Remont kuchni - koszt, meble, AGD, porady dla remontujących samodzilenie
Remont kuchni krok po kroku
Kuchnia to dość specyficzne pomieszczenie. Przed przeprowadzeniem remontu tego wnętrza warto się dobrze przygotować i zadbać o każdy szczegół. Tylko dobry plan, odpowiednio dobrane materiały oraz elementy wyposażenia sprawią, że remont kuchni przyniesie pożądany efekt. Poniżej przybliżymy najważniejsze kroki, przez które powinien przechodzić każdy remont kuchni.
Remont kuchni - krok 1 – ustal własny budżet
Ustalenie własnego budżetu, który możemy przeznaczyć na remont kuchni to bardzo ważny etap przygotowań. Pamiętajmy, że zarówno remont jak i wykończenie kuchni mogą pociągnąć za sobą nie małe wydatki. Dlatego dobrze będzie ustalić wstępny pułap finansowy, którego nie chcemy przekraczać. Zalecaną praktyką jest dołączenie do budżetu ok. 15 % rezerwy finansowej. Wiąże się to z faktem, że podczas prac remontowych zazwyczaj spotykamy się z nieprzewidzianymi wcześniej wydatkami.
Remont kuchni - krok 2 – określ skalę prac, przygotuj projekt i wykonaj kosztorys remontu kuchni
We wcześniejszym punkcie określiliśmy budżet, który możemy przeznaczyć na remont kuchni. W następnym kroku jesteśmy już w stanie ustalić realny zakres prac i związany z nim kosztorys remontu kuchni. W niektórych przypadkach wystarczy odmalować ściany oraz dokupić nowe meble kuchenne. Tego typu działania nie powinny wygenerować zbyt dużych wydatków. Ściany z łatwością pomalujemy samodzielnie, a meble kuchenne będą dostępne w różnorodnych wariantach cenowych. Z łatwością wybierzemy produkty dopasowane do własnych potrzeb oraz możliwości finansowych. Podczas określania skali prac remontowych warto przygotować dokładny projekt. Zarówno aranżacja małej kuchni, jak i aranżacja większego pomieszczenia powinna być starannie zaplanowana. Warto określić dokładne wykończenie kuchni, zaplanować meble kuchenne, położenie płytek i specyfikę podłóg. Dobrze wykonany projekt sprawi, że nawet mała kuchnia w bloku może stać się funkcjonalnym i bardzo estetycznym wnętrzem. Projekt możemy naszkicować samodzielnie lub skorzystać z pomocy ekspertów. Dobry projektant będzie w stanie zaplanować każdy szczegół aranżacji. Wybierze meble kuchenne, określi kolory ścian, a także całą specyfikę pomieszczenia. Dzięki dokładnej wizualizacji możemy zapoznać się z planowanym wyglądem aranżacji. Możliwość wprowadzenia poprawek oraz dokładnego obliczenia ilości potrzebnych materiałów okazuje się bardzo przydatna.
W projekcie ustalamy skalę remontu oraz ilość potrzebnych materiałów budowlanych i elementów wyposażenia. Będzie to niezbędne, aby wykonać dokładny kosztorys remontu kuchni. Wyliczenia powinny uwzględnić wszystkie etapy prac. Określmy ceny demontażu płytek, koszt wyrównywania podłogi, odnowienia ścian, cenę za położenie nowych płytek, remont instalacji i zakup nowych elementów wyposażenia. Inwestorzy, którzy chcą dowiedzieć się ile kosztuje remont kuchni mogą skorzystać z darmowych kalkulatorów budowlanych. Przy ich pomocy oszacujemy najważniejsze wydatki związane z planowanymi pracami.
Remont kuchni - krok 3 – Demontaż
Przed rozpoczęciem prac remontowych musimy zdemontować stare elementy wyposażenia. Z pomieszczenia usuwamy meble kuchenne, zlewozmywak, kuchenkę i sprzęt AGD. Następnie przystępujemy do skuwania płytek. Prace demontażów nie są szczególnie skomplikowane. Dlatego szukający oszczędności inwestorzy chętnie wykonują je samodzielnie. Pozwala to uniknąć dodatkowych kosztów, które można poświęcić na zakup lepszej jakości elementów wyposażenia pomieszczenia.
Remont kuchni - krok 4 – Remont instalacji
Najkorzystniej z ekonomicznego punktu widzenia byłoby nie zmieniać położenia instalacji wodno kanalizacyjnej ani elektrycznej. Zmiana lokalizacji zlewozmywaka bądź punktów oświetleniowych wymaga większej ingerencji w ściany pomieszczenia. Przeważnie trzeba wykuwać nowe bruzdy, montować nowe podejścia hydrauliczne oraz przeprowadzać nową instalację elektryczną. Wiąże się to z koniecznością zatrudnienia dodatkowych fachowców, co zwiększy kosztorys remontu kuchni. Mimo wszystko w niektórych przypadkach są to działania konieczne. Zmiana położenia zlewozmywaka czy zmywarki w wielu sytuacjach przekłada się na zwiększenie komfortu użytkowania pomieszczenia. Nowe wykończenie kuchni planuje się już zgodnie z zasadami ergonomii kuchennej.
Cennik usług hydraulicznych związanych z remontem instalacji znajdziesz tu.
Remont kuchni - krok 5 – odnowienie ścian
Kuchnia nie zawsze wymaga kompleksowego odnawiania ścian. W wielu przypadkach wystarczy jedynie zamaskować delikatne pęknięcia oraz ubytki tynku. Po wyrównaniu podłoża można bezpiecznie nałożyć nową powłokę malarską. Nowy kolor ożywi aranżacje i sprawi, że sufit oraz ściany nabiorą bardziej świeżego wyglądu. W nielicznych przypadkach aranżacja małej kuchni wymaga całkowitego odnowienia tynku. Dotyczy to mocno popękanych lub zagrzybionych ścian i sufitów. Usuwanie starego tynku i układanie nowego znacznie podniesie kosztorys remontu kuchni.
Przystępując do odnowienia ścian pamiętajmy też o nowych płytkach. Ich rozmieszczenie oraz specyfika zależą wyłącznie od naszych preferencji i specyfiki pomieszczenia. Zarówno mała kuchnia w bloku, jak i duża kuchnia w domu jednorodzinnym mogą posiadać płytki na kilku ścianach. Przeważnie układamy je do wysokości dolnej krawędzi wiszących szafek kuchennych. Dzięki temu kuchnia nabiera wrażenie spójności oraz eleganckiego wyglądu.
Inwestorzy, którzy planują ograniczenie kosztów remontu mogą zrezygnować z układania płytek na kilku ścianach. Nowoczesne aranżacje małej kuchni oraz dużych pomieszczeń często posiadają płytki jedynie pomiędzy blatem roboczym, a górnymi szafkami. Kuchnia nabiera wtedy eleganckiego wyglądu, a ściany przy blatach są dobrze zabezpieczone przed wilgocią.
Remont kuchni - krok 6 - odnowienie podłóg
Pierwszym krokiem zmierzającym do odnowienia podłóg jest zerwanie starych nawierzchni. Po skuciu płytek kuchennych i odpyleniu podłogi warto sprawdzić jej poziom. W niektórych przypadkach okazuje się, że podłoga jest nierówna. Dobrym pomysłem będzie zatem jej odpowiednie wypoziomowanie. W ofertach sprzedaży znajdziemy dobrej jakości wylewki samopoziomujące. Dzięki nim nasza nawierzchnia zyskuje optymalną gładkość oraz poziom. Do prac warto zatrudnić doświadczonego fachowca. Pamiętajmy też, że wylewka samopoziomująca wymaga czasu do pełnego wyschnięcia. Dopiero po odparowaniu wilgoci możemy układać nowe nawierzchnie podłogowe.
Kuchnia kojarzy się z płytkami podłogowymi. Bez wątpienia jest to najlepszy materiał do strefy roboczej. Płytki do kuchni będą łatwe do utrzymania w czystości, a jednocześnie odporne na zalewanie i długotrwałe oddziaływanie wilgoci. Jednak nowoczesne aranżacje coraz częściej otwierają się na salon. Tak zwana kuchnia otwarta może zostać wykończona dwoma rodzajami nawierzchni. W strefie roboczej układa się płytki podłogowe. Z kolei w strefie jadalnej montuje się panele. Dzięki temu stworzymy estetyczne odcięcie pomiędzy dwiema strefami. Panele będą przyjemniejsze w kontakcie z bosymi stopami, dlatego lepiej sprawdzą się w otwartym salonie czy strefie jadalnej. Ich dodatkowym atutem jest też atrakcyjniejsza cena. Niemal wszystkie panele z pośredniej półki cenowej będą tańsze w zakupie i montażu niż płytki podłogowe. Pozwoli to na wygenerowanie dodatkowych oszczędności.
Remont kuchni - krok 7 – meble kuchenne
Meble kuchenne odgrywają kluczową rolę w wyposażeniu pomieszczenia. To one decydują o zachowaniu funkcjonalności oraz estetyki całego wnętrza. W ofertach sprzedaży znajdziemy meble gotowe oraz przygotowane na wymiar. Gotowe meble to opcja tańsza, koszt mebli kuchennych na wymiar jest znacząco wyższy. Z łatwością wybierzemy zestaw, który podkreśli stylistykę pomieszczenia. Niewielkie zestawy sprawiają, że aranżacja małej kuchni może przybierać ciekawe walory dekoracyjne. Z pewnością będzie to dobre rozwiązanie dla inwestorów, którzy szukają dodatkowych oszczędności. Niestety gotowe meble kuchenne nie sprawdzą się w przypadku pomieszczeń o niestandardowych kształtach. W tym wypadku znacznie lepszym rozwiązaniem okazują się produkty na wymiar. Tego typu meble kuchenne można optymalnie dopasować do charakteru i specyfiki każdej aranżacji. Z łatwością wybierzemy też kolory frontów meblowych i rodzaj blatu roboczego. Przygotowane na wymiar meble kuchenne sprawiają, że wykończenie kuchni w bloku lub domu jednorodzinnym zachowuje zasady ergonomii. Warto również dodać, że produkty przygotowane na zamówienie mogą idealnie współgrać z pozostałymi elementami wyposażenia. Dzięki temu całe wykończenie kuchni może odpowiadać założeniom dowolnej stylistyki aranżacji wnętrz.
Cennik mebli kuchennych na wymiar znajdziesz tu.
Remont kuchni - krok 8 – zlewozmywak, sprzęt AGD i akcesoria kuchenne
Wykończenie kuchni to nie tylko meble kuchenne. Równie ważną rolę w aranżacji wnętrza odgrywa zlewozmywak, sprzęt AGD oraz dodatkowe akcesoria kuchenne. W ofertach sprzedaży znajdziemy zlewozmywaki o różnorodnej wielkości. Mała kuchnia w bloku może zostać wyposażona w zlewozmywak jednokomorowy. Pozwoli to na zaoszczędzenie większej powierzchni blatu roboczego. W większych pomieszczeniach warto już umieszczać zlewozmywaki z dwiema komorami.
Tworząc wykończenie kuchni warto też dopasować AGD i dodatkowe akcesoria kuchenne. Sprzęty powinny być dobrze dopasowane do liczby oraz potrzeb domowników.
Ile kosztuje remont kuchni?
Osoby chcące wiedzieć, ile kosztuje remont kuchni powinny wykonać własny kosztorys. Dzięki temu można poznać realną skalę wydatków poniesionych na każdym etapie przeprowadzania prac. Remont kuchni nie zawsze generuje bardzo duże wydatki. Czasem wystarczy jedynie dobry plan, który zakłada odświeżenie wnętrza niewielkim kosztem. Największe wydatki ponosimy na rzecz układania nowych płytek podłogowych i ściennych. Koszty będą dodatkowo spotęgowane o nowe meble kuchenne oraz sprzęty AGD. Znajdziemy je w bardzo zróżnicowanych przedziałach cenowych. Dlatego trudno jest jednoznacznie określić ile kosztuje remont kuchni. Inne wydatki wygeneruje aranżacja małej kuchni w standardzie ekonomicznym. Inne wydatki pociągnie za sobą niewielka kuchnia w bloku wykończona na wysoki standard. Jeszcze inne koszty poniesiemy na rzecz generalnego remontu przestronnej kuchni otwartej. Dlatego warto wykonać własny kosztorys remontu i zapoznać się z indywidualną skalą wydatków.