Księgi wieczyste

W Polsce buduje się ok. 150 tys. mieszkań rocznie. Nie jest to jednak wystarczająca liczba, aby zaspokoić potrzeby wszystkich mieszkańców. W efekcie osoby posiadające nieruchomości na wynajem nie narzekają na brak zainteresowania. Najlepsi, którzy posiadają kilka czy nawet kilkanaście nieruchomości, mogą spokojnie utrzymać się z zysków uzyskiwanych z wynajmu powierzchni mieszkalnej.

Zamierzasz zakupić mieszkanie, aby ulokować posiadane oszczędności? W przyszłości masz zamiar wynajmować lokal i na nim zarabiać? Poszukiwania idealnego mieszkania obejmują nie tylko sprawdzenie lokalizacji czy jego stanu technicznego – równie ważne jest zapoznanie się z jego stanem prawnym. W tym celu będziesz musiał przejrzeć zawartość prowadzonej dla nieruchomości księgi wieczystej.

Jak ustalić numer księgi wieczystej?

Znalazłeś idealne mieszkanie? Zanim przystąpisz do negocjowania warunków zakupu, powinieneś zapoznać się z treścią księgi wieczystej prowadzonej dla tej nieruchomości. Problem jednak w tym, że w większości ogłoszeń publikowanych np. na portalach ogłoszeniowych, nie znajdziesz numeru księgi wieczystej. Czy to oznacza, że musisz skontaktować się ze sprzedającym, aby uzyskać taką informację? Niekoniecznie.

Aby sprawdzić księgę wieczystą, powinieneś skorzystać ze specjalnej wyszukiwarki. Taką znajdziesz np. pod adresem: https://ksiegi-wieczyste-online.pl/. Jest ona intuicyjna w obsłudze i pozwala ustalić numer księgi wieczystej zarówno po numerze działki, jak i adresie.

Z treścią księgi wieczystej możesz zapoznać się bez wychodzenia z domu – wystarczy, że skorzystasz z rejestru prowadzonego w wersji online przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Rejestr jest dostępny na stronie internetowej: www.ekw.ms.gov.pl.

Czego dowiesz się z księgi wieczystej?

Możesz zastanawiać się, dlaczego sprawdzenie księgi wieczystej nieruchomości jest tak ważne. Powód jest ściśle związany z tym, czym jest taki dokument. Zakłada się go dla nieruchomości i są w nim odnotowywane wszystkie zdarzenia prawne jej dotyczące.

Księga wieczysta składa się z czterech działów:

  • W dziale I znajdują się informacje m.in. o położeniu nieruchomości.
  • Informacje o właścicielach (zarówno aktualnych, jak i poprzednich) są publikowane w II dziale księgi wieczystej.
  • Dział III to dział, w którym są ujawniane informacje o ograniczonych prawach rzeczowych (np. prawo pierwokupu).
  • O tym, czy na nieruchomości zostały ustanowione hipoteki, dowiesz się, przeglądając dział IV księgi wieczystej.

Dokładnie powinieneś zapoznać się z całą treścią księgi wieczystej, ale nacisk warto położyć na dział IV. Choć nic nie stoi na przeszkodzie, aby zakupić nieruchomość z hipoteką, to musisz mieć świadomość, że taką będziesz musiał spłacić. W przeciwnym razie wierzyciel będzie mógł dochodzić należności przez sprzedaż nieruchomości na publicznej licytacji.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 88,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny