Który filtr do wody wybrać?
Systemy uzdatniania wody są coraz częstszym wyposażeniem polskich domów. Odpowiednio dobrane filtry poprawiają jakość wody pitnej i użytkowej.
Z tego artykułu dowiesz się:
Który system filtracji wody wybrać?
Producenci filtrów wody starając się sprostać oczekiwaniom klientów stale poszerzają swoja ofertę, dlatego obecnie na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań do skutecznego oczyszczania wody. Jakie kryteria wyboru warto przyjąć decydując się na zakup odpowiedniego filtra do wody (sprawdź na: https://www.filtry-wody.pl/)? Czy cena urządzenia, to jedyny aspekt warty uwagi przy zakupie? Może się okazać, że wybierając domowe filtry wody sugerując się jedynie ceną, nie dokonasz zakupu systemu filtracji, który poradzi sobie dobrze z filtrowaniem Twojej wody. Jakie czynniki rzeczywiście należy brać pod uwagę przy wyborze urządzenia filtrującego wodę? Podpowiadamy w tym artykule, czym się kierować przy zakupie filtra oraz które rodzaje filtracji będą wskazane w konkretnych przypadkach, aby finalnie uzyskać czystą wodę pitną i użytkową.
Od czego zależy dobór odpowiedniego systemu filtrowania?
Przed zakupem systemu uzdatniania wody warto poszerzyć wiedzę, o produktach jak i samym doborze filtra wody. Co warto brać pod uwagę, aby wybrać filtr dobrze pasujący do Twoich potrzeb? Filtr oczyszcza wodę właściwie tylko wtedy, gdy jest prawidłowo dopasowanym urządzeniem do konkretnego problemu z wodą. Poszczególne etapy filtracji dobiera się pod wględem pożadanych rezutatów w zakresie oczyszczania wody.
Kryteria wyboru systemu uzdatniania wody
Jest kilka czynników, które należy mieć na uwadze chcąc dobrać jak najlepszy filtr wody do swoich potrzeb. Są nimi:
zużycie wody - podane w ujęciu dziennym bądź miesięcznym pozwala dobrać filtr o odpowiedniej wydajności
ilość domowników / punktów poboru wody - to dodatkowa informacja precyzująca realne zapotrzebowanie na uzdatnioną wodę
jakość wody - poziom twardości lub kompleksowa analiza laboratoryjna dokładnie wskazują wartość parametru, który wymaga poprawy
Po ustaleniu powyższych zmiennych warto się zastanowić, czy chcesz filtrować wodę jedynie do celów spożywczych, czy może także użytkowych. Filtry wody do kuchnni oraz systemy uzdatniania na cały dom, to dwa zupełne inne podejścia do oczyszczania wody. Poniżej omawiamy, co je charakteryzuje oraz jakie konkretne filtry możesz zastsować w obu przypadkach.
Domowe filtry wody — modele podzlewowe
Co powinno charakteryzować dobry kuchenny filtr do wody? Filtry pod zlew dzielą się zasadniczo na kompaktowe (bezzbiornikowe) oraz na standardowe ze zbiornikiem na wodę. Filtr podzlewowy warto więc wybierać pod względem ilości dostępnego miejsca w szafce. Jeśli masz go sporo, możesz zdecydować się na standardowy system odwróconej osmozy ze zbiornikiem. Chcesz raczej zaoszczędzić miejsce w kuchni? Postaw na przepływowy filtr w kompaktowej obudowie. Jakie filtry do kuchni wyróżnia się ze względu na rodzaj filtracji?
System odwróconej osmozy
Tego typu urządzenie filtrujące wodę ma za zadanie dostarczanie czystej wody do picia. Poprawa jakości wody po filtrze RO jest odczuwalna: wyraźnie polepsza się smak przygotowanych na jej bazie napojów. Dlaczego system odwróconej osmozy z podwójną wylewką to dobry pomysł? Systemy filtrów podzlewowe często umożliwiają filtrowanie wody do dwóch celów: gotowania oraz picia. Technologia odwróconej osmozy opiera się o działanie membrany RO, czyli osmotycznej. Cechuje ją na tyle duża dokładność, że usuwa także bakterie czy drobnoustroje. Woda kranowa w zależności od pochodzenia może zawierać różne zanieczyszczenia. Filtracja odwróconą osmozą to najdokładniejszy sposób na oczyszczanie wody wodociągowej czy studziennej do picia.System nanofiltracji wody
Kuchenne filtry do wody działające na zasadzie nanofiltracji są chętnie wybierane przez osoby, które chcą poprawić jakość wody bez usuwana z niej minerałów. Nanofiltracyjny filtr oczyszcza wodę do picia z takich zanieczyszczeń, jak pestycydy czy metale ciężkie, ale pozostawia w niej magnez i wapń. Jeśli więc zastanawiasz się, jaki filtr do wody wybrać, aby nie była ona po filtracji zupełnie jałowa, wybierz system nanofiltracyjny. Ten rodzaj filtracji zadba o optymalny skład wody: poprawi smak wody i pozostawi w niej cenne minerały.Podzlewozmywakowy filtr trójstopniowy
Trójstopniowe filtry wody zapewniają podstawowe i efektywne filtrowanie wody. Poprawiają jakość wody pitnej dzięki potrójnemu systemowi filtracji. Wkłady w takim systemie przeprowadzają wstępne filtrowanie wody. Trójstopniowe filtry podzlewowe są często wyposażone we wkłady węglowe, które następnie zatrzymują chlor i poprawiają finalnie smak wody. Wydajność filtrów podzlewowych jest znacznie większa, niż dzbanka filtrującego, dlatego warto rozważyć montaż filtra wody w kuchni, jeśli chcesz na co dzień cieszyć się krystalicznie czystą wodą do picia.
Wspólną zaletą filtrów wody podzlewowych, niezależnie od wybranego rodzaju filtracji, jest możliwość zrezygnowania z wody butelkowanej. Filtry pod zlew pozwalają na korzystanie z oczyszczonej wody przefiltrowanej bezpośrednio przed spożyciem. Podzlewozmywakowe filtry wymagają jedynie okresowej wymiany wkładów filtrujących, która to częstotliwość jest zależna od stopnia zanieczyszczenia wody. Założenie filtra odwróconej osmozy czy innego filtra podzlewowego nie przysparza większych trudności. Również eksploatacja filtrów wody podzlewowych jest prosta, zwłaszcza jeśli wybierzesz filtr z rodzajem wkładów typu "twist". Podzlewowe systemy filtrowania w łatwy sposób zapewniają czystą wodę pitną o każdej porze dnia prosto z kranu. Obok tych uzdatniaczy wody pitnej na rynku istnieją także modele filtrów, które stosuje się na cały dom. Który filtr do wody wybrać? Filtry kuchenne świetnie uzupełniają działanie stacji uzdatniania na głównym przyłączu wody. Jakie filtry warto rozważyć na cały dom? Poniżej omawiamy najważniejsze rodzaje filtrów wody do zastosowania na głównej instalacji.
Systemy oczyszczania wody na cały dom
Jakie są główne rodzaje filtrów, które poprawiają jakość wody użytkowej? Jest ich co najmniej kilka. Tego typu urządzenie to np. filtr multifunkcyjny czy zmiękczacz wody. To urządzenia, które odpowiadają za polepszenie jakości wody wpuszczanej do całej instalacji. Instalowane na głównym przyłączu wody filtry usuwają w zależności od potrzeby: jony twardości, żelazo, mangan czy nieprzyjemny zapach wody. Duże filtry wody najlepszej jakości pomagają uchronić instalację wodną i sprzęt AGD przed awariami. Tego typu domowe filtry wody skutecznie uzdatniają wodę do użycia w całym budynku.
Filtr do domku letniskowego czy domu jednorodzinnego montowany na głównym przyłączu dobrze zabezpiecza instalację przed przedostaniem się do niej potencjalnych zanieczyszczeń. Jakie jeszcze uzdatniacze wody stosowane są jako urządzenia filtrujące wodę dla całego domu?
Najbardziej skuteczne systemy oczyszczania wody dla całego budynku:
Filtr wstępny
Do usuwania zanieczyszczeń mechanicznych takich jak piasek, drobiny rdzy czy muł najlepiej nadają się filtry wstępne. Mechaniczne filtry usuwają drobiny zanieczyszczeń stałych, które mogłyby trafić do kranów i innych systemów filtracyjnych. W związku z tym systemy wstępnej filtracji wody dobrze sprawdzają się jako samodzielne filtry do wody, ale najcześciej montuje się je przed głównymi uzdatniaczami, np. redukującymi twardość wody zmiękczaczami. W tym drugim przypadku filtry wstępne świetnie chronią głowice filtrów multifunkcyjnych czy zmiękczających przed uszkodzeniem drobinami piasku i mułem.Filtr zmiękczający
Filtry redukujące twardość wody, czyli zmiękczacze to urządzenia stosowane najczęściej do wody wodociągowej. Wynika to z faktu, że w Polsce wiele gospodarstw domowych korzystających z wody wodociągowej ma w niej podwyższoną twardość. Miękka woda częściej występuje w wodzie z własnego ujęcia, niż tej sieciowej. W niektórych przypadkach poziom jonów twardości jest tak wysoki, że montaż filtra wody do jej zmiękczania jest konieczny, aby zachować sprawność urządzeń AGD. Korpusy na zmiękczające wkłady filtracyjne są dobrym rozwiązaniem jedynie przy niewielkim zapotrzebowaniu na wodę, np. w domku letniskowym, nieużytkowanym całorocznie. W przypadku domu jednorodzinnego wydajny będzie filtr do domu pracujący na złożu jonowymiennym, które zmiękcza wodę efektywnie przez wiele lat.Filtr węglowyUrządzenia do filtracji wody z węglem aktywnym są powszechnie wykorzystywane w uzdatniaczach wody różnej wielkości. Węgiel jest wykorzystywany w kuchennych filtrach wody, wkładach filtrujących do dzbanków czy korpusowych filtrów. Najlepszy filtr do wody z węglem aktywnym na cały dom, to duża kolumna filtracyjna ze złożem węglowym. Polepszenie jakości wody po filtracji węglowej następuje głównie w obszarze smaku i zapachu: zredukowany jest chlor. Systemy filtrów na węglu aktywnym są chętnie wybieranymi, ekologicznymi rozwiązaniami do uzyskiwania oczyszczonej wody.
Filtr sedymentacyjnySystem uzdatniania wody ze złożem sedymentacyjnym to kolejny rodzaj filtra, który poprawia jakość wody. Można stwierdzić, że kolumny sedymentacyjne to duże filtry mechaniczne. Takie kolumny są odpowiedzialne za usuwanie zanieczyszczeń stałych jak piasek czy wytrącone drobiny żelaza. Filtr sedymentacyjny sprawdza się jako duży filtr wstępny do wody ze studni, która wymaga intensywnej filtracji mechanicznej. Jeśli Twoja woda ma dużą mętność i barwę, ten rodzaj filtra pozwoli Ci uzyskać krystalicznie czystą wodę pozbawioną mętności.
Korpusowy filtr do wody Filtry korpusowe to jedne z częściej montowanych modeli filtrów do wody. Ich działanie i montaż są stosunkowo proste. Podobnie jak filtry wstępne montuje się je narurowo. Jest to dość uniwersalne rozwiązanie, ponieważ filtr korpusowy możesz zamontować jako ostatni etap stacji uzdatniania na wejściu, np. z umieszczonym w nim wkładem węglowym. Wówczas taki filtr poprawi zapach wody — będzie podawał wodę pozbawioną chloru na całą instalację. Filtr korpusowy możesz także zastosować punktowo w kuchni pod zlewem. W takiej konfiguracji będzie on usuwał zanieczyszczenia wody dla jednego punktu poboru. W zależności od parametrów wody, w środku korpusowego filtra możesz umieścić np. filtr piankowy, filtr sznurkowy lub inne wkłady filtracyjne dostępne na rynku.
Jak wśród tylu dostępnych rodzajów filtrów wody wybrać odpowiedni model dla siebie? Weryfikacja jakości wody oraz ustalalenie, do czego chcesz ją wykorzystać po uzdatnieniu pomogą wstępnie ustalić rodzaj potrzebnego filtra wody. W razie wątpliwości warto skorzystać z doświadczenia specjalistów branży uzdatniania wody, którzy z dużą precyzją dobiorą odpowiednie rozwiązanie.
Jaki rodzaj filtra wybrać? Podsumowanie
Czy to ile kosztuje filtr, powinno być najważniejszym czynnikiem wyboru przy zakupie filtrów do kuchni i na cały dom? Cena filtra wody to ważna kwestia dla domowego budżetu jednak nie jedyna, jaką warto przemyśleć. Początkowo niski koszt zakupu może np. pociągnąć za sobą dodatkowe koszty naprawy awarii, jeśli zdecydujesz się na tanie chińskie uzdatniacze, które cechuje wysoka awaryjność. Przy doborze filtra wody do domu czy firmy warto zdecydować się na produkt od sprawdzonego producenta. Systemy uzdatniania wody najlepszej jakości znajdziesz tylko u oficjalnych dystrybutorów topowych marek produkujących systemy filtracji. Polepszenie jakości wody to inwestycja w zdrowie Twojej rodziny i codzienny komfort użytkowania przefiltrowanej wody.