Kuchnia w stylu skandynawskim

Charakterystyka stylu skandynawskiego

Styl skandynawski w aranżacji pomieszczeń od dłuższego czasu jest konsekwentnie polecany przez projektantów wnętrz. Zyskał wielu zwolenników ze względu na praktyczne rozwiązania, wygodę i skromny charakter. Sprawia, że pomieszczenie staje się przyjaznym miejscem ze względu na minimalizm form. Jedną z kluczowych ról odgrywa oświetlenie kuchni. Wnętrze musi być pełne naturalnego światła. Jasna i przestronna kuchnia to podstawa, ale wrażenie dużej przestrzeni uzyskuje się przede wszystkim poprzez operowanie kolorami rozświetlającymi wnętrze. Sztuczne oświetlenie również musi rozjaśniać pomieszczenie. W oknach skandynawskich domów nie wiszą firany i zasłony. Białe lub beżowe rolety, a także drewniane żaluzje doskonale je zastępują. Proste, ale efektowne aranżacje kuchni uzyskuje się również dzięki wyposażeniu w funkcjonalne meble. Wszystko ma proste formy i perfekcyjne wykończenie, dzięki czemu czas spędzony w pomieszczeniu kuchennym staje się bardzo przyjemny.

Materiały wykorzystywane w skandynawskich aranżacjach

Styl skandynawski jest równocześnie stylem ekologicznym, ponieważ wykorzystuje naturalne surowce i kolorystykę. Drewniane podłogi stanowią kwintesencję przytulności. Często wykorzystywany jest też kamień. Imitujące je płytki ceramiczne stanowią doskonały i tańszy zamiennik. Mile widziane są płytki w odcieniach bieli i szarości. Białe płytki ścienne do kuchni są wręcz obowiązkowe. Wizualnie powiększają przestrzeń. Materiały wykończeniowe zwykle są w identycznych kolorach, co fronty mebli i blatów. Monochromatyczna przestrzeń jest wręcz ascetyczna. W kuchni mile widziane są również wyroby z wikliny, bawełny i lnu. Płytki i wiele innych materiałów oraz elementów wyposażenia pasujących do skandynawskiego stylu proponuje MO.DESIGN. Mo to uznana marka o wieloletnim doświadczeniu, która dotychczas funkcjonowała pod nazwą Cermag. Wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów, którzy szukają ciekawych pomysł na urządzanie wnętrz.

Wszechobecny minimalizm

W stylu skandynawskim dominuje prostota pod każdym względem. Minimalizm form, kształtów i kolorów jest widoczny na każdym kroku. Dominuje wykorzystanie naturalnych materiałów. Wśród barw dominują biele i rozbielane szarości. Co zrobić, aby podkreślić indywidualny charakter wnętrza, ale nie zniszczyć skandynawskiej konwencji?

Jak nadać kuchni indywidualnego charakteru?

Aby projekt kuchni nie był monotonny i nudny, Skandynawowie wykorzystują jeden lub kilka mocniejszych akcentów kolorystycznych, ale wyłącznie w formie dodatków. Odcienie błękitu i zieleni są mile widziane. Wprowadzany jest również słoneczny żółty kolor i piękna wrzosowa barwa. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby wyposażyć się na przykład w czerwony wazon lub zastawę w tym kolorze.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny