Kuchnie - aranżacje, dodatki, porady architektów wnętrz

Dlaczego kuchnie to tak istotne pomieszczenia? Dlatego, że bez nich życie codzienne jest bardzo utrudnione. Dłuższe przechowywanie żywności nie jest możliwe. Nie ma gdzie trzymać naczyń i przygotowywać posiłków. Warto, więc zdawać sobie sprawę z zalet kuchni. I zadbać o jej wykończenie oraz wyposażenie. Gdzie można dowiedzieć się jak wygląda jej aranżacja? Najważniejsze informacje znajdują się na naszej stronie.

Stylowa aranżacja kuchni

Kuchnie to bardzo ważne pomieszczenia w każdym domu i mieszkaniu. To w nich rozpoczyna się nowy dzień dla domowników. Przygotowuje się w nich posiłki, spotyka przy kawie ze znajomymi. Często dopiero, gdy nie możemy z nich korzystać przekonujemy się jak bardzo są potrzebne. Dlatego też kuchnia musi być prawidłowo urządzona. Podstawą jest to by była wygodna i funkcjonalna. Ułatwiająca korzystania ze sprzętu AGD, mebli oraz baterii i zlewów. Zarówno wyposażenie jak i materiały wykończeniowe nie powinny sprawiać trudności przy czyszczeniu. Ponadto nie mogą wykazywać wrażliwości na wilgoć.

Kuchnię można zaaranżować zgodnie z wybranym stylem wnętrzarskim. Do wyboru jest sporo możliwości. Uznaniem cieszy się stylistyka nowoczesna. Dominuje w niej stal i szkło, drewno, odcienie szarości, czernie i beże. Szafki mają proste formy a na ścianach często są gołe cegły. Zupełnie inną propozycją jest kuchnia prowansalska. Tu stawia się na pastelowe kolory i drewniane meble przecierane lub bejcowane. Liczą się także dodatki jak obrazki, bibeloty, obrusy. Nie każdemu jednak przypadną do gustu wspomniane wersje. Można, zatem sięgnąć także po styl skandynawski, loftowy, angielski, glamour lub pop.

Jak dobrze zaaranżować przestrzeń? Kuchnia nowoczesna, prowansalska i każda inna powinna zostać podzielona na minimum trzy strefy. Taką zasadą kierują się również zawodowi architekci. W pierwszej strefie należy wyodrębnić miejsce do przechowywania żywności. Powinna znaleźć się w niej lodówka, zamrażarka i szafki na róże produkty. Kolejną część pomieszczenia należy przeznaczyć na przygotowywanie składników potraw i zmywanie. To tu znajdzie się zlew i bateria, zmywarka, blat roboczy, kosz na śmieci. Takie miejsce łatwo wyznaczyć w kuchni z wyspą. Ostatnia jest strefa do gotowania z kuchenką i okapem.

Wykończenia, wyposażenie i dekoracje w kuchni

Zanim do kuchni trafią wszystkie niezbędne sprzęty trzeba wykończyć ściany i podłogę. Najpopularniejszym materiałem na obie powierzchnie są płytki. Najczęściej wybierane są wersje z glazury i terakoty. Nie są to jednak jedyne możliwości. Na ścianach może pojawić się naturalny kamień, szkło, zaimpregnowanie drewno. Na rynku jest duży wybór tapet i fototapet. Wykazujących się odpornością na wilgoć i łatwością czyszczenia. Natomiast podłogę można wyłożyć panelami w różnych wzorach. Do łask wracają też wykładziny z PCV. Ważne by zastosowane materiały były dopasowane do stylu pomieszczenia.

Funkcjonalna i wygodna kuchnia musi być wyposażona w meble i sprzęt ADG.W przypadku tych pierwszych elementów do wyboru są dwie opcje. Gotowe wyroby oraz meble wykonywane na wymiar. Te sprzedawane w salonach są tańsze, lecz nie zawsze będą idealnie pasowały do kuchni. Drugie wpasowują się idealnie, ale nie można zmienić ich ustawienia. Natomiast urządzenia AGD dostępne są w wersji wolnostojącej lub do zabudowy. Wyposażając kuchnię trzeba zaopatrzyć się w lodówkę z zamrażarką, kuchenkę, okap, przydatna jest zmywarka. Nie można zapominać oczywiście o zlewie, kranie i oświetleniu.

Wszystkie kuchnie, w tym te z wyspą, muszą zapewniać przestrzeń do sporządzania posiłków. Potrzebne są, więc blaty robocze. Są to na przykład wersje z naturalnego kamienia, marmuru, granitu, łupka. Do tego dochodzą odmiany z drewna, kompozytu, konglomeratów kwarcowych itp. W przypadku tych elementów, najlepsze są blaty robione na wymiar. Trzeba pamiętać o jeszcze jednej kwestii. Stylowa kuchnia musi zawierać jeszcze przydatne dodatki i dekoracje. Tę tematykę rozwijamy na naszej stronie. Dokładniej opisujemy także gotowe meble, materiały wykończeniowe, sprzęt AGD. Wszystko, co jest związane z kuchnią.