Styl prowansalski na czym polega?

Styl prowansalski jest prosty, ale jednocześnie pełny ciekawych detali. Daje efekt większej optycznie przestrzeni, gdzie każdy szczegół aranżacji idealnie do siebie pasuje. Kojarzy się z sielskim klimatem, a pochodzi prosto z południa Francji. Będzie dobrą opcją dla osób kochających minimalizm, przytulne wnętrza, czystość oraz domową atmosferę. W stylu prowansalskim dominują stonowane, jasne kolory biel, beż, krem, zaś meble i dodatki wykonane są w większości z naturalnych, przyjaznych środowisku tworzyw. Ceni się przede wszystkim drewno, ale i kamień czy ceramikę. Dzięki temu całe wykończenie zyskuje element romantyzmu i delikatności.

Oryginalnie w pomieszczeniach w stylu prowansalskim powinny być wyeksponowane belki sufitowe, jednak współcześnie często odchodzi się od tego elementu. Chcąc znaleźć dom lub mieszkanie, nadające się pod urządzenie go właśnie w tym stylu, warto przejrzeć stronę obido. Podczas przeglądania ofert najlepiej jest szukać pomieszczeń otwartych, z dużymi oknami, oferujących większą przestrzeń.

Jak urządzić kuchnię w stylu prowansalskim?

Kuchnia w stylu prowansalskim jest przestronna i jasna, zapewnia idealną przestrzeń do gotowania lub po prostu rodzinnego spędzania czasu. Nie bez powodu mówi się, że kuchnia jest sercem całego domu. Urządzając ją, warto zacząć od podstaw, czyli od podłogi. Najlepiej wykonać ją z drewnianych paneli, co da poczucie ciepła i komfortu, jednak sprawdzą się także kamienne płytki. Okno w takiej kuchni powinno być duże, aby zminimalizować konieczność używania sztucznych źródeł światła końcowy efekt musi dawać wrażenie przestrzenności i jasności. Właśnie dlatego stawia się na jasne kolory ścian, które mogą pokrywać również panele (białe, beżowe, jasnobrązowe lub jasnoszare) bądź elementy cegieł.

Mając podstawę, można przejść do umeblowania. Tradycyjnie kuchenne meble mają drewniane, bielone fronty, jednak obecnie nie jest to już koniecznością. Styl prowansalski krąży wokół elementów drewnianych, które mogą mieć różną kolorystykę, byle pozostawała w jasnych odcieniach. Przeszklone lub ażurowe fronty wiszących szafek dopełnią efekt. Kluczowym elementem jest duży stół wykonany z naturalnego drewna, alternatywą może być wyspa kuchenna.

Na koniec należy zwrócić uwagę na dodatki w kuchni urządzonej na styl prowansalski nie może zabraknąć wiklinowych koszy, doniczek z ziołami oraz suszonymi kwiatami, np. lawendą czy wrzosem. Całość idealnie uzupełnią również girlandy czosnku, ażurowe firany lub jasne zasłony oraz porcelana wyeksponowana w wiszących szafkach. Na stole lub blatach kuchennych powinien stać drewniany chlebak, a dzbanki na wodę, cukiernica czy jakiekolwiek inne naczynia ceramiczne powinny mieć elementy folklorystyczne, np. kwiatowe.artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny