Kuchnia na poddaszu - od czego zacząć?

Przeglądając projekty aranżacji, zapoznamy się z wiodącymi trendami i podpatrzymy sprytne rozwiązania. Inspiracje i zdjęcia wnętrz znajdziemy na wielu tematycznych stronach internetowych. Zdjęcia mogą prezentować duże kuchnie z salonem, jak i wyposażenie wnętrz o mniejszym metrażu.

Kuchnia na poddaszu może być wyjątkowo efektowna, jednak o jej ostatecznym zagospodarowaniu zadecyduje kąt nachylenia połaci oraz wysokość ściany kolankowej. Jest to najważniejszy aspekt, na który warto zwrócić uwagę, przeglądając projekty i inspiracje aranżacyjne.

Najtrudniejsze do zaplanowania okazują się aranżacje ze ścianami kolankowymi poniżej 75 cm. Niskie skosy poddasza możemy zagospodarować szafkami lub pawlaczami, które wykorzystamy do przechowywania akcesoriów kuchennych. Przy ściankach kolankowych powyżej 75 cm możemy już umieścić wygodny schowek, a przy 90 cm zmieszczą się szafki kuchenne. Najkorzystniej byłoby, gdyby kuchnia na poddaszu posiadała ścianki kolankowe do wysokości 110-120 cm. Tego rodzaju wysokie skosy możemy zagospodarować umieszczając ciąg mebli kuchennych, a nawet kuchenkę z okapem.

Ciekawe inspiracje na kuchnie na poddaszu

Każda kuchnia na poddaszu może posiadać indywidualny styl. Przeglądając projekty i zdjęcia, zauważymy aranżacje zainspirowane stylem nowoczesnym, śródziemnomorskim, francuskim czy naturalistycznym. Są to dość popularne rozwiązania, które świetnie sprawdzają się na najwyższych kondygnacjach budynku.

Nowoczesna kuchnia na poddaszu zazwyczaj zawiera wykonane na wymiar meble kuchenne. Możemy dobrać różne sposoby wykończenia blatów i frontów meblowych. Dużą popularnością cieszą się fronty wykończone na wysoki połysk. Ich atutem okazuje się atrakcyjny design oraz dodatkowe rozświetlenie wnętrza. Nowoczesna kuchnia z jasnymi, wykończonymi na wysoki połysk frontami będzie wydawała się nieco większa. Owe złudzenie optyczne możemy wykorzystać, tworząc aranżacje o niewielkich rozmiarach.

Nasza duża lub mała kuchnia na poddaszu może wykorzystać naturalne elementy więźby dachowej. Wystające elementy możemy pomalować lakierem uwydatniającym naturalną fakturę drewna. Tego rodzaju rozwiązanie świetnie sprawdzi się w aranżacjach naturalistycznych. Drewno podkreśli przywiązanie do natury i sprawi, że pomieszczenie ze skosami zyska bardziej oryginalny wygląd. Jeśli chcesz poznać inspiracje i przejrzeć ciekawe zdjęcia, zapoznaj się z tym działem.

Aranżacje kuchni dopasowane do potrzeb

Dobrze wykonane projekty pomieszczeń uwzględniają zarówno walory wizualne, jak i późniejszy komfort użytkowy. Dlatego każda kuchnia na poddaszu powinna zostać dopasowana do indywidualnych potrzeb mieszkańców.

Aranżacje z salonem czy jadalnią powinny posiadać wystarczającą liczbę siedzisk umożliwiających komfortowy wypoczynek. Istotne będzie też samo wyposażenie strefy kuchennej. W tym miejscu warto określić własne potrzeby. Wyposażenie kuchni dla kilku osób jedzących posiłki na mieście może być dość minimalistyczne. W tym przypadku wystarczy niewielka lodówka, mały zlewozmywak, kuchenka i niewielka liczba blatów roboczych. Intensywnie użytkowana kuchnia na poddaszu posiada już nieco większe wymagania.

W przypadku większej rodziny warto zainwestować w pojemną lodówkę oraz większą liczbę blatów roboczych, które umożliwią wygodne przygotowywanie potraw. Dużą popularnością cieszą się też dodatkowe wyspy kuchenne. Jest to nowoczesna metoda zwiększenia powierzchni blatów roboczych. Tego rodzaju aranżacje kuchenne będą też bardzo wygodne w codziennym użytkowaniu.

Nowoczesne meble do Twojego domu - sprawdź te produkty!

A może nowoczesna kuchnia na poddaszu z salonem?

Przestronne poddasze daje wiele ciekawych możliwości. Kuchnia na poddaszu może łączyć się z salonem czy jadalnią. W ten sposób stworzymy modne, otwarte przestrzenie o interesującym wyglądzie. Pomieszczenia ze skosami mogą okazać się funkcjonalnym centrum domowej rozrywki, przygotowywania potraw i wypoczynku.

Przeglądając zdjęcia kuchni z salonem czy jadalnią zazwyczaj zauważymy wizualne odcięcie obu stref. Możemy tego dokonać poprzez ułożenie płytek w strefie kuchennej oraz paneli podłogowej w salonie lub jadalni. W ten sposób stworzymy otwartą przestrzeń o określonych funkcjach użytkowych.

Kuchnia na poddaszu, w tym nowoczesna mała kuchnia oraz aranżacje, inspiracje i projekty najlepszych kuchni na poddaszu
Kuchnia na poddaszu - pomysły, aranżacje, sprawdzone rozwiązania

Ściany w obu strefach warto pomalować tym samym kolorem. Z kolei strefa z salonem lub jadalnią może zawierać meble o podobnej stylistyce. Jeśli w kuchni znajdują się fronty meblowe o intensywnej barwie, wykorzystajmy je do wizualnego pomieszczenia dwóch stref. Wystarczy dobrać dekorację o takiej samej barwie i umieścić ją w widocznym miejscu salonu czy jadalni.

Wystrój kuchni z jadalnią i salonem powinien też obejmować stół wraz z krzesłami. Jest to dość istotny element wyposażenia. Nowoczesna kuchnia na poddaszu może zostać wyposażona w lekki, drewniany stół z funkcją składania blatu. Dzięki temu zyskamy dodatkową przestrzeń blatu, która przyda się podczas przybycia gości.

Wystrój kuchni

Wybór barw i dekoracji

Kuchnia na poddaszu może przybierać wiele barw, jednak największą popularnością cieszą się ponadczasowe pastele. Taki wybór będzie szczególnie korzystny w przypadku pomieszczeń o niewielkim metrażu. Mała kuchnia rozświetlona jasnymi ścianami i meblami na wysoki połysk wcale nie musi być monotonna. Wystarczy dobrać kilka elementów dekoracyjnych o bardziej intensywnym zabarwieniu.

Przeglądając inspiracje aranżacyjne zauważymy jedną zasadę, która mówi, że im lepiej doświetlona i większa przestrzeń, tym większe możliwości zastosowania ciemnych barw. Dlatego duża, dobrze doświetlona kuchnia na poddaszu może posiadać ciemne fronty meblowe lub intensywnie zabarwione ściany. Nowoczesna kuchnia ze skosami często zawiera ciemniejsze sprzęty AGD w kolorze blachy nierdzewnej Inox czy intensywnej czerwieni. Jest to kolejny sposób na zwiększenie walorów wizualnych oraz podkreślenie wybranej stylistyki aranżacyjnej.

Jasna, mała kuchnia może być też efektownie ożywiona przez nowoczesne, szklane panele kuchenne. Montujemy nad blatem roboczym naszych mebli. W ofercie sprzedaży znajdziemy wiele interesujących modeli i wzorów paneli. Odpowiednio dobrane, a jednocześnie dobrze podświetlone podkreślą wybrany styl aranżacyjny oraz efektownie uatrakcyjnią wygląd całego pomieszczenia.Mała kuchnia też może być elegancka

Mała kuchnia na poddaszu często sprawia pewne trudności aranżacyjne. Na szczęście przy odpowiednim rozplanowaniu może zaspokoić oczekiwania nawet najbardziej wybrednych użytkowników.

W tym przypadku dobrze sprawdzają się nowoczesne i minimalistyczne projekty pomieszczeń. Na naszym poddaszu tworzymy proste blaty kuchenne oraz umieszczamy lekko wyglądające meble. Przestrzenie ze skosami możemy wykorzystać na stworzenie poręcznych schowków. Z kolei ściana szczytowa może być zagospodarowana przez ciąg mebli z blatami roboczymi, kuchenką oraz zlewozmywakiem.

Pamiętajmy też, że każda większa i mała kuchnia wymaga odpowiedniego doświetlenia. Możemy wykorzystać tu możliwości, które dają wnętrza ze skosami. Przestronne okna dachowe mogą oświetlać blaty robocze. W ten sposób zapewnimy sobie bezpieczne przygotowanie posiłków w ciągu dnia. W pomieszczeniu przyda się też przynajmniej jedno źródło oświetlenia górnego oraz oświetlenie blatów. Dobrym pomysłem okazuje się też dodatkowe oświetlenie kierunkowe podkreślające wystrój kuchni.

Planując wyposażenie i wystrój kuchni o niewielkich rozmiarach warto postawić na lekkość oraz poręczność. Pamiętajmy, że duża liczba większych dekoracji może sprawić wrażenie przytłoczenia. Znacznie lepiej sprawdzi się minimalistyczne wyposażenie kuchni, które podkreśli wybrany styl aranżacyjny, umożliwi wygodne użytkowanie, a jednocześnie ułatwi utrzymanie pomieszczenia w czystości. Jeśli planujesz wystrój kuchni, chcesz obejrzeć inspiracje, zdjęcia i projekty, zapoznaj się z artykułami dostępnymi w tym dziale.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny