Klej do płytek - oznaczenia i klasyfikacje

Różnego rodzaju płytki są stosowane jako najpopularniejsze wykończenie ścian i podłóg w łazienkach, kuchniach a nawet na balkonach czy tarasach. Wyglądają estetycznie, występują w wielu różnych wzorach, kolorach i rodzajach i są łatwe w utrzymaniu czystości. Jednak aby płytki prezentowały się należycie i były trwałym elementem wykończeniowym muszą zostać odpowiednio ułożone i przyklejone.

Klej do płytek a rodzaj podłoża

Aby klej do płytek został dobrany odpowiednio, należy wziąć pod uwagę rodzaj podłoża, jego wilgotność, wytrzymałość oraz inne parametry podłoża oraz samych płytek. Zaprawa klejąca powinna stabilnie i trwale połączyć płytki z podłożem. Aby tak się stało należy wybrać optymalny klej do płytek biorąc pod uwagę powyższe zagadnienia.

Produkty do klejenia płytek, na przykład płytek ceramicznych czy też kamieni naturalnych, posiadają szereg oznaczeń i są klasyfikowane w zgodzie z obowiązującymi normami. Sprawdź także nasz artykuł: Jaki klej do płytek jest najlepszy do różnych zastosowań?

Klej do płytek wraz z oznaczeniami

Literą C oznaczane są kleje cementowe. Sprzedawane są w formie suchej mieszanki, najczęściej należy je rozrobić z wodą w proporcjach podanych na opakowaniu. Cementowy klej do glazury i innego typu płytek jest najbardziej powszechny i popularny. Klej do płytek dyspersyjny jest oznaczany literą D. Występuje na rynku w formie masy lub pasty gotowej do spożytkowania. Jest to elastyczna zaprawa klejowa.

Z kolei literą R oznaczane są kleje reaktywne wytwarzane na bazie żywic poliuretanowych lub epoksydowych. Klej do płytek z oznaczeniem R to klej specjalistyczny, jest to zaprawa klejowa która charakteryzuje się bardzo wysoką przyczepnością do różnego typu podłoża. Klej do płytek na bazie żywic stosuje się na podłoża trudne i przy wysokich obciążeniach mechanicznych.

Kleje do płytek mogą posiadać różne dodatkowe właściwości i w związku z tym zostały podzielone na klasy:

 • C1 – kleje normalnie wiążące (klasa charakterystyczna dla kleju cementowego);
 • C2 – kleje o podwyższonych parametrach (klasa kleju cementowego);
 • F – kleje szybkowiążące;
 • T – kleje o zmniejszonym spływie;
 • E – kleje o wydłużonym czasie otwartym;
 • S1 – kleje odkształcalne (2,5 do 5 mm);
 • S2 – kleje o wysokiej odkształcalności (powyżej 5 mm).

Polecane kleje - sprawdź!

Dodatkowe sposoby oznaczeń na klejach do płytek

Na opakowaniach cementowych klejów do płytek, które jak wspominaliśmy uprzednio, są najpopularniejsze na rynku, możemy spotkać między innymi takie konfiguracje oznaczeń:

 • C1F - Klej do płytek szybkowiążący;
 • C2F - Klej do płytek o podwyższonych parametrach, szybkowiążący;
 • C2FTS1 - Klej o podwyższonych parametrach, szybkowiążący o zmniejszonym spływie, odkształcalny.
 • W przypadku klejów dyspersyjnych przykładem może być klej do płytek dyspersyjny o zmniejszonym spływie.

Jak widać, oznaczenia nie są specjalnie skomplikowane i łatwo je odczytać. Pytaniem pozostaje jednak, która zaprawa klejąca nadaje się do danego zastosowania i podłoża oraz rodzaju płytek? Kiedy konieczna będzie elastyczna zaprawa, a kiedy wodoodporna lub zwykły cementowy klej do płytek? Jeśli planujesz samodzielnie położyć płytki, porady znajdziesz w tym artykule.

Jaki klej do jakich płytek?

W odpowiedzi na to pytanie z pomocą przychodzą producenci klejów i zapraw, którzy na opakowaniach umieszczają informację do czego służy dany produkt. Klej do glazury, klej do kamienia naturalnego czy klej do ceramiki - to tylko niektóre nazwy które określają zastosowanie kleju. Te informacje nie są jednak kompletne. Ważną informacją jest nie tylko co będziemy przyklejać ale również na czym będziemy przyklejać, a więc rodzaj podłoża.

Cementowa zaprawa klejąca

Tak więc zaprawa klejąca powinna być ściśle dostosowana do konkretnego rodzaju zastosowania. Na wytrzymałość kleju, a co za tym idzie, trwałość wiązania wpływ mają dodatki. Do takich dodatków można zaliczyć między innymi modyfikatory czy upłynniacze, a także dodatki organiczne. Cementowa zaprawa klejowa posiada składniki podstawowe, które wpływają na jej wytrzymałość oraz pozostałe, które decydują o innych parametrach. Na przykład polimery jako dodatek mają wpływ na elastyczność. Klej elastyczny charakteryzuje się również lepszą przyczepnością do trudnego podłoża. Zaprawa klejąca nabiera lepszych parametrów wytrzymałościowych również dzięki zastosowaniu włókien.

Są również składniki dodatkowe, które mają bezpośredni wpływ na obrabialność. Są to między innymi plastyfikatory, stabilizatory oraz dyspergatory. Jednak te składniki są ważne jedynie z punktu widzenia dłuższego zachowania właściwości kleju od chwili nałożenia do przyklejenia płytki. Natomiast wspomniane uprzednio polimery tworzą dodatkową siatkę wiązań, a ich ilość wpływa na jakość wiązania. Elastyczna zaprawa z dużą ilością polimerów jest nazywana klejem wysoko modyfikowanym i przy jej zastosowaniu uzyskuje się dużo lepsze i trwalsze połączenie płytki z podłożem.

Płytki do domu w niskich cenach - sprawdź!

Klej do ceramiki

Klej do ceramiki, w tym klej do gresu powinien być w miarę elastyczny. Klej do kafelek tego typu, szczególnie wielkoformatowych powinien charakteryzować się dobrą przyczepnością a więć być klasy co najmniej C2. Jeszcze lepiej w takim przypadku sprawdzi  się cementowa zaprawa klejąca C1 S1. Klej do kafelek szklanych powinien spełniać jeszcze bardziej wyśrubowane wymogi - w tym przypadku najodpowiedniejszą klasą będzie C2 S2. Jeśli chcesz oszacować koszty płytek na podłogę w łazience, wykorzystaj ten kalkulator kosztów remontowych i wykończeniowych.

Klej do kamienia naturalnego a klej do kafelek

W przypadku kamienia, zwłaszcza gdy chodzi o kamień naturalny, cementowa zaprawa klejąca nie wystarczy. Klej do kamienia to klej na bazie żywic - najodpowiedniejszy będzie w klasie R2. Natomiast klej do marmuru (a przynajmniej większości marmurów) wystarczy jeśli będzie w klasie C2F. Zwykły klej do kafelek wystarczy natomiast w przypadku kamienia odpornego na wilgoć, czyli granitu. Zaprawy klejące to najpopularniejsza chemia budowlana.

Oczywiście, tak jak wcześniej wspomniano, należy brać pod uwagę również rodzaj podłoża. Na podłożu które ulega odkształceniom (ogrzewanie podłogowe) warto zastosować klej do kafelek o podwyższonych parametrach elastyczności czyli klej elastyczny - wysoko modyfikowany. Na płyty OSB należy użyć klej do glazury o zwiększonej przyczepności ( na przykład D2). Z kolei w miejscach które trudno na dłuższy czas wyłączyć z eksploatacji należy stosować kleje szybkoschnące F.

Przegląd oferty klejów na polskim rynku

Materiały budowlane oraz wykończeniowe to domena niemieckiej firmy Knauf. Knauf sprzedaje swoje produkty w 80 krajach świata, ciesząc się zaufaniem klientów. W swoim asortymencie Knauf posiada kleje do różnych zastosowań. Jednym z produktów jest Uniwersalny klej do płytek C1T. Jest to klej do glazury i terakoty do stosowania na zewnątrz i wewnątrz budynku. Klej do kafelek ceramicznych Knauf daje możliwość klejenia płytek "od góry", jest łatwy w aplikacji i można go stosować zarówno na ściany, jak i na podłogi. Cena za 25 kg to około 20 złotych.

Knauf i klej elastyczny

Innym produktem tej firmy jest klej elastyczny Knauf K5 Marmur/Kamień C2E. Jest to klej do marmuru i klej do kamienia. Może służyć również jako klej do kamienia dekoracyjnego. Klej do kamienia i marmuru Knauf można stosować w łazienkach, kuchniach (również na ogrzewanie podłogowe), ale także na balkonach czy tarasach. Cena za 25 kg to 54 zł.

Wybitnie z myślą o klejeniu płytek na tarasach i balkonach został stworzony produkt Knauf K4 elastyczny Plus, jest to klej wysokoelastyczny C2TES1. Jest to klej do ceramiki. Może służyć do klejenia płytka na płytkę. Cena - 56 złotych.

Klej do płytek firmy Atlas

Bogatą ofertę zapraw klejowych w różnych klasach posiada ponadto firma Atlas. Na uwagę zasługuje Atlas plus Biały - klej odkształcalny typu C2TE S1. Jest to klej do marmuru, klej do kamienia naturalnego oraz klej do glazury w jednym. Można go stosować między innymi na płyty OSB czy płyty gipsowo kartonowe. Dobrze sprawdzi się również jako klej na zewnątrz, na przykład na tarasy. Cena tego produktu to około 60 złotych za 25 kg.

Jeśli potrzebujemy kleju do różnych zastosowań i równocześnie szybkowiążącego, idealnym produktem będzie Atlas Plus Express czyli szybkowiążący klej odkształcalny typu C2FTE S1. Jest to klej do glazury, klej do marmuru i płytek z kamienia naturalnego o różnym formacie. Nadaje się na trudne podłoża, narażone na odkształcenia. Charakteryzuje się wysoką przyczepnością. Jako klej do kafelek i pod płytki ścienne sprawdza się również w pomieszczeniach narażonych na dużą wilgoć. Cena kleju Plus Express to 55 do 60 złotych za 25 kilogramów. Jeśli planujesz prace remontowe przeczytaj także nasz artykuł: Jak układać płytki podłogowe samodzielnie?

Klej do marmuru i kamienia marki Cekol i innych

Pewnym zainteresowaniem cieszą się również produkty marki Cekol. Wśród asortymentu tej firmy znajdziemy między innymi klej do marmuru i kamienia naturalnego (cena 15 zł za 5 kg.), wysokoelastyczny klej do kafelek, który według zapewnień producenta może posłużyć również jako klej do marmuru i płytek szklanych (cena 14 zł za 5kg) oraz standardowy klej do glazury w cenie 8 złotych za 5 kg.

Na rynku dostępny jest również klej do płytek gipsowych, do klejenia wewnątrz pomieszczeń. Klej Gipsolep 5kg/GAT 1 to klej do płytek gipsowych , firmy Stegu. Jego cena to 25 złotych. W asortymencie firmy również klej do kamienia dekoracyjnego oraz elewacyjnego. Klej do kamienia dekoracyjnego, firmy Stegu zakupimy w cenie 55 złotych za 7 kg.Pozostałe informacje na temat zapraw klejących

Kupując klej do glazury czy klej do kafelek musimy pamiętać również o kilku ważnych kwestiach. Ważne jest między innymi czy płytki będziemy układać na zewnątrz czy wewnątrz mieszkania. Zaprawa klejowa stosowana na balkonach czy tarasach musi spełniać wyższe wymagania, niż zaprawa stosowana wewnątrz domu. Ze względu na zmienne warunki atmosferyczne panujące na zewnątrz zaleca się stosowanie kleju o klasie przynajmniej C2. Można zastosować również klej elastyczny o wyższych parametrach przyczepności.

Nie dajmy się nabrać chwytom marketingowym określającym klej do ceramiki czy gresu jako mrozoodporny. Bowiem każda zaprawa klejąca, nawet cementowe kleje normalnie wiążące C1, muszą być mrozoodporne. Warto jednak zauważyć, że poszczególne kleje różnią się "stopniem mrozodporności". Eksperci podnoszą, aby przy wyborze kleju, kierować się marką i renomą danego producenta. Zadowoleni klienci i pozytywne opinie są najlepszym gwarantem skuteczności produktu. Jeśli producent cieszy się zaufaniem od wielu lat, oznacza to, że jego produkty są wysokiej jakości.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 85,9% czytelników artykuł okazał się być pomocny