Wybór klimatyzacji w mieszkaniu

Klimatyzacja domowa – kryteria wyboru

Klimatyzator do mieszkania w bloku powinien spełniać kilka ważnych warunków, aby był efektywny i nie przeszkadzał innym mieszkańcom budynku. Najważniejszym aspektem klimatyzacji jest wytwarzany przez nią poziom hałasu. Klimatyzacja w mieszkaniu wiąże się najczęściej z jednostką zewnętrzną montowaną na balkonie. To właśnie ona powinna pracować cicho z uwagi na pobliskich sąsiadów.

Klimatyzator do mieszkania w bloku powinien być wydajny i uwzględniać zapotrzebowanie we wszystkich pokojach. Wyjątkiem będzie sytuacja, kiedy to zależy jedynie na obniżeniu temperatury w wybranym pomieszczeniu. Oprócz wydajności istotna będzie również energooszczędność oraz wysokość kosztów klimatyzacji, aby znacząco nie podnieść comiesięcznych rachunków za energię elektryczną.

Ważnym szczegółem będzie również lokalizacja urządzenia. Jak już wcześniej zostało wspomniane, jednostka zewnętrzna zazwyczaj montowana jest na balkonie. Aby jednak przeprowadzić jej poprawną instalację, należy skontaktować się z zarządcą budynku, który musi wyrazić na to zgodę. Często zdarza się też tak, że wewnętrzny regulamin wspólnoty reguluje kwestie związane z indywidualną klimatyzacją. Można również pomoc w tym zakresie zlecić firmie, która będzie montować klimatyzator typu split.

Klimatyzatory pokojowe – rodzaje

Najprostszym rozwiązaniem, jak również najbardziej praktycznym będzie zakup klimatyzatora przenośnego. Jest on tak skonstruowany, że może być przenoszony w różne miejsca w zależności od potrzeb mieszkańców. Charakteryzuje się on niską ceną, ale posiada również swoje wady. Największą z nich jest wysoki poziom hałasu i mniejsza wydajność niż w przypadku klimatyzatorów typu split. W celu odprowadzania ciepła na zewnątrz należy podłączyć rurę harmonijną, które będzie wyprowadzana poza budynek. Z uwagi na konieczność pozostawienia w tym celu uchylonym drzwi balkonowych producenci posiadają w swojej ofercie również specjalne uszczelki, które zapobiegają ponownego napływowi powietrza do środka pomieszczenia.

Klimatyzatory typu split to zdecydowanie lepsze rozwiązanie, choć wymagające drobnego remontu. Na ten rodzaj urządzenia składa się jednostka wewnętrzna w mieszkaniu oraz jednostka zewnętrzna poza pomieszczeniem. Obie te jednostki współpracują ze sobą poprzez układ sterujący oraz przewód freonowy. Ten ostatni element odpowiedzialny jest za transport czynnika chłodniczego oraz jego skroplin. Klimatyzatory typu split dostępne są w kilku wersjach. Wybierać można pomiędzy klimatyzatorem ściennym, kasetonowym, kanałowym, stojącym czy podsufitowym.

Na rynku dostępne są również klimatyzatory typu multisplit. Ten rodzaj pozwala połączyć pracę kilku jednostek wewnętrznych. Jest to zdecydowana oszczędność pieniędzy oraz miejsca dla tylko jednej jednostki zewnętrznej, co widocznie jest w opiniach klientów. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla mieszkań o dużej powierzchni. Sprawdź także ten artykuł o klimatyzatorze przenośnym i ściennym.

Odgrzybianie klimatyzacji – porady

Regularne czyszczenie klimatyzacji jest niezwykle ważne. Jest to podstawowa czynność, która systematycznie wykonywana pozwala zachować urządzenie w dobrym stanie na wiele lat. Odgrzybianie klimatyzacji typu split nie jest zbytnio trudne oraz czasochłonne, dlatego warto poświęcić na nie chwilkę czasu.

Klimatyzator do mieszkania w bloku zamontowany pod sufitem na ścianie w domu
Jaki klimatyzator do mieszkania w bloku wybrać, czyli porady zakupowe

Istotną sprawą poza odgrzybianiem klimatyzacji jest również regularne czyszczenie oraz wymiana filtrów. Klimatyzacja działa na zasadzie przepływu powietrza i filtrowania go. Dlatego też, jeśli filtry będą wyeksploatowane, to powietrze, które będzie krążyć po pomieszczeniu, będzie złej jakości. Wilgoć, powstawanie pleśni czy zanieczyszczone powietrze będzie niekorzystnie wpływać na zdrowie mieszkańców danego mieszkania. Nieczyszczona klimatyzacja również pracuje nieefektywnie oraz dużo głośniej niż wcześniej.


Polecane klimatyzatory - sprawdź!
Klimatyzator do mieszkania w bloku – ceny oraz opinie

Wydajność klimatyzacji domowej

Podobnie jak w przypadku innych urządzeń AGD warto popatrzeć na klasę wydajności energetycznej. Klasa A+++ jest najlepszym wyborem, ponieważ sugeruje wysoką energooszczędność urządzenia. Najniższą klasą jest klasa D i należy jej unikać, jeśli się da. Obecnie producenci starają się produkować jedynie klimatyzatory, które będzie wyłącznie energooszczędne.

Klimatyzatory starej generacji z uwagi na swoje działania wykorzystywały bardzo dużo energii elektrycznej. Działały w sposób on/off, czyli wyłączały się po zmniejszeniu temperatury o kilka stopni. Po pewnym czasie ponownie musiały się włączyć, ponieważ temperatura kolejny raz wzrosła. Nowoczesne klimatyzatory, aby uniknąć błędów z przeszłości, wyposażone są w energooszczędne silniki i wentylatory oraz wysokowydajne sprężarki o zmiennej prędkości obrotowej.Zakup oraz koszty klimatyzacji

Podczas wyboru klimatyzatora do mieszkania w bloku warto skorzystać z porady fachowca czy specjalisty w sklepie. Zakup należy dostosować do możliwości lokalowych oraz zapotrzebowania. Cena klimatyzatora może być różna, ale zwykle jest ona proporcjonalna do poziomu hałasu, jaki generuje oraz jego energooszczędności. Często jednak warto zainwestować na początku niż płacić później bardzo wysokie rachunki za energię elektryczną.

Klimatyzator pokojowy można już kupić za około 1000-2000 zł. W przypadku klimatyzatora typu split ceny mogą być wyższe i dodatkowo wiązać się z koniecznym specjalistycznym montażem. W przypadku klimatyzatorów przenośnym wszelką instalację można z łatwością wykonać samodzielnie z uwagi na jej prostotę. Jeśli jednak konieczny jest montaż jednostki zewnętrznej na ścianie budynku, to koszt może wzrosnąć. W całorocznym budżecie należy również uwzględnić przeglądy czy ewentualne naprawy.

Wykaz wybranych klimatyzatorów do mieszkania wraz z cenami

Model klimatyzatora pokojowego

Przykładowa cena

Klimatyzator ścienny KAISAI ECO KEX 3,5kW

1589,00 zł

Klimatyzator LG 3,5kW Standard S12EQ R32

2300,00 zł

Klimatyzator ścienny Fujitsu Seria LM 2,0 kW

2700,00 zł

Klimatyzator przenośny Warmtec Senja KP32W 3,2 kW

1999,00 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 79,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny