Kuchnia otwarta na salon i współczesne trendy

Kuchnia otwarta na salon to praktyczne rozwiązanie zarówno do dużych pomieszczeń, jak i tych całkiem niewielkich. Aranżacja kuchni z salonem może dostarczyć dużo frajdy, a odpowiednio urządzona przestrzeń wpłynie dodatnio na estetykę całego mieszkania. Istnieje wiele możliwości aranżacji, projekty kuchni z salonem zakładają wykorzystanie różnych stylów wnętrzarskich oraz stosowanie przegród o charakterze dekoracyjnym lub funkcjonalnym.

Kuchnia otwarta na salon ma bardzo dużo zauważalnych gołym okiem zalet. Wystarczy obejrzeć projekty kuchni z salonem na stronach internetowych architektów wnętrz, aby przekonać się, że możliwości są bardzo różnorodne. Aranżacja kuchni z salonem może zostać przeprowadzona z użyciem różnorodnych stylów projektowania wnętrz, może być w pełni otwarta lub tylko częściowo. Przegrodą częściową może być niewysoki murek, ścianka działowa lub drzwi przesuwne.

Obecnie panujący trend w aranżacji wnętrz to mała kuchnia otwarta na salon i jadalnię. Nowoczesna kuchnia i nowoczesny salon to zgodnie z panującą modą miejsce, którego funkcja nie ogranicza się do przyrządzania posiłków. W ten trend idealnie wpasowują się topowe projekty kuchni z salonem. Poznajmy najważniejsze zalety takich rozwiązań, które proponują współczesnie architekci i ich projekty domów. Jeśli planujesz remont kuchni, z całą pewnością przyda ci się ten kalkulator kosztów remontu i wykończenia wnętrz, dzięki któremu łatwo oszacujesz budżet.

Zalety kuchni otwartej na salon

Jedną z ewidentnych zalet tego typu urządzenia przestrzeni jest możliwość bardziej ścisłej integracji członków rodziny. Mała kuchnia czy aneks kuchenny z salonem nie ogranicza możliwości wspólnego spędzania czasu i angażuje członków rodziny do gotowania czy spożywania posiłków. Jest to również atrakcyjna propozycja dla rodzin z dziećmi - rodzic podczas gotowania może monitorować zabawę dzieci w salonie.

Salon z aneksem kuchennym lub kuchnią stanowi oszczędność miejsca. Małe wnętrza zyskują optycznie na przestronności. Powiększenie wnętrza to zresztą nie tylko kwestia optycznego złudzenia. Za pomocą odpowiedniej aranżacji i przy doborze odpowiednich sprzętów i mebli można osiągnąć rzeczywistą przestronność w pomieszczeniu.

Kuchnia otwarta na salon w domu posiada również atut w postaci większej funkcjonalności oraz wielozadaniowości. Projekty kuchni z salonem zakładają najczęściej umieszczenie jednego stołu, który może być zarówno miejscem spożywania posiłków, spotkań towarzyskich, wspólnych rodzinnych gier, a w razie konieczności nawet miejscem pracy.

Kolejną zaletą jest wystrój wnętrza, który może być niebanalny i bardzo dekoracyjny. Granicą jest tylko nasza wyobraźnia. Kuchnia otwarta na salon daje dużo większe możliwości kreowania efektownego wystroju wnętrza niż tradycyjna kuchnia zamknięta.

Aneks kuchenny z salonem może powstać zarówno na poddaszu, w bloku, jak i w przestronnym domu jednorodzinnym. Pomysły na salon z aneksem to rozwiązania wszechstronne, dzięki któremu mieszkanie nabierze zupełnie innego, oryginalnego wyglądu. Koniecznie przejrzyj także nasze propozycje dotyczące aranżacji kuchni, które znajdziesz tutaj.

Najlepsze łóżka do Twojej sypialni - sprawdź promocje!

Wady otwartej kuchni oraz jak im przeciwdziałać

Niestety można wymienić również sporo wad, które posiada kuchnia otwarta na salon w mieszkaniu. Są to wady subiektywne - dla niektórych mogą stanowić duży problem i przeszkodę, innym nie będą w ogóle przeszkadzać. Warto jednak je poznać, aby podjąć właściwą decyzję i rozważyć wszystkie za i przeciw.

Kuchnia czy aneks kuchenny z salonem, mimo wielu zalet, posiada wadę w postaci rozprzestrzeniania się zapachów, które są nieodłącznym atrybutem gotowania. Kuchenne zapachy mogą być bardzo przyjemne, ale na dłuższą metę mogą być męczące dla osób przebywających w salonie.

Pewnym rozwiązaniem jest kuchnia tylko częściowo otwarta na salon w domu jednorodzinnym czy nawet mieszkaniu. Można zastosować drzwi przesuwne, które w razie konieczności można zamknąć. Warto również postarać się o dobrą wentylację oraz wysokiej jakości okap. Bardziej oryginalnym rozwiązaniem jest zamontowanie szklanych ścian, które można przesuwać po szynach. W takim przypadku kuchnia otwarta na salon nie straci optycznie na przestronności.

Kolejną wadą są dźwięki dochodzące z kuchni. Hałas tylko częściowo można ograniczyć przez zastosowanie drzwi przesuwnych czy ścianek szklanych na szynach. Niestety z tym aspektem trzeba się liczyć decydując się na salon z aneksem czy kuchnią.

Aranżacja kuchni z salonem to również większe wydatki i w tym przypadku ciężko o jakikolwiek kompromis. Meble kuchenne i do salonu muszą ze sobą współgrać stylistycznie.

Salon z aneksem czy z kuchnią posiada wady, jednak nie są one na tyle uciążliwe, aby zrezygnować z tego funkcjonalnego usprawnienia. Największym problemem jest poniesienie dodatkowych kosztów. W przypadku innych wad, należy rozważyć, czy będą stanowiły dla nas problem i postarać się je przynajmniej częściowo wyeliminować.

Rozwiązania do kuchni otwartej na salon

Jak urządzić taką przestrzeń, jak otwarta kuchnia? Nowoczesna kuchnia wymaga nowoczesnych rozwiązań, dlatego musimy liczyć się z kosztami. Z pewnością aneksy kuchenne i kuchnie otwarte na salon wymagają cichego sprzętu AGD, co częściowo chociaż wyeliminuje problem hałasu rozprzestrzeniającego się w salonie. Po wyburzeniu ścian może się również okazać, że nie mamy wystarczająco dużo miejsca na sprzęty i meble kuchenne. Przy pomysłach na to, jak urządzić kuchnię, ależy więc pomyśleć o wyspie kuchennej, która również podniesie koszty całego przedsięwzięcia.

Gdzie szukać projektanta wnętrz?

Jeżeli szukasz sprawdzonego projektanta wnętrz, wypełnij ten formularz. W odpowiedzi dostaniesz ciekawe oferty od sprawdzonych projektantów.

Sprawdź!

Problem może stanowić również nieskrępowany dostęp dla małych dzieci do niebezpiecznych przedmiotów w kuchni. Ten problem można rozwiązać, montując specjalny płotek z drzwiczkami, który jest również bardzo łatwy w demontażu i nie ogranicza przestrzeni. Jest to rozwiązanie czasowe i dobrze sprawdza się w przypadku 2-3 letnich dzieci, które jeszcze nie wiedzą, że niektórych przedmiotów lepiej nie brać do ręki.

Aranżacja kuchni z salonem wymaga również zachowania porządku. Również w tym przypadku w sukurs może przyjść odpowiednie urządzenie kuchni. Wszelkie sprzęty i akcesoria powinny mieć swoje stałe miejsce. Niestety naczynia wypada myć po każdym posiłku, aby siedzący w salonie goście czy domownicy nie przebywali w nieładzie.

Aneks kuchenny z salonem to pomieszczenie, w którym pewne rozwiązania są narzucone. Ograniczeniu ulegają sprzęty i meble. Aneksy kuchenne mogą nie spełnić oczekiwań osób lubiących gotować - ilość blatów roboczych i miejsca potrzebnego na przechowywanie jest siłą rzeczy ograniczona. Oczywiście jeśli pomieszczenie jest duże i przestronne można pozwolić sobie na więcej mebli i sprzętów. Wszystko zależy od tego, ile czasu spędzamy w kuchni i czy gotowanie to jeden z głównych punktów programu dnia.

Projekty kuchni z salonem w bloku

Nowoczesna kuchnia z salonem to nie tylko dobry pomysł do wykorzystania w domach jednorodzinnych ale można z powodzeniem urządzić ją także w bloku. Salon z aneksem kuchennym w bloku może być bardzo wszechstronnym i funkcjonalnym pomieszczeniem.

W bloku każdy metr kwadratowy jest cenny więc pomysł połączenia tych tak ważnych pomieszczeń w jedno wydaje się bardzo dobry. Projekty kuchni z salonem w bloku zakładają zastosowanie umownej granicy pomiędzy salonem a kuchnią w postaci stołu kuchennego przysuniętego krótszym bokiem do ściany, wyspy kuchennej wykonanej na wymiar bądź skomponowanej z mebli dostępnych w polskich sklepach lub barku o odpowiedniej wysokości. Jeśli rozważasz aranżację wnętrza w omawiany sposób, przeczytaj także nasz artykuł: Aneks kuchenny czy osobna kuchnia?

Pomysłów na otwartą kuchnię w bloku nie brakuje w Internecie. Przy umiejętnym gospodarowaniu przestrzenią oraz przy odpowiednich zabiegach dekoratorskich można wyczarować pomieszczenie nie tylko komfortowe i praktyczne, ale również przestronne i kreatywne stylistycznie.

Aneks kuchenny z salonem w bloku wymaga trochę innego podejścia niż w domu jednorodzinnym. Po wyburzeniu ściany zyskujemy większą przestrzeń, więc nie warto ograniczać jej za pomocą drzwi przesuwnych, półścianek czy szklanych ścian na szynach. Jest to dobre rozwiązanie w domach jednorodzinnych, gdzie dysponujemy dużym metrażem do wykorzystania, jednak w bloku nie jest to dobry pomysł.

Salon z aneksem w zależności od potrzeb

Salon z aneksem w bloku nie powinien zostać podzielony przypadkowo. Jeśli mamy rodzinę składającą się z kilku osób, w tym dzieci, najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie stołu przysuniętego do ściany, który również będzie pełnił rolę jadalni. Jeśli mieszkamy samotnie lub z partnerem, możemy przemyśleć zakup barku, który będzie równocześnie granicą między kuchnią a salonem oraz kącikiem jadalnym. Jeśli dużo gotujemy, dobrze sprawdzi się wyspa kuchenna, która spełni funkcję dodatkowego blatu roboczego.

Oprócz powyższych kwestii, aranżacja kuchni z salonem w bloku rządzi się tymi samymi prawami, co w domu jednorodzinnym. Ponieważ niezależnie od tego, czy aneks kuchenny z salonem znajdzie swoje miejsce w bloku czy domu, oba pomieszczenia muszą korespondować ze sobą zarówno kolorystycznie, jak i stylistycznie. Jednak w bloku przy małym metrażu warto zdecydować się na jasną kolorystykę. Bardzo dobrze prezentuje się połączenie bieli z odcieniami szarości. Biel optycznie powiększa pomieszczenie, które zyskuje również wrażenie jasności i czystości.

Projekty kuchni z salonem - zrób sam, czyli gdzie szukać inspiracji?

Pomysłowe aranżacje i projekty kuchni z salonem można znaleźć na licznych stronach internetowych. Warto obejrzeć również zdjęcia z realizacji firm projektowych oraz architektów wystroju wnętrz. Inspiracji można szukać również w prasie. Warto zaznajomić się przynajmniej z kilkoma stylami wystroju wnętrz, być może okaże się że znajdzie się taki z którego będziemy czerpać inspiracje.

Alternatywnie projekt kuchni z salonem możemy zamówić w firmie projektowania wnętrz. Wiele firm proponuje różne formy współpracy, również on-line (które są z reguły dużo tańsze). Firma projektowania wnętrz prześle swoje propozycje co do odpowiedniego rozwiązania. Firma zaproponuje ustawienie mebli i innych przedmiotów, przekaże swoje propozycje kolorystyki, materiałów wykończeniowych i mebli. Niektóre firmy oferują również wizualizacje 3D wybranej koncepcji.

Projekt obejmuje także rysunki wykonawcze, zestawienie materiałów i sprzętów, a jeśli to konieczne, również pomiary w domu klienta oraz projekty mebli. Oczywiście w grę wchodzi także nadzór autorski. Ceny takich usług są bardzo różnorodne, ale korzystając z wiedzy specjalistów mamy pewność, że aneks kuchenny z salonem w naszym domu będzie nie tylko estetyczny i dekoracyjny, ale również komfortowy i praktyczny.

Aranżacja kuchni w połączeniu z salonem to przedsięwzięcie, któremu z powodzeniem możemy podołać samodzielnie. Przykładowe aranżacje są dostępne w serwisach tematycznych dotyczących wystroju wnętrz. Możemy czerpać z nich pełnymi garściami, pamiętając, że każde mieszkanie jest inne, a nawet najlepszy projekt wymaga pewnych modyfikacji i adaptacji do konkretnego wnętrza.

Projekty kuchni z salonem - style i aranżacje

Kuchnia czy aneks kuchenny z salonem może zostać urządzony w najrozmaitszy sposób z wykorzystaniem dowolnego stylu. Jeśli salon z aneksem posiada niewielki metraż, dobrze sprawdzi się styl minimalistyczny oraz nowoczesny. Oba style bazują na jasnych barwach, chromowanych dodatkach i ograniczeniu mebli i sprzętów do minimum. Styl nowoczesny i minimalistyczny charakteryzują się umiarem.

Inną propozycją do niewielkich przestrzeni jest styl skandynawski w wersji mini. Biel w połączeniu z różnymi odcieniami jasnego błękitu i proste formy sprawdzą się dobrze w każdym wnętrzu. Urządzają salon z aneksem w stylu skandynawskim nie można jednak zapomnieć o drewnianych elementach - mogą to być krzesła lub wykończenie blatów czy fronty mebli.

Projektant wnętrz - znajdź projektanta w Twoim mieście
Wybierz z ponad 6 000 polecanych projektantów wnętrz z serwisu Fixly:

Aranżacja kuchni z salonem w domu jednorodzinnym lub mieszkaniu o dużym metrażu pozwala na większą dowolność. Aneksy kuchenne i kuchnie w domach jednorodzinnych są często urządzane w zgodzie ze stylem rustykalnym, kolonialnym czy japońskim. Style te są z pewnością inspirujące, jadank zakładają stosowanie dużej ilości dodatków, więc sprawdzą się w dużych wnętrzach.

Salon z aneksem może być zaprojektowany również w stylu klasycznym. Jest to styl ponadczasowy, który sprawdzi się świetnie w pomieszczeniach o różnym metrażu. Biel, beż i ciepłe odcienie brązu lub szarości ścian i podłogi w połączeniu z  prostym wyposażeniem będą prezentowały się elegancko i estetycznie. Projekty kuchni z salonem w stylu klasycznym to jasne i stonowane meble i dodatki.

Aranżacja kuchni z salonem powinna być dostosowana do trybu życia domowników. Jak dużo miejsca będzie zajmowała część kuchenna, zależy od tego, jakie funkcje w naszym domu spełnia. Jeśli nie lubimy gotować, a nasze wizyty w kuchni ograniczają się do parzenia kawy i smażenia jajecznicy, nie warto zużywać na część kuchenną zbyt dużo miejsca. Jednak jeśli mamy dużą rodzinę i w kuchni spędzamy dużo czasu, warto wygospodarować więcej przestrzeni na część kuchenną.

Aranżacje kuchenne powinny również być dostosowane do całości mieszkania. Najważniejsze, aby kuchnie z salonem czy aneksy kuchenne były funkcjonalne i wielozadaniowe. Aspekt stylu wystroju wnętrz odchodzi na dalszy plan. Aranżacja kuchni z salonem to nie lada wyzwanie, jednak korzyści z takiego rozwiązania jest bardzo wiele.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 88,9% czytelników artykuł okazał się być pomocny