Wybór stylu aranżacyjnego

Kuchnia stworzona w nowoczesnym stylu, bardzo widoczna jest zwłaszcza roleta - source: shx.hu by greymanIstnieje wiele stylów aranżacji pomieszczeń, które mogą stanowić świetną inspirację do wykonania kuchni marzeń. Pamiętajmy, że wybór stylu powinien być w dużej mierze uzależniony od naszego gustu oraz od wielkości pomieszczenia. Najczęściej stosowanymi stylami aranżacyjnymi są:

  • Styl nowoczesnykuchnie w stylu nowoczesnym są połączeniem minimalizmu i komfortu użytkowego. W nowoczesnych aranżacjach zobaczymy delikatne meble kuchenne oraz szklane i metalowe elementy wyposażenia. W nowoczesnej kuchni przywiązuje się szczególną uwagę do zachowania ergonomii kuchennej i zapewnienia bezpieczeństwa. Wnętrza zawsze są dobrze doświetlone oraz wygodne w codziennym użytkowaniu. Styl nowoczesny jest uniwersalny i świetnie sprawdza się w pomieszczeniach o dowolnych rozmiarach.
  • Styl klasyczny – kuchnie w stylu klasycznym to przede wszystkim masywne meble oraz duża ilość elementów dekoracyjnych. W takim wnętrzu umieszcza się wyłącznie meble z naturalnych tworzyw, takich jak twarde drewno, kamień, wiklina. Wszystkie elementy dekoracyjne nawiązują do lokalnych tradycji, a ich barwy są stonowane. Kuchnie w stylu klasycznym wyglądają spokojnie i elegancko, są świetnym rozwiązaniem dla osób lubiących tradycje. Masywne meble i duża ilość elementów dekoracyjnych sprawiają, że styl klasyczny można stworzyć jedynie w przestronnych pomieszczeniach kuchennych.
  • Styl angielski – kuchnie w stylu angielskim zyskują rosnącą popularność. Dominują w nich reprezentatywne, masywne meble kuchenne o pastelowych barwach. Kuchnie angielskie są pomieszczeniami bogatymi, nawiązującymi do natury. Zazwyczaj łączy się je z jadalniami. W kuchniach angielskich znajdziemy też dużą ilość dodatków dekoracyjnych, które podkreślają angielski charakter aranżacyjny. Taka stylistyka pasuje jedynie do pomieszczeń o powierzchni powyżej 20 m2.
  • Styl industrialny – aranżacje industrialne są połączeniem minimalizmu i praktyczności. Dominują w nim chłodne barwy oraz wyjątkowo mała ilość dekoracji. Kuchnie industrialne wyglądają bardzo surowo, jednak są wyjątkowo praktyczne (niemal zawsze spełniają wszystkie warunki ergonomii kuchennej). Kuchnie w stylu industrialnym kryją w sobie nowoczesne rozwiązania technologiczne, które znacznie poprawiają funkcjonalność pomieszczenia. Taką aranżację można wykonać w pomieszczeniu o dowolnych rozmiarach.
  • Styl prowansalski kuchnie w stylu prowansalskim wyglądają bardzo odważnie. Dominują w nich barwy lazurowego wybrzeża (odważny błękit, lawenda, oliwka). Naturalne elementy dekoracyjne i delikatne meble kuchenne sprawiają, że tego typu aranżacja sprawdza się w pomieszczeniach o dowolnych rozmiarach. Jedynym warunkiem, który trzeba zapewnić jest dostęp do dużej ilości naturalnego światła. Kuchnie w stylu prowansalskim muszą być dobrze doświetlone światłem naturalnym – jest to jedno z najważniejszych założeń tego stylu aranżacyjnego.

Najlepsze garnki i patelnie w atrakcyjnych cenach

Rozplanowanie pomieszczenia kuchennego

Kuchnia marzeń w stylu angielskim - przepiękne, kremowe kolory - source: FLICKR.com by ChellbieKuchnia marzeń powinna być odpowiednio rozplanowana i ergonomiczna. Jeśli mamy taką możliwość, możemy częściowo połączyć ją z jadalnią. Dzięki temu osoba przygotowująca posiłki nie będzie odizolowana od gości oraz od reszty domowników. Pomiędzy kuchnią a jadalnią warto dobudować małą ściankę działową, która zasłoni część blatów. Atutem tego rozwiązania jest fakt, że osoba gotująca ma nieograniczony kontakt z gośćmi, a jednocześnie zachowuje swoją prywatność.

Podczas rozplanowywania kuchni warto wziąć pod uwagę podział na strefy robocze. Jest to uniwersalna zasada, która obowiązuje we wszystkich stylach aranżacyjnych. Wyróżniamy pięć najważniejszych stref kuchennych:

  • Strefa obróbki termicznej – jest najważniejszym punktem każdego pomieszczenia kuchennego. W strefie znajduje się miejsce na piekarnik, kuchenkę, okap, oraz akcesoria pomocnicze. Obok kuchenki warto zamontować głębokie szuflady, w których umieścimy garnki i patelnie.
  • Strefa przygotowania posiłków – powinna znajdować się przy kuchence. Najważniejszym elementem jest tutaj blat roboczy, na którym możemy przygotowywać posiłki. Jeśli chcemy aby kuchnia była wygodna, zadbajmy o to, by w strefie przygotowywania posiłków nie zabrakło mniejszych szafek i półek na drobne sprzęty AGD, sztućce robocze oraz przyprawy.
  • Strefa do zmywania – powinna być wyposażona w wygodny zlewozmywak, zmywarkę oraz szafkę na niezbędne detergenty. Pod zlewozmywakiem możemy umieścić kosz na śmieci. Przyda się także mała szuflada na ściereczki, ręczniczki oraz reklamówki.
  • Strefa gromadzenia zapasów – umieszczamy w niej lodówko zamrażarkę. Obok powinny znajdować się pojemne szuflady (najwygodniejsze będą wysuwane szuflady dolne) w których umieścimy trwalsze produkty spożywcze (mąka, cukier, makarony).
  • Strefa gromadzenia naczyń – jest przeznaczona na sprzęty AGD, serwisy, talerze oraz sztućce. Warto ją umieścić w dobrze dostępnym miejscu, blisko strefy obróbki termicznej. W tej strefie przydadzą się pojemne szafki i szuflady wewnętrzne.

Meble kuchenne

Modernistyczny styl w jadalni połączonej z kuchnią marzeń - source: shx.hu by remindWybór wymarzonych mebli kuchennych zależy od wielkości kuchni, liczby domowników oraz od naszych indywidualnych preferencji. W dużych pomieszczeniach świetnie sprawdzi się wyspa kuchenna. Dzięki niej zyskamy większą powierzchnię roboczą. Dobrym pomysłem będzie też zakup mebli kuchennych pod zabudowę. Warto sporządzić indywidualny projekt, który będzie dobrze dostosowany do naszych potrzeb. Pamiętajmy, że w każdej kuchni przyda się jak największa liczba szafek i szuflad w których ukryjemy najpotrzebniejsze przedmioty kuchenne. Uśredniony koszt zakupu 1 metra bieżącego mebli pod zabudowę to 1000 zł.

Jeśli nasze pomieszczenie jest wystarczająco duże, możemy umieścić w nim także jadalnie. Takie rozwiązanie sprawia, że osoba przygotowująca posiłki nie jest odizolowana od reszty domowników. Meble do jadalni powinny nawiązywać do kuchennej stylistyki aranżacyjnej, Bardzo ważne jest także zachowanie odpowiedniej proporcji. Wielkość stołów powinna być dostosowana do liczby użytkowników. Stół zawsze umieszczamy w miejscu łatwo dostępnym i w większej odległości od strefy obróbki termicznej. Jest to dość istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa.

Twoja kuchnia marzeń

Wykonanie kuchni marzeń polega na stworzeniu efektownej i funkcjonalnej przestrzeni. Możemy to osiągnąć poprzez trzy etapy prac - wybór stylistyki aranżacyjnej, rozplanowanie pomieszczenia, a także zakup odpowiednich mebli kuchennych.

Wybór stylistyki kuchennej powinien odpowiadać naszym preferencjom oraz rozmiarom pomieszczenia. Niektóre aranżacje świetnie sprawdzają się w pomieszczeniach o dowolnych rozmiarach, z kolei inne nadają się jedynie do pomieszczeń przestronnych.

Po wyborze stylistyki aranżacyjnej przystępujemy do rozplanowania pomieszczenia. Rozstaw sprzętów AGD i mebli kuchennych powinien być zgodny z zasadami ergonomii kuchennej. Dzięki zachowaniu zasad ergonomii nasze pomieszczenie będzie komfortowe i bezpieczne dla każdego użytkownika.

Podczas tworzenia kuchni marzeń warto zwrócić uwagę na wszystkie strefy kuchenne. Szczególnie istotna jest strefa obróbki termicznej, która powinna znajdować się w centrum pomieszczenia kuchennego. Dostęp do strefy obróbki termicznej nie może być niczym ograniczony, a wokół powinny znajdować się blaty robocze.

Pamiętaj, że koszty remontu kuchni możesz zawsze obliczyć bezpłatnie na kalkulatorze przeznaczonym dla kuchni.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 83,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny