwiaty w kolorze żółtym, pomarańczowym, różowym, czerwonym. Równie piękne są białe lub żółte magnolie. Odmiany o kwiatach w takim kolorze dobrze czują się w naszym klimacie. Wielu miłośników mają także hortensje. Wyróżniają się wysokimi kwiatami i mięsistymi liśćmi. Poza nimi sporym uznaniem cieszą się piwonie, najlepsze dla początkujących ogrodników. Zdjęcia krzewów liściastych i informacje na ich temat znajdują się na naszej stronie.

Iglaste krzewy ozdobne – pielęgnacja i odmiany

W większości wieloletnie iglaki wykazują dużą odporność na mróz. Rzadko się zdarza by potrzebowały okrywania na zimę. W sklepach ogrodniczych można znaleźć wiele odmian. Przeważnie uprawiane są w pojemnikach, dzięki czemu można sadzić je przez cały okres wegetacji. Okazy z gołym korzeniem i bryłą sadzi się w podobnych terminach, co gatunki liściaste. Zaletą iglaków jest to, że rzadko atakują je choroby. W przypadku szkodników, ogrodnicy najczęściej mają do czynienia z przędziorkami. Najbardziej niebezpieczne są bardzo ciepłym i suchym latem. Inne pojawiające się szkodniki to tarczniki i miseczniki.

By iglaki były zdrowe zaraz po posadzeniu trzeba jest obficie podlać. Warto też ściółkować podłoże, co spowolni przesychanie i zachwaszczanie. W kolejnych latach wodę dostarcza się rzadko, ale obficie. Co ważne niektóre odmiany podlewa się tylko w czasie suszy. Jeśli chodzi o nawożenie to zazwyczaj nie jest wymagane do prawidłowego wzrostu roślin. Przeprowadza się je tylko na jałowych glebach. W takich miejscach nawóz mineralny rozkłada się w maju. Jeżeli pielęgnowane iglaki nie tworzą żywopłotu, cięcie formujące nie jest potrzebne. Wykonuje się tylko w przypadku zbyt dużego rozrostu krzewu.

Jeśli już do niego dochodzi, cięcie iglaków przeprowadza się wiosną. Przyszedł czas by wspomnieć ciekawe i popularne gatunki iglaków. Niejeden ogród zdobi żywotnik zachodni, czyli piękna odmiana tui. Inne, chętnie sadzone rodzaje tego krzewu to tuja barband i szmaragd. Kolejnym iglakiem cieszącym się uznaniem jest jałowiec pospolity. Wraz z nim na działce warto posadzić cyprysy, wiecznie zielony i wielkoszyszkowy. Polecany jest także bardzo ładny świerk pospolity. Różnego rodzaju kolorowe krzewy ozdobne dokładniej opisujemy na naszej stronie. Publikujemy także ich zdjęcia.