Kursy i uprawnienia - popularne kursy, ceny, porady praktyczne

Rynek pracy zmienił się na przestrzeni ostatnich lat. Wiele osób, co jakiś czas szuka nowych wyzwań lub innego pracodawcy, ale w tej samej branży. Zatrudnienie w jednej firmie aż do emerytury nie jest tak częste jak kiedyś. Trzeba przy tym pamiętać, że przedsiębiorcy stawiają na wykwalifikowany personel. Dlatego sporym powodzeniem cieszą się kursy i uprawnia, które można zdobyć dzięki nim. Warto, więc poznać najpopularniejsze szkolenia.

Nowe, przydatne umiejętności

Kursy i uprawnienia zawodowe są ze sobą nierozerwalnie połączone. Różnego rodzaju cykle zajęć edukacyjnych umożliwiają zdobycie konkretnej wiedzy i umiejętności. Tym samym podnoszą kwalifikacje uczestników pracujących na danym stanowisku. Często też umożliwiają im zmianę dotychczasowej branży. Po szkoleniach, w sporej części kończonych egzaminami, kursanci uzyskują nowe uprawnienia. Na przykład niezbędne do obsługiwania ciężkiego sprzętu czy udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy. Zdobycie pozwoleń potwierdzają stosowne certyfikaty wystawiane przez upoważnione do tego instytucje.

Przyszedł czas na wymienienie i opisanie chętnie uzyskiwanych uprawnień. Co roku wiele osób przystępuje do egzaminów organizowanych przez UDT. Pełna nazwa tej instytucji państwowej to Urząd Dozoru Technicznego. Jest to podmiot odpowiedzialny za kontrolowanie sprawności i bezpieczeństwa urządzeń i instalacji technicznych. Jego zadaniem jest także sprawdzanie kwalifikacji osób produkujących, naprawiających i obsługujących wspomniany sprzęt. To UDT wydaje zaświadczenia pozwalające pracownikom danej firmy korzystać z maszyn. Instytucja działa w oparciu o Ustawę o Dozorze Technicznym z 21 grudnia 2000 roku.

Jakie konkretnie uprawnienia wydaje UDT? Najpopularniejsze pozwalają na zajmowanie się:

  • obsługą dźwigów, w tym żurawi, i dźwignic takich jak suwnice czy też ciągniki,
  • konserwacją i naprawą dźwigów i dźwignic wspomnianego już typu,
  • obsługą wózków jezdniowych podnośnikowych, czyli magazynowych wózków widłowych,
  • konserwacją i naprawami magazynowych wózków widłowych różnego rodzaju,
  • obsługą takich maszyn jak podesty ruchome oraz podnośniki koszowe.

Po rozwinięcie informacji podanych do tej pory i ceny kursów odsyłamy na naszą stronę.

Przydatne kursy i uprawnienia

Dzięki dużej dostępności materiałów, w ostatnich latach coraz więcej osób decyduje się na budowę domu. Do tego powstaje coraz więcej nowoczesnych osiedli mieszkaniowych. To sprawia, że poszukiwani są wykwalifikowani pracownicy budowlani. Opłacalne jest także posiadanie uprawnień SEP pozwalających na wykonywanie zawodu elektryka. Nowicjusze w tej dziedzinie po odbyciu szkolenia i zdaniu egzaminu uzyskują kwalifikacje na poziomie G1. Dzięki nim mogą pracować z prądem o napięciu do 1 kV. Zostają, więc upoważnieni do wykonywania i nadzorowania typowych instalacji elektrycznych.

Techniczne szkolenia i egzaminy nie wyczerpują listy możliwości. Zdecydowanie warto uczyć się języków obcych. Bardzo przydają się w branżach reklamowych, handlowych i kilku innych. Oczywiście już od wielu lat znajomość angielskiego jest wymagana przez pracodawców. Obecnie coraz częściej niezbędne są umiejętności posługiwania się jeszcze innymi językami. Przede wszystkim ukraińskim, co jest związane z napływem pracowników ze wschodu. Dobrze mieć w CV wpisany język koreański lub chiński. Szczególnie na poziomach od B1 do C2 potwierdzonych przez certyfikaty. Dlatego, że firmy z tych krajów budują sporo zakładów w naszym kraju.

Do pracy potrzebne są także inne zaświadczenia. Poniżej kilka przykładów z rozmaitych branż:

  • prawo jazdy kategorii C, C+E, C1 – niezbędne do pracy kierowcy samochodów ciężarowych,
  • prawo jazdy kategorii D, D1, D+E – niezbędne na stanowisku kierowcy autobusu,
  • kurs animatora czasu wolnego – pozwala na pracę w hotelach i domach wczasowych,
  • kurs tworzenia stron internetowych – umożliwia rozpoczęcie pracy w branży reklamowej,
  • kurs operatora maszyn CNC – pozwala na pracę w różnych firmach produkcyjnych.

Warto się uczyć i stawiać na posiadanie cennych uprawnień. Temat rozwijamy na naszej stornie.