Wyspy kuchenne doskonale sprawdzają się zarówno w nowoczesnych, jak i klasycznych czy rustykalnych wnętrzach. Mówi się, że współcześnie zastępuje ona ognisko, wokół którego dawniej skupiali się członkowie plemienia. Wyspa zaczyna stanowić centrum spotkań rodzinnych i towarzyskich, pozwalając pielęgnować więzi choćby podczas wspólnego gotowania.

Wyspa nie dla każdej kuchni?

Mimo że wyspy kuchenne zdają się mieć wyłącznie zalety, mają jedną podstawową wadę - przeznaczone są raczej do pomieszczeń o większym metrażu. W małych kuchniach wyspa ograniczy przestrzeń użytkową, a także obniży walory dekoracyjne wnętrza.

Jak zatem ocenić, czy nasza kuchnia jest odpowiednio duża? Odległość między wyspą a pozostałymi meblami powinna wynosić co najmniej 90 centymetrów, lecz ze względów praktycznych najlepiej, by było to nawet 110-120 centymetrów. Jeśli odległość ta jest mniejsza, możemy mieć trudności ze swobodnym poruszaniem się, a to z kolei poddaje w wątpliwość sens tworzenia wyspy.

Kuchnia - aranżacje

Raz otwarta, raz zamknięta

Główną korzyścią płynącą ze stworzenia wyspy kuchennej jest możliwość zachowania otwartej przestrzeni i kontaktu z domownikami. Musimy mieć jednak świadomość, że przy takim rozwiązaniu wszystkie zapachy będą rozprzestrzeniały się po domu, zaś bałagan powstały w trakcie gotowania będzie widoczny dla osób przebywających w salonie.

Zastanawiasz się, jak tego uniknąć, nie rezygnując jednocześnie z otwartej kuchni? Dobrym wyjściem z sytuacji będzie zamontowanie drzwi przesuwnych na całej wysokości pomieszczenia. Będą niewidoczne, gdy je otworzysz, a gdy je zamkniesz, zapobiegniesz rozchodzeniu się zapachów i oszczędzisz swoim gościom widoku rozgardiaszu.

Kuchnia

Jak zagospodarować wyspę kuchenną?

Bardzo ważnym aspektem jest też odpowiednie zagospodarowanie wyspy kuchennej, które powinno być odpowiedzią na nasze indywidualne potrzeby i preferencje. Świetnym źródłem inspiracji będą aranżacje kuchni na domifikacje.pl, niemniej kilka pomysłów chcemy podsunąć ci już teraz.

Wyspa kuchenna najczęściej pełni funkcję blatu roboczego oraz miejsca do jedzenia. To bez wątpienia jedno z najprostszych rozwiązań, wymagające jedynie wygospodarowania miejsca na praktyczne półki, na których będziemy mogli przechowywać zastawę czy naczynia.

Inny wariant zakłada montaż płyty kuchennej na wyspie. Pod płytą może także znaleźć się piekarnik, natomiast w rozmieszczonych wokół szafkach możemy trzymać naczynia niezbędne do przygotowywania potraw, dzięki czemu będą one zawsze pod ręką.

Ciekawą propozycją jest również zamontowanie na wyspie zlewozmywaka lub zmywarki pod blatem, co ułatwia utrzymanie pomieszczenia w czystości. A jeśli możemy pozwolić sobie na naprawdę sporych rozmiarów wyspę, możemy na niej zainstalować zarówno zlew, jak i płytę.

artykuł partnera

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 66,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny