Rodzaje baterii wannowych

Istnieje kilka podstawowych rodzajów baterii wannowych, które z kolei występują w rozmaitych wariacjach. Na rynku mamy również ogromny wybór baterii z opcjami dodatkowymi i różnymi ciekawymi funkcjami. Przedział cenowy jest również bardzo szeroki. Baterie wannowe powinny być nie tylko funkcjonalne i estetycznie się prezentować lecz powinny również być wygodne w użyciu i pasować do modelu wanny.

Najbardziej popularne baterie wannowe to urządzenia ścienne. Bateria wannowa ścienne nazywana natynkową dzieli się na jednouchwytową oraz dwuuchwytową. Bateria wannowa ścienna z dwoma uchwytami jest najczęściej wyposażona w kurki, osobny dla ciepłej i zimnej wody. Taka bateria wannowa jest dość kłopotliwa gdyż potrzeba czasu żeby wodę uregulować do żądanej ciepłoty. Jest też mało ekologiczna, woda marnuje się podczas nastawiania.

Baterie wannowe z jednym uchwytem są o wiele bardziej praktyczne. Jeden ruch ręką pozwala dobrać odpowiednią temperaturę wody. Dodatkowo za pomocą uchwytu można regulować siłę strumienia - co również wpływa na oszczędność wody.

Baterie wannowe występują również na rynku jako baterie podtynkowe. Bateria podtynkowa jest dostępna zarówno w wersji jedno jak i dwuuchwytowej. 

Podtynkowa bateria prawie w całości schowana jest w ścianie, na zewnątrz pozostają tylko elementy użytkowe. Niestety tego typu rozwiązanie wymaga kucia ścian. Podtynkowa bateria jest bardzo dobrym rozwiązaniem jeśli w łazience planujemy kapitalny remont. W innym przypadku taka armatura łazienkowa nie wydaje się dobrym pomysłem.

Baterie wannowe niezależnie od rodzaju można nabyć z termostatem. Baterie wannowe z termostatem pozwalają na precyzyjne dopasowanie temperatury wody oraz jej ciśnienia. Najczęściej na pokrętle znajduje się system kontroli temperatury. Innymi słowy na pokrętle ustawia się pożądaną temperaturę wody.

Dużo rzadsza w sklepach oraz dużo droższa jest bateria wannowa stojąca (wolnostojąca). Bateria wannowa stojąca najlepiej pasuje do wanny wolnostojącej. W sklepach z armaturą łazienkową można odnaleźć egzemplarze stylizowane na shabby chic, retro lub industrial.

Kolejnym rodzajem baterii wannowej jest bateria 3 otworowa. Często jest to bateria natryskowa i wannowa w jednym. Bateria 3 otworowa montowana jest na obudowie lub na brzegach wanny. Niektóre modele wymagają montażu poza obrębem wanny, na przykład na ścianie lub specjalnej półce w sąsiedztwie wanny.

Bateria 3 otworowa to urządzenie z mieszaczem, najczęściej jednouchwytowym. Zdarzają się modele również z termostatem. Na rynku polskim dostępne są także baterie wannowe 4 otworowe, których budowa i mechanizm działania są prawie takie same jak w przypadku 3 otworowych.

Termostat to nie jedyne udogodnienie, które proponują producenci baterii wannowych. Popularny stał się również perlator. Jest to sitko o drobnych oczkach, które umieszczone na końcu wylewki napowietrza wodę. Skutkuje to mniejszym zużyciem wody, gdyż strumień płynący z wylewki wydaje się bardziej wartki. Perlator coraz częściej posiada także bateria natryskowa, bateria umywalkowa oraz inne baterie łazienkowe a nawet bateria bidetowa. Więcej o innych bateriach łazienkowych przeczytasz w tym artykule.

Baterie wannowe mogą posiadać dodatkowo różne blokady przeciw nadmiernemu czy też zbyt gwałtownemu zwiększaniu przepływu wody. Taka blokada to często ogranicznik wbudowany w głowicę lub tak zwany przycisk EKO, który zabezpiecza przed nadmiernym strumieniem z wylewki.

Coraz bardziej popularne stają się również zestawy napełniająco - odpływająco - przelewowe. Zastępują one baterie wannowe pełniąc kilka funkcji. Wanna napełnia się wodą szybko i cicho, podobnie przy spuszczaniu wody. Zestawy tego typu nie należą do najtańszych, jednak zyskują coraz więcej entuzjastów. Tego rodzaju armatura nazywana jest przyszłością łazienek.

Popularni producenci baterii wannowych

Polskim producentem armatury łazienkowej który od 25 lat dał się poznać jako renomowany wytwórca i sprzedawca baterii jest Deante. Deante produkuje baterie łazienkowe a w jego asortymencie odnajdziemy wiele interesujących modeli. Jeśli interesuje nas bateria umywalkowa, prysznicowa czy bateria bidetowa będziemy mieć naprawdę szeroki wybór. Deante proponuje również wyposażenie kuchenne i łazienkowe w pełnym zakresie.

W ofercie tego producenta jest cała plejada wysokiej jakości baterii wannowych. Deante posiada zarówno tradycyjne baterie ścienne jak i baterie wannowe z termostatem. W ofercie ponadto bateria 3 otworowa oraz bateria podtynkowa  w kilku odsłonach wzorniczych.

Ciekawą propozycją jest bateria 3 otworowa z serii Cubic. Bateria posiada wbudowany perlator. Producent daje na ten produkt gwarancję wynoszącą  7 lat. Bateria została zaprojektowana w nowoczesnym, minimalistycznym stylu. Chrom i wysoki połysk nadaje całości bardzo efektowny wygląd. Cena tego modelu to około 700 złotych.

Innym interesującym modelem jest bateria wannowa z serii Butterfly (ścienna). W komplecie znajduje się bateria natryskowa. Posiada mechaniczną regulację wypływu wody, przełącznik natrysku oraz blokadę otwarcia gorącej wody. Ciekawy design, chrom oraz funkcjonalność tej baterii sprawia, że jest to produkt godny uwagi.  Cena tego modelu to około 300 złotych.

Prawie równie długo co Deante na rodzimym rynku funkcjonuje firma Ferro. Firma Ferro specjalizuje się w bateriach, zlewozmywakach, wannach oraz akcesoriach łazienkowych, a także w armaturze do budynków użyteczności publicznej. W ofercie producenta wiele rodzajów baterii, między innymi baterie ścienne, z termostatem oraz wiele innych.

Baterie ścienne stanowią duży procent baterii wannowych oferowanych przez Ferro. Bateria wannowa ze słuchawką i wężem Retro to model z tradycyjnymi kurkami. Wykończenie baterii to chrom. Bateria posiada natrysk - słuchawkę prysznicową oraz standardowy przełącznik wanna - prysznic. Wyposażona została w głowice suwakowe. Cena tego modelu to 400 złotych.

Interesującym modelem jest bateria natryskowa i wannowa w jednym Varese set. Jest to bateria z termostatem. Posiada blokada gorącej wody Safe Stop 38°C oraz system easy clean. Wykończenie tej baterii to chrom. Całość bardzo dobrze będzie się komponować zarówno z łazienką w stylu nowoczesnym, jak i klasycznym. Cena 750 złotych.

Inne ścienne baterie do wanny Ferro dostaniemy w dużo niższych cenach. Na przykład bateria wannowa ścienna Veneto VerdeLine to wydatek około 400 złotych. Jest to bateria jednouchwytowa wykończona w chromie, z przełącznikiem wanna - prysznic. Produkt został wzbogacony poprzez zastosowanie systemu kontroli ciepłej wody.

Mimo szerokiego asortymentu Ferro nie posiada baterii wolnostojących. Będziemy musieli szukać ich gdzie indziej.  Bateria wannowa stojąca jest z natury rzeczy droższa , jednak posiada niezaprzeczalne atuty dekoracyjne.  Bateria wannowa stojąca jest oryginalna i będzie piękną ozdobą każdej łazienki.

Bateria wannowa stojąca Della to bateria wannowo-prysznicowa. Elegancka, prosta w formie i praktyczna będzie doskonałym uzupełnieniem każdej łazienki. Cena tego modelu nie jest niska - za tą baterię zapłacimy około 1200 złotych. Jednak w tym przypadku cena jest współmierna do jakości. Bateria wannowa stojąca Della posiada automatyczny przełącznik prysznic - wanna oraz trwałą solidną konstrukcję. Minusem jest stosunkowo krótka gwarancja, wynosząca 24 miesiące, co przy takiej cenie stanowi poważną wadę.

Dużo droższa, ale również dużo bardziej efektowna jest bateria wannowa stojąca Giulini Giovanni Parigi 7300N. Utrzymana w stylu klasycznym, świetnie będzie pasować do łazienki w stylu retro. Posiada tradycyjne kurki i słuchawkę prysznicową. Jej cena to 2500 złotych i niestety również na ten zestaw otrzymamy gwarancję wynoszącą zaledwie 24 miesiące.

Więcej informacji na temat baterii wannowych i innych baterii łazienkowych znajdziesz bez wątpienia w tych materiałach.

Ceny popularnych baterii wannowych

Baterię wannową można kupić dużo taniej w większości sklepów wielkopowierzchniowych. W Leroy Merlin czy Obi istnieje duży wybór sprzętów łazienkowych oraz armatury. Produkty oferowane w sieciówkach charakteryzują się dużą rozpiętością cenową. Można w nich znaleźć również modele za bardzo przystępną cenę.

Cena jest tutaj głównym atutem, najprostszy model baterii łazienkowej zakupimy w tego typu marketach za jedyne 50 złotych. Jednak taniej nie zawsze oznacza oszczędniej. Musimy brać pod uwagę, że bateria za 50 czy 100 złotych może w szybkim czasie się zepsuć, a nie możemy oczekiwać gwarancji na produkt który został wyprodukowany prawie po kosztach. Jednak w przypadku nagłej awarii czy traktując taki zakup jako rozwiązanie przejściowe można się zdecydować na taką tanią baterię.W marketach budowlano - wykończeniowych Obi znajdziemy szeroki wybór baterii łazienkowych różnego typu. Ceny baterii wannowych od 50 do 800 złotych dają szerokie spectrum możliwości wyboru.

Najtańszym modelem baterii do wanny w markecie Obi jest obecnie Imperial bateria wannowa Kappa-2, którą kupimy za 56 złotych. Jest to bateria ścienna jednouchwytowa z głowicą ceramiczną. Klienci sklepu internetowego Obi zastanawiają się retorycznie czy jest to produkt trwały i w związku z tym czy nie trzeba będzie za jakiś czas ponowić zakupów i nabyć nową baterię.

Ścienne baterie stanowią większość wśród baterii łazienkowych w Obi. Inną propozycją z tego zakresu jest Loge bateria wannowa Victorian 13, za którą zapłacimy 176 złotych. Jest to bateria dwuuchwytowa tradycyjna z kurkami i słuchawką prysznicową.

W sklepie Obi dostaniemy również wybrane modele marki Deante. Między innymi baterię wannową Savory. Jest to bateria 3 otworowa. Jej cena to 619 złotych.

W sieci sklepów budowlano - dekoratorskich Leroy Merlin również możemy nabyć po przystępnej cenie różne baterie łazienkowe, w tym do wanny. Dolny pułap cen jest podobny jak w Obi, jednak w Leroy Merlin zakupimy także modele dużo droższe, na przykład wolnostojące. Bateria wannowa stojąca w sklepach Leroy Merlin to koszt około 2000 złotych.

Jak w większości tego typu sklepów ścienne baterie stanowią zdecydowaną większość jako najczęściej poszukiwane. Najtańszym modelem w Leroy Merlin jest bateria wannowa ATOL / BKX_010D KUCHINOX, którą kupimy za 56 złotych. Jest to urządzenie jednouchwytowe bez skojarzonego zestawu natryskowego.

Jak w większości tego typu sklepów ścienne baterie stanowią zdecydowaną większość jako najczęściej poszukiwane. Najtańszym modelem w Leroy Merlin jest bateria wannowa ATOL / BKX_010D KUCHINOX, którą kupimy za 56 złotych. Jest to urządzenie jednouchwytowe bez skojarzonego zestawu natryskowego.

Podobną, lecz atrakcyjniejszą wizualnie baterią jest JOKO NEO. Jej koszt to 99 złotych. JOKO NEO to również bateria jednouchwytowa, która pozwala na regulowanie temperatury i intensywności przepływu wody.  Zarówno na ATOL / BKX_010D, jak i na JOKO NEO dostaniemy dwa lata gwarancji.

Sklepy Leroy Merlin proponują zakup trzech ciekawych wzorniczo baterii wolnostojących, marki Omnires. Jedną z nich jest bateria wannowa stojąca Hudson za 2700 złotych. Bateria zawiera rączkę prysznicową. Na ten produkt dostaniemy dwie gwarancje. Gwarancja na głowicę wynosi 5 lat, na korpus gwarancja obejmuje lat 10.

Baterie wannowe ścienne oraz innego typu zakupimy również w innych marketach. W marketach Praktiker ceny baterii wannowych rozpoczynają się kwotą 70 złotych. W Merkury Market za baterię ścienną zapłacimy od 60 złotych wzwyż, podobne ceny również w Castoramie. Oczywiście w wymienionych sklepach znajdziemy ponadto produkty z wyższej półki cenowej. 

Która bateria wannowa będzie dla nas najlepsza zależy od naszych preferencji, a także od typu wanny. Co do zasady bateria wannowa, która ma służyć wiele lat powinna być wykonana z wysokogatunkowych materiałów i być urządzeniem funkcjonalnym. Pochopne, nieprzemyślane zakupy mogą bezpośrednio wpłynąć na komfort używania sprzętów łazienkowych.

Ostrożnie traktujmy oferty które zakładają okres gwarancji do 24 miesięcy. Znani i renomowani producenci nie oszczędzają na projekcie i na samej produkcji, tak więc są pewni jakości swoich wyrobów. Znani i szanowani producenci armatury łazienkowej dają na swoje wyroby dużo dłuższą gwarancję - często jest to pięć, lub nawet dziesięć lat. Kupując dany produkt powinniśmy wiedzieć za co płacimy.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny