Kalkulator - jak sprawdzić czy stać Cię na mieszkanie

Po pierwsze – zdolność kredytowa

Co bank, to inna zdolność kredytowa. I choć banki mają niezwykle podobne systemy wyliczeń naszego zasobu finansowego, jednak te nieznaczne różnice potrafią diametralnie wpłynąć na ostateczny wynik batalii. W jednym nie uzyskaliśmy zgody na kredyt? Inny bank zaoferuje nam więcej niż nam potrzebna. W Internecie można wyliczyć sobie szacunkową zdolność kredytową. Jednak należy brać ją z przymrużeniem oka, ponieważ banki mają zdecydowanie bardziej restrykcyjne procedury.

Po drugie – mieszkanie

Kiedy poznałeś już swoją zdolność kredytową, masz dwa wyjścia – udać się do pośrednika nieruchomości lub na własny rachunek szukać lokalu spełniającego Twoje wymagania przez Internet, przeszukując inwestycje mieszkaniowe Warszawy, Krakowa czy Zakopanego.

Pierwsza opcja jest  zdecydowanie szybsza i łatwiejsza, natomiast wymaga od nas poniesienia dodatkowego kosztu. Jednak, jeśli zależy nam na czasie – uzyskamy tutaj fachową pomoc na każdym etapie zakupu, co przyspieszy cały proces kilkukrotnie.

Jeżeli czas nie gra dla nas aż takiej roli, a nie chcemy dodatkowo dokładać do całego interesu, możemy zainteresować się ofertami deweloperów. Na swoich stronach mają oni informacje o lokalizacji, metrażu, standardzie wykończenia i co najważniejsze – udostępniają dodatkową pomoc związaną z ofertami kredytowymi. Przykładem mogą być nowe mieszkania Warszawa Żoliborz, gdzie doradca zajmuje się całą procedurą kredytową.

Po trzecie - umowa i uzyskanie kredytu

Mieszkanie wybrane, negocjacje z deweloperem zostały zakończone. Czas podpisać umowę przedwstępną. Sprzedawca i kupujący podpisują dokument gwarantujący rezerwacje mieszkania do czasu uzyskania przez Ciebie kredytu.

To ten moment, w którym czas sięgnąć po umowę kredytową. Istotne informacje najlepiej uzyskać w banku lub od doradcy finansowego. Sugerowanie się wpisami w Internecie może zwieść nas na manowce – informacje u źródła są najcenniejsze. Przy wyborze oferty zwróć uwagę na:

  • Marżę
  • Prowizję
  • Wysokość raty
  • Koszty dodatkowych ubezpieczeń

Jeżeli sama umowa to dla Ciebie czarna magia – zgłoś się do doradcy finansowego, aby przetłumaczył ją z prawniczego języka na zrozumiałe stwierdzenia. Większość z nich nie pobiera dodatkowej opłaty za udzielenie porady!

Po czwarte – formalności

Do banku należy dostarczyć dokumenty uwzględnione w aneksach. Są to miedzy innymi: dokument z danymi personalnymi, potwierdzenie przychodów czy umowa przedwstępna dotycząca wybranej nieruchomości. Bank oceni, czy kredyt może zostać przyznany. Jeśli wcześniej wyliczona u nich zdolność kredytowa była wysoka, nie powinno być z tym problemu. Otrzymaliśmy kredyt? Po podpisaniu umowy z bankiem i umowy właściwej z deweloperem, czas na notariusza. Ten sporządza dokument z którym udajemy się do banku i w ciągu kilku dni na koncie powinny pojawić się pieniądze.


Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 60,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny