Z pewnością wiele razy słyszałeś, że wynajmowanie mieszkania jest nieopłacalne. Koszt wynajmu jest zbliżony, a niejednokrotnie bywa nawet wyższy, od wysokości comiesięcznej raty kredytu - jak wynika z analizy ogłoszeń mieszkań na wynajem (m.in. na Allegro https://allegro.pl/kategoria/mieszkania-do-wynajecia-112745). Potocznie mówi się, że kwota, którą regularnie uiszczasz za odstąpienie lokalu "przepada", tzn. nie przekłada się na powiększenie osobistego majątku. Zupełnie inaczej podchodzi się do płacenia za własne mieszkanie, gdzie każdą złotówkę traktuje się jako inwestycję w przyszłość. Czy rzeczywiście kupno nieruchomości zawsze będzie lepszą decyzją niż wynajem mieszkań?

Zakup mieszkania na kredyt - z jakim kosztem musisz się liczyć?

Niewątpliwie najkorzystniejszą opcją jest zakup mieszkania za zaoszczędzone pieniądze, bez konieczności korzystania z produktów banku. Niestety, większość osób jest zmuszona rozważyć finansowanie mieszkania za pomocą kredytu hipotecznego. Dobra wiadomość jest taka, że kredytowanie tego typu jest wciąż jedną z najtańszych form na rynku. Złe wieści? Zakupione mieszkanie długo nie będzie de facto twoje, lecz obarczone hipoteką na kilkadziesiąt lat. Decydując się na kredyt, warto pamiętać, że początkowa cena mieszkania jest tylko odsetkiem całkowitej kwoty kredytu, którą finalnie przyjdzie ci spłacić.

Kupując mieszkanie na kredyt na 30-35 lat musisz liczyć się z faktem, że cena lokum będzie znacznie wyższa niż kwota kredytowania (średnio o ok. 200 tysięcy złotych). Do tego dochodzi szereg opłat okołokredytowych - prowizja za udzielenie kredytu, obowiązkowe ubezpieczenie posesji itd. Nawet jeśli posiadasz zdolność kredytową i wkład własny, rozsądnym jest zabezpieczenie pewnej rezerwy finansowej na okoliczność ewentualnych remontów, wyposażenia lokum czy wydatków związanych z formalnościami sądowymi i notarialnymi.

Przed podjęciem decyzji o zakupie, warto oszacować, jaką kwotą pieniędzy powinieneś wstępnie dysponować. Nie ukrywajmy - zakup mieszkania (nawet na kredyt) może znacząco nadszarpnąć twój budżet i/lub obniżyć jakość dotychczasowego życia. Sumując wszystkie koszty, nie tak rzadko okazuje się, że znalezienie mieszkania do wynajęcia będzie bardziej opłacalną opcją.

Dlaczego wynajem mieszkania może być tańszym rozwiązaniem?

Wynajem mieszkania wydaje się wręcz skrojony na miarę potrzeb młodych, mobilnych osób z nieustabilizowaną sytuacją finansową i rodzinną. Brak zobowiązań w formie kredytu pozwala łatwiej podejmować ważne decyzje, np. w sprawie zmiany pracy, przeprowadzki czy wyruszenia w daleką podróż. Pomieszkiwanie w wynajętym lokum daje również pełną elastyczność - w sytuacji, w której będzie ci przeszkadzać okolica, hałaśliwi sąsiedzi czy brak sprzętów AGD, możesz szybko zmienić miejsce pobytu.

Całkiem nieźle wychodzi też na tym twój portfel. Wynajmując lokum, martwisz się jedynie o uregulowanie czynszu i opłaty za media. Takie kwestie jak remont, wymiana zużytych sprzętów czy zapłata podatku od wynajmu leżą po stronie właściciela mieszkania. W tym przypadku dużo łatwiej znaleźć mieszkanie do wynajęcia położone w atrakcyjnej lokalizacji czy o wysokim standardzie (np. korzystając z wyszukiwarki Allegro) niż zakupić i wyposażyć podobne lokum z własnej kieszeni.

Pieniądze to nie wszystko, czyli kiedy warto zdecydować się na zakup mieszkania?

Posiadanie własnego mieszkania w pewnym momencie staje się życiowym priorytetem wielu ludzi. Wynajmowanie lokum z myślą, że w każdej chwili właściciel może rozwiązać umowę staje się problematyczne, jeśli posiadasz rodzinę, a zwłaszcza małe dzieci. Własny kąt daje pożądane poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa nie tylko dla ciebie, ale także bliskich. Wiele osób decyduje się na zakup mieszkania z myślą o spadku dla potomków czy sposobie na zainwestowanie zgromadzonych oszczędności.

Nic dziwnego - kupno nieruchomości może być atrakcyjnym sposobem na ulokowanie kapitału. Eksperci przestrzegają jednak, by nie traktować jako inwestycji lokum, w którym mamy zamiar zamieszkać. Nawet jeśli po latach wartość mieszkania wzrośnie, pieniądze uzyskane ze sprzedaży mieszkania z dużym prawdopodobieństwem przeznaczysz na zakup kolejnej nieruchomości, nie powiększając przy tym w znaczący sposób swojego majątku. Interesującą opcją jest natomiast zakup mieszkania na wynajem lub tzw. house flipping, na którym można szybko zarobić dużą sumę pieniędzy.

Podsumowanie

Zakup mieszkania jest jedną z najtrudniejszych decyzji, z którymi przyjdzie nam się zmierzyć w dorosłym życiu. Jej podjęcie wymaga drobiazgowego przeanalizowania wielu aspektów (sytuacji rodzinnej, życiowej, kondycji rynku, aktualnych i prognozowanych cen kredytu, a także osobistych planów na przyszłość) i realnej oceny własnych możliwości, by zminimalizować ryzyko nierozsądnego zadłużenia się czy "utopienia" pieniędzy. Wbrew powszechnej opinii, wynajem mieszkania w wielu sytuacjach będzie korzystniejszy i bardziej opłacalny niż kupno nieruchomości, zwłaszcza, jeśli po latach okaże się, że nie odpowiada ona naszym potrzebom.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej