Tokarka do drewna – budowa i działanie

Stara metoda obróbki drewna - toczenie

Znane już w VI wieku tokarstwo stało się z czasem fascynującą rozrywką arystokratyczną. Mając do dyspozycji nieograniczone możliwości spędzania wolnego czasu, wielu hrabiów i książąt z upodobaniem wytaczało drewniane przedmioty. Przyczyna była prosta: najprostsza, ręcznie napędzana tokarka domowej roboty, zmieniała amatora-rzemieślnika w artystę tworzącego w drewnie idealne obrotowe formy. Komponując ze sobą regularne walce, stożki, kule i inne bryły przestrzenne, można tworzyć wymyślne bibeloty.

Obróbka skrawaniem przez toczenie polega na zdejmowaniu warstw wirującego wokół własnej osi materiału nieruchomym narzędziem. Ruch obrotowy obrabianego kawałka drewna jest wymuszany przez napędzane silnikiem elektrycznym wrzeciono. Podstawę maszyny stanowi tzw. łoże, do którego zamocowana jest na stałe głowica z łożyskowanym w niej wrzecionem.

Drewno przeznaczone do toczenia nie może być wybrane przypadkowo. Pęknięcia wzdłużne i promieniowe, nadpsute i zepsute sęki, ubytki powierzchni i inne tego typu wady, dyskwalifikują surowiec tokarski. Jeśli zdecydujesz się zlecić prace stolarskie i wykonanie mebli, wypełnij ten krótki formularz i znajdź fachowców z twojej okolicy.

Toczenie między kłami, czy w uchwycie?

Tokarka do drewna umożliwia obróbkę dwóch zasadniczych rodzajów form: mniej lub bardziej obrobione walce (nogi mebli albo lamp, słupki itp.) i elementy wydrążone w środku albo spiczaste (misy, kule, płyty, podstaw).

Te pierwsze są podpierane podczas obróbki z dwóch stron. Ta technika, którą można określić „toczeniem między kłami”, jest najprostszą drogą do wytoczenia przedmiotu. W drugim przypadku drewno jest zamocowane z jednej strony – jest to „toczenie uchwytowe”.

Tokarka do drewna, podobnie jak tokarka do metalu albo frezarka, jest maszyną wyspecjalizowaną, a jej cena nie należy do najniższych. Jeżeli ma być wykorzystywana sporadycznie i do celów hobbystycznych, wystarczy zakup za kilkaset złotych. W grę wchodzą też urządzenia używane. Do wyrabiania skomplikowanych przedmiotów w znacznych ilościach potrzebna będzie obrabiarka bardziej profesjonalna, na przykład tokarka Bernardo, za około 5000 zł.

Do wytaczania dużej liczby jednakowych elementów bardzo przydatna może być tokarka z kopiałem. Kopiał do tokarki jest urządzeniem kopiującym, przeznaczonym do wielokrotnego kopiowania elementów z drewna ewentualnie z materiałów drewnopochodnych. Cena tokarki Bernardo w wersji warsztatowej z kopiałem wynosi około 20 tys. złotych. Tokarka do obróbki drewna to zakup dla majsterkowiczów.

Wybór tokarki do drewna w zależności od przeznaczenia

Typy tokarek do drewna – jaką wybrać?

W zależności od sposobu mocowania obrabianego elementu można wyróżnić dwa typy:

1. Tokarka kłowa

  • tokarka stołowa – mała obrabiarka do drobnych i dokładnych wyrobów;
  • tokarka uniwersalna – obrabiarka o szerokim zakresie możliwości zastosowania, zarówno do obróbki zgrubnej, jak i precyzyjnej;
  • tokarka z kopiałem – służy do toczenia brył obrotowych o dowolnym przekroju podłużnym, kopiał do tokarki umożliwia wykonanie elementów w wielu jednakowych egzemplarzach;
  • tokarka produkcyjna – odznacza się dużą wydajnością obróbki;
  • tokarka wielonożowa – ma dwa niezależne suporty, które umożliwiają jednoczesne toczenie wzdłużne i poprzeczne.

Polecane frezarki i frezy - sprawdź je!

2. Tokarka uchwytowa

  • tokarka pozioma;
  • tokarka pionowa.
Praca w warsztacie przy tokarce oraz tokarka do drewna i cena za nowe i używane tokarki oraz opinie o producentach
Którą tokarkę do drewna wybrać? Rodzaje, ceny, opinie, porady

Ze względu na sposób sterowania można wyróżnić obrabiarki sterowane ręcznie oraz takie, których obsługa jest zautomatyzowana. Tokarka kłowa oraz uchwytowa do drewna, tak jak tokarka do metalu, czy frezarka numeryczna są dzisiaj sterowane przez komputer. Zaprogramowana kombinacja prędkości wrzeciona oraz suportów zapewnia wysoką precyzję i wyeliminowanie błędów, co przy sterowaniu ręcznym byłoby trudne do uzyskania.

Określenie potrzeb przed zakupem tokarki do drewna

Zanim zamówi się konkretny typ i model obrabiarki, dobrze jest określić własne wymagania i potrzeby. Pozwoli to na zawężenie grupy rozpatrywanych maszyn. Obrabiarki używane do toczenia drewnianych elementów są dostępne w różnych wymiarach. Planowany wyrób drobnych, precyzyjnie obrobionych bibelotów nie usprawiedliwia zakupu dużej, podłogowej tokarki z żeliwnym łożem. Podobnie do toczenia stołowych nóg, dużych podstaw lamp i mis nie przyda się mała, chociaż dokładna tokarka stołowa.

Do amatorskiego toczenia kształtów cylindrycznych i stożkowych wystarczy często tokarka do drewna domowej roboty. Minitokarka zbudowana przez doświadczonego amatora-mechanika, przy odpowiednim podejściu do projektu, może mieć charakterystyki nie gorsze od fabrycznej. Głównym elementem konstrukcji jest silnik elektryczny. Prędkość obrotowa tego typu maszyny nie powinna przekraczać 1500 obrotów/min.    

O zastosowaniu tokarki decyduje w znacznym stopniu jej tak zwana przestrzeń robocza. Jest to długość największego kawałka materiału, jaki może się w tej przestrzeni obracać. Trzeba pamiętać o tym, że bardziej uniwersalna jest nieco większa tokarka. O ile małe przedmioty można bez straty jakości wytoczyć na dużej obrabiarce, to w drugą stronę ta zasada nie działa. Istnieje wprawdzie możliwość podzielenia dużego elementu na fragmenty i sklejenia do potem, jednak ze względów estetycznych lepiej wykonać go z jednego kawałka drewna.

Ważnym parametrem obrabiarki jest moc jej silnika. Moc od 0,3 do 0,5 KM wystarczy do obróbki małych elementów. Tokarki do średnich wyrobów powinny być wyposażone w silniki 1 KM.

Tokarka do drewna na miarę własnych potrzeb

Bez względu na to, czy poszukiwana obrabiarka będzie służyć celom hobbystycznym, czy zarobkowym, ważne jest, aby przed zakupem zebrać o niej możliwie dużo informacji. Na rynku istnieje wiele tanich modeli azjatyckiego pochodzenia. Niestety, niska cena idzie często w parze z wątpliwą jakością maszyny. Jeśli ktoś ma mocno ograniczony budżet, lepszym wyborem jest przeważnie zakup używanej tokarki do drewna. Decydując się na zakup nowej obrabiarki, warto kierować się opiniami osób doświadczonych. Trzeba stwierdzić, że dobrą opinią cieszy się sprzęt austriackiej firmy Bernardo, idealny dla hobbystów, jak i wymagających rzemieślników. Tokarka do obróbki drewna to wybór wart rozważenia.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny