Grzejniki elektryczne - ceny, rodzaje, pobór energii

Grzejniki elektryczne pozwalają na szybkie i bardzo wygodne ogrzewanie pomieszczeń. Możemy stosować je  jako ogrzewanie podstawowe lub uzupełniające. Ogrzewanie elektryczne jest przede wszystkim wygodne. Elektryczny grzejnik możemy szybko przestawić w inne miejsce, czy w kilkanaście minut dogrzać schłodzone pomieszczenie. Coraz bardziej popularne stają się też grzejniki elektryczne łazienkowe. W ofertach handlowych znajdziemy wiele dobrych jakościowo grzejników o stacjonarnym lub przenośnym zastosowaniu.

Zespół Kalkulatorów Budowlanych przypomina, że koszty związane z zakupem i montażem elementów ogrzewania budynku można obliczyć na przykład na kalkulatorze kosztów remontu salonu.

Dziewczyna przytula się do grzejnika

Komfortowe użytkowanie grzejnika elektrycznego

Grzejnik elektryczny to przede wszystkim wygoda. Ogrzewanie elektryczne to również niski koszt samej instalacji. Niektóre stacjonarne grzejniki elektryczne możemy nabyć już za 200 zł. Koszt ich montażu jest znacznie niższy od kosztów, które musielibyśmy przeznaczyć na montaż tradycyjnego centralnego ogrzewania.

Nie bez znaczenia jest też fakt, że elektryczny grzejnik pozwala oszczędzić jedno pomieszczenie, które normalnie musielibyśmy przeznaczyć na kotłownię. Każdy elektryczny grzejnik może być bowiem zasilany indywidualnie z najbliższego gniazdka elektrycznego.

Na polskim rynku znajduje się wiele dobrych jakościowo grzejników elektrycznych o wielorakim przeznaczeniu. Wybór zależy od naszych potrzeb i charakterystyki pomieszczenia, które ma być ogrzewane. Pierwszym kryterium wyboru powinien być sposób przekazywania powietrza. Dopiero w kolejnym etapie przystępujemy do wyboru konkretnego typu grzejnika. Co ciekawe, można również zakupić kocioł elektryczny, który umożliwi zasilenie na przykład ogrzewania podłogowego w całym domu.

Grzejniki elektryczne a sposób przekazywania powietrza

Grzejniki elektryczne mogą przekazywać powietrze na dwa sposoby - poprzez konwekcję lub poprzez radiację. Warto zwrócić na to szczególną uwagę. Pamiętajmy, że od sposobu przekazywania powietrza zależą koszt ogrzewania elektrycznego, szybkość działania oraz komfort użytkowy.

Ogrzewanie konwekcyjne – obecnie jest najpopularniejszym sposobem przekazywania powietrza w grzejnikach elektrycznych. Powietrze zostaje ogrzane we wnętrzu urządzenia, a następnie unosi się do góry i powoduje cyrkulację w całym pomieszczeniu. Na tej samej zasadzie działają niemal wszystkie grzejniki wodne. Ten sposób ogrzewania jest uważany za najbardziej komfortowy oraz najprzyjemniejszy w użytkowaniu. Jego podstawową wadą jest fakt, że cyrkulacja powietrza powoduje przemieszczanie się roztoczy i pyłków. Może to być dość duży problem dla alergików oraz osób chorych na astmę.

Ogrzewanie radiacyjne (inaczej ogrzewanie promiennikowe) – to jedna z najnowocześniejszych form przekazywania powietrza w grzejnikach elektrycznych. Nowoczesne grzejniki radiacyjne projektuje się w taki sposób, by oddawały ciepło na całej powierzchni. Dzięki temu są dość ekonomiczne w codziennej eksploatacji.

Ogrzewanie radiacyjne najbardziej przypomina naturalne ogrzewanie słoneczne. Wrażenie cieplne jest porównywalne z ciepłem pochodzącym z kominka. Tego typu grzejniki wykorzystują proces frontalnego emitowania fal cieplnych. Radiator wytwarza wiązkę promieni, które podgrzewają przedmioty stojące obok niego. Ogrzane powietrze jest kierowane na wprost – czyli bezpośrednio na użytkowników.

Grzejniki  elektryczne - ceny, rodzaje, pobór energii 2

Polecane grzejniki w najlepszych cenach

Takie rozwiązanie jest szczególnie polecane w przypadku wysokich pomieszczeń (ich ogrzanie metodą konwekcyjną byłoby dość czasochłonne i kosztowne). Pamiętajmy, że grzejniki radiacyjne zapewniają silniejsze odczucie ciepła niż ich konwekcyjne odpowiedniki (przy takim samym zużyciu energii elektrycznej). Jedynym mankamentem jest wyższy koszt zakupu. Grzejniki promiennikowe są przeważnie sporo droższe niż grzejniki konwekcyjne o tej samej mocy.

Jaki grzejnik elektryczny wybrać do łazienki lub pokoju?

W ofertach sklepów znajdziemy pięć głównych typów grzejników elektrycznych. Każdy z nich ma nieco inne zastosowanie i sprawdza się w odmiennych warunkach. We wnętrzach budynków mieszkalnych możemy zastosować:

Grzejniki elektryczne konwekcyjne - idealne grzejniki elektryczne do łazienki

Ich niepodważalnym atutem jest niska cena zakupu, łatwa instalacja oraz bezproblemowe czyszczenie. Średniej jakości modele możemy nabyć już od 200 zł.

Grzejniki konwekcyjne bardzo szybko się nagrzewają, co pozwala na szybkie dogrzanie pomieszczenia. Po odłączeniu od zasilania po kilku chwilach są już całkowicie zimne (niska bezwładność cieplna). Możemy znaleźć je w formie stacjonarnej oraz przenośnej. Większość grzejników konwekcyjnych posiada przynajmniej trzystrefowy termostat.

Konstrukcje stacjonarnych grzejników konwekcyjnych są bardzo łatwe w montażu – wystarczy zawiesić je na zwykłych kołkach i podłączyć do gniazdka elektrycznego. Idealnie sprawdzą się na przykład do dogrzania zimnej łazienki. Zaawansowane technologicznie modele grzejników konwekcyjnych posiadają precyzyjną regulację temperatury oraz funkcję ochrony przed mrozem (ogrzewanie do 5oC). Praca grzejnika konwekcyjnego wpływa na zmniejszenie wilgotności powietrza. Zatem jest to bardzo dobre rozwiązanie do dogrzania wilgotnych łazienek oraz pomieszczeń kuchennych.

Termowentylatory

To kolejny rodzaj grzejników działających na zasadzie konwekcji (najczęściej o zastosowaniu przenośnym). We wnętrzu termowentylatora znajduje się spirala grzewcza. Ciepło jest wydmuchiwane za pomocą niewielkiego wiatraczka, pobierającego powietrze z tyłu urządzenia. Termowentylator świetnie sprawdza się do dogrzewania pomieszczeń. Praca wiatraczków może być dość głośna – dlatego nie jest to rozwiązanie do stosowania ciągłego.

Największą zaletą termowentylatora jest duża szybkość ogrzania pomieszczenia. Musimy jednak pamiętać, by zakupić model wyposażony w przynajmniej dwustopniowy termostat oraz czujnik zabezpieczający urządzenie przed przegrzaniem. W małych, przenośnych modelach warto też zwrócić uwagę na czujnik, który automatycznie wyłącza termowentylator w przypadku jego przewrócenia.

Grzejniki olejowe

Grzejniki olejowe rzeją na zasadzie radiacji. Źródłem ciepła jest olej, który znajduje się we wnętrzu urządzenia.  Grzejnik olejowy nagrzewa się znacznie wolniej niż jego konwektorowy odpowiednik – jednak gorący olej ogrzewa pomieszczenia jeszcze przez długi czas po wyłączeniu. Wysokie zużycie energii elektrycznej występuje jedynie w momencie nagrzewania. Później termostat włącza zasilanie, gdy temperatura oleju lekko spadnie.

Grzejniki olejowe działające przez dłuższy czas będą bardziej oszczędne niż grzejniki konwektorowe. Działanie grzejników olejowych nie wytwarza intensywnej cyrkulacji powietrza. Dzięki temu powietrze jest wolne od alergenów oraz roztoczy. Grzejnik olejowy kosztuje w granicach 150 do 600 zł.

Grzejniki ceramiczne

Ich najważniejszym elementem są szybko nagrzewające się wkłady ceramiczne. Ceramika bardzo szybko się nagrzewa i powoli traci temperaturę. Dzięki temu pomieszczenia są ogrzewane jeszcze przez pewien czas po odłączeniu zasilania. Tego typu konstrukcje stosowane są przeważnie do dogrzewania pomieszczeń.

Stacjonarne grzejniki z wkładem ceramicznym nie są zbyt popularnym rozwiązaniem. Dużym mankamentem produktów ceramicznych jest wysoki pobór prądu podczas nagrzewania. Nie są to bynajmniej najbardziej energooszczędne grzejniki na rynku. Zakup przenośnego grzejnika ceramicznego to wydatek rzędu 80-300 zł.

Grzejniki elektryczne halogenowe

Są typowymi urządzeniami działającymi na zasadzie promieniowania na podczerwień. Ogrzewania działa natychmiast po włączeniu urządzenia. Grzejnik generuje promienie podczerwone, które nagrzewają przedmioty znajdujące się w niewielkiej odległości (i to one oddają ciepło do pomieszczenia). Zasięg grzejników halogenowych nie jest zbyt duży i przeważnie wynosi do 10 metrów. Powinniśmy pamiętać, że grzejnik halogenowy nadaje się wyłącznie do ogrzewania kierunkowego. Promienie kierują się na wprost i są bardzo dobrym sposobem na szybkie dogrzanie garaży lub niewielkich pomieszczeń mieszkalnych. Tego typu konstrukcje przeważnie wykorzystuje się do dogrzania półotwartych pomieszczeń oraz hal produkcyjnych, nie nadają się natomiast do pomieszczeń takich jak łazienki, kuchnie czy zamknięte pokoje.

Wybór mocy grzewczej grzejnika elektrycznego

Podczas wyboru najlepszego grzejnika elektrycznego, powinniśmy pamiętać o doborze optymalnej mocy grzewczej. Powszechnie przyjmuje się, że w dobrze zaizolowanym, energooszczędnym budynku mieszkalnym (o standardowej wysokości ścian 2,8 metra) zapotrzebowanie wynosi 85W na każdy m2. W nieocieplonych i słabo zaizolowanych pomieszczeniach, zapotrzebowanie wzrasta do 150-200 W/m2. Oznacza to, że w pomieszczeniu o wielkości 20 m2 należy zamontować grzejnik o mocy 1700-3000W w zależności od stopnia izolacji budynku.

Który grzejnik elektryczny wybrać?

Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na pytanie, który grzejnik elektryczny jest najlepszy. Wybór zależy od naszych indywidualnych potrzeb, a także od specyfiki pomieszczenia, w którym ma być zamontowane ogrzewanie elektryczne. Wszystkie grzejniki elektryczne mogą ogrzewać pomieszczenia poprzez konwekcję lub radiację.

W ofertach handlowych znajdziemy pięć odmiennych rodzajów grzejników elektrycznych, które działają na zasadzie konwekcji lub radiacji. Są to grzejniki konwekcyjne, termowentylatory, grzejniki olejowe, ceramiczne i halogenowe.

Z punktu widzenia doboru optymalnej ceny do jakości w przeciętnym mieszkaniu najlepsze będą grzejniki konwektorowe lub olejowe. Są to względnie najbardziej energooszczędne grzejniki, chociaż koszt ich użytkowania jest i tak dużo wyższy niż na przykład w przypadku ogrzewania pomieszczenia kotłem gazowym poprzez centralne ogrzewanie. Natomiast w półotwartych, lub często narażonych na szybką utratę ciepła pomieszczeniach (sklepy, restauracje, magazyny) najlepsze będą grzejniki halogenowe.

Ocena: 4,7/5 (głosów 13)
, aktualizacja 12 czerwca 2019
Komentarze (1)
  • 06 grudnia 2016 07:12 - wojciech_gorny napisał(a) ocena: 1 głosowało: 1

    Dokładnie, każdy powinien wybrać ogrzewanie pod swoją kieszeń. Mi w domu wysiadł rok temu piec CO i chciałem ogrzewanie najtańsze z najtańszych - ALE przy tym jakościowo na wysokim poziomie i CO NAJWAŻNIEJSZE bezpieczne, więc żadne chińskie badziewia grzejnikowe nie wchodziły w grę (palą się po roku, albo robią zwarcie w mieszkaniu, poza tym żrą prąd jak smok - kolega je wszystkie testował). Kolega polecił mi firmę z panelami grzewczymi ..............(mają sklep w Mikołowie i chyba sprzedaż wysyłkową) - panele grzewcze na podczerwień. Niemiecka jakość, a cena bardzo przystępna. Jasne, poszło te kilka tysięcy zł za panele grzewcze do całego domu, ale i tak wyszło dużo taniej i wygodniej niż wymiana kotła CO czy iinstalacja ogrzewania np. gazowego. Poza tym już nie muszę łazić "rozpalać w piecu" i mieć osobnego pomieszczenia na opał. Przed kupnem patrzyłem w różnych sklepach niektóre grzejniki elektryczne potrafił 1 kosztować 4 tys., a tak to cały dom za niewiele więcej ogrzałem. Co mnie zaciekawiło - niemiecki producent przewiduje ich trwałość na ok. 50 lat "chodzenia non stop", więc uznałem że to się opłaca i to dobra inwestycja. Mam je od ok. roku i mam o niebo niższe rachunki za prąd niż moja znajoma, która ma dom na ogrzewanie olejowe i elektryczne (płacę za ogrzanie domu niecałe 1600zł na rok). Dodam, że panel może mieć nadruk zdjęcia czy wygląd lustra, więc żona zadowolona bo mogła sobie wymyślić "obraz" z naszego zdjęcia na ścianie który grzeje. Także polecam panele grzewcze ........................ Ogólnie przed zakupem jakiegokolwiek grzejnika elektrycznego trzeba się zastanowić BO można kupić tani grzejnik i płacić droogo za prąd i zmieniać grzejnik co chwile (bo się palą), ALBO zainwestować trochę więcej ale mieć coś solidnego z gwarancją na lata - co zwróci się w postaci tańszych o kilka stów rachunków za prąd. Dla mnie wybór prosty.

Dodaj komentarz
Podpis:
captcha


Powiązane Artykuły
Grzejniki Purmo - przegląd oferty, rodzaje, ceny, opinie, porady
Grzejniki Purmo - przegląd oferty, rodzaje, ceny, opinie, porady
Grzejniki dekoracyjne - rodzaje kaloryferów, ceny, opinie, porady zakupowe
Grzejniki dekoracyjne - rodzaje kaloryferów, ceny, opinie, porady zakupowe
Grzejniki Terma - przegląd oferty, rodzaje, ceny, opinie, porady
Grzejniki Terma - przegląd oferty, rodzaje, ceny, opinie, porady
Maskownica grzejnika – rodzaje, ceny, opinie, polecani producenci
Maskownica grzejnika – rodzaje, ceny, opinie, polecani producenci
Grzejniki żeliwne – rodzaje, ceny, opinie, polecani producenci
Grzejniki żeliwne – rodzaje, ceny, opinie, polecani producenci
Grzejniki pionowe – rodzaje, ceny, opinie, wiodący producenci, porady
Grzejniki pionowe – rodzaje, ceny, opinie, wiodący producenci, porady
Grzejniki Buderus – przegląd oferty, opinie, ceny, porównania
Grzejniki Buderus – przegląd oferty, opinie, ceny, porównania
Grzejniki Perfekt - przegląd oferty, ceny, opinie, porady zakupowe
Grzejniki Perfekt - przegląd oferty, ceny, opinie, porady zakupowe
Grzejniki Diamond - przegląd oferty, rodzaje, ceny, opinie, porady zakupowe
Grzejniki Diamond - przegląd oferty, rodzaje, ceny, opinie, porady zakupowe
Grzejniki aluminiowe - rodzaje, ceny, opinie, wiodący producenci
Grzejniki aluminiowe - rodzaje, ceny, opinie, wiodący producenci
Grzejniki ceramiczne - rodzaje, ceny, opinie, koszty użytkowania
Grzejniki ceramiczne - rodzaje, ceny, opinie, koszty użytkowania
Ceny kaloryferów różnych typów - sprawdzamy cenniki sklepów
Ceny kaloryferów różnych typów - sprawdzamy cenniki sklepów
Grzejniki ozdobne - rodzaje, ceny, opinie, wybrane modele
Grzejniki ozdobne - rodzaje, ceny, opinie, wybrane modele
Grzejniki Instal Projekt - przegląd oferty, ceny, opinie, popularne modele
Grzejniki Instal Projekt - przegląd oferty, ceny, opinie, popularne modele
Grzejniki w Leroy Merlin - przegląd oferty, ceny, opinie, popularne modele
Grzejniki w Leroy Merlin - przegląd oferty, ceny, opinie, popularne modele
Grzejniki gazowe - rodzaje, ceny, opinie, popularne modele
Grzejniki gazowe - rodzaje, ceny, opinie, popularne modele
Regulatory pokojowe – który wybrać do sterowania temperaturą? Sprawdzamy!
Regulatory pokojowe – który wybrać do sterowania temperaturą? Sprawdzamy!
Zasada działania termostatu grzejnikowego - zobacz, jak działa głowica termostatyczna
Zasada działania termostatu grzejnikowego - zobacz, jak działa głowica termostatyczna
Czy grzejniki dekoracyjne mogą być jednocześnie funkcjonalne?
Czy grzejniki dekoracyjne mogą być jednocześnie funkcjonalne?
Ekran zagrzejnikowy - opinie, montaż, czy w ogóle warto go montować?
Ekran zagrzejnikowy - opinie, montaż, czy w ogóle warto go montować?
Grzejnik aluminiowy czy stalowy? Sprawdzamy!
Grzejnik aluminiowy czy stalowy? Sprawdzamy!
Grzejnik olejowy - zastosowanie, efektywność, cena
Grzejnik olejowy - zastosowanie, efektywność, cena
Grzejnik kanałowy w podłodze - rodzaje, cena, opinie, zalety, wady
Grzejnik kanałowy w podłodze - rodzaje, cena, opinie, zalety, wady
Grzejniki dekoracyjne - rodzaje, producenci, wybrane modele do łazienki czy salonu
Grzejniki dekoracyjne - rodzaje, producenci, wybrane modele do łazienki czy salonu
Ogrzewanie domu prądem - cena instalacji i koszty roczne
Ogrzewanie domu prądem - cena instalacji i koszty roczne
Instalowanie grzejników: poznaj najczęściej popełniane błędy!
Instalowanie grzejników: poznaj najczęściej popełniane błędy!
Grzejniki panelowe - rodzaje, ceny, opinie, porady
Grzejniki panelowe - rodzaje, ceny, opinie, porady
Jakie grzejniki sprawdzą się w łazience?
Jakie grzejniki sprawdzą się w łazience?
Koszty ogrzewania elektrycznego domu i mieszkania przy instalacji CO
Koszty ogrzewania elektrycznego domu i mieszkania przy instalacji CO
Jak dobrać grzejnik do pomieszczenia? Dobieramy moc grzejnika do pomieszczenia
Jak dobrać grzejnik do pomieszczenia? Dobieramy moc grzejnika do pomieszczenia

Wyszukaj na stronie:

Ta strona korzysta z plików cookies.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zbierania danych analitycznych (analizowania ruchu na stronie) oraz profilowania reklam przez naszych partnerów. Szczegóły znajdziesz w naszej polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, zablokuj pliki cookies w przeglądarce.

Zamknij