Kurs na żurawia – rodzaje

Żurawie to dosyć zróżnicowana grupa urządzeń. Różnice te wynikają z konstrukcji, zakresu pracy i udźwigu poszczególnych typów żurawi. Wśród najpopularniejszych kursów na operatorów żurawi wyróżnić możemy 

Kurs operatora żurawia wieżowego

Żurawie wieżowe to największy typ tego rodzaju urządzeń. Są to konstrukcje stacjonarne, dlatego konieczny jest ich wcześniejszy montaż. Kurs operatora żurawia wieżowego umożliwia pracę na dużych inwestycjach budowlanych. Największym atutem tego rodzaju urządzeń jest ich duży zasięg i udźwig.  

Operator żurawia samojezdnego – kurs

Popularną kategorią żurawi są również żurawie samojezdne. Żurawie kołowe mogą przemieszczać się samodzielnie, zarówno po placu budowy, jak i po drogach publicznych. I to właśnie mobilność uważana jest za największy atut tego rodzaju maszyn. Minusem jest stosunkowo niewielki zasięg większości samojezdnych żurawi. Warto także pamiętać, że do poruszania się żurawiem samojezdnym po drogach publicznych, konieczne jest prawo jazdy kategorii C. Tego rodzaju kurs na żurawie może być więc szczególnie atrakcyjny dla kierowców posiadających już stosowne uprawnienia.  

Operator żurawia – kurs żurawia HDS

Żurawie HDS to nieco inna kategoria urządzeń. Są to stosunkowo niewielkie dźwignice montowane na naczepach samochodów ciężarowych. Umożliwiają one załadunek i rozładunek ciężkiego ładunku. Najczęściej stosowane są przy transporcie ciężkich materiałów budowlanych. Tego rodzaju kurs operatora żurawia będzie więc najbardziej atrakcyjny dla posiadaczy prawa jazdy kategorii C. Dzięki uprawnieniom do obsługi żurawi HDS kierowca będzie mógł samodzielnie zająć się załadunkiem i rozładunkiem towarów. Więcej informacji o tego rodzaju kursie znajdziecie na stronie kurs operatora żurawia kat. II HDS - https://www.kursylektor.pl/kurs-na-operatora-zurawia-kat-ii-z-zuraw-przenosny-hds,24.

Jak wygląda kurs operatora żurawia wieżowego i innych?

Niezależnie od tego, jaką grupę urządzeń wybierzemy, kurs na żurawie przebiega podobnie. Całość podzielona jest oczywiście na część teoretyczną i praktyczną. W ramach teorii kursanci poznają budowę żurawi i zasady ich funkcjonowania. Ważnym elementem części teoretycznej są również zasady BHP związane z praca operatora żurawia. Kursanci uczą się więc tego, jak stworzyć bezpieczne warunki pracy nie tylko dla samego operatora, ale także dla innych osób w rejonie prac. W bloku praktycznym kursanci uczą się sprawnej obsługi urządzeń dźwigowych w warunkach takich, w jakich przyjdzie im pracować w przyszłości. – Przy wyborze ośrodka szkoleniowego warto zwrócić uwagę na to, czy dysponuje on własnym sprzętem i czy urządzenia, na których prowadzone będą zajęcia, są nowoczesne i spełniają wszystkie normy – doradza wykładowca z firmy kursylektor.pl.

Ile kosztuje kurs na operatora żurawia?

Na koniec sprawdźmy jeszcze, z jakim wydatkiem będą musieli liczyć się kandydaci na operatorów żurawi. Cena kursu na żurawie uzależniona jest od wybranej grupy urządzeń. Najtańszy jest kurs na żurawie HDS, który kosztuje 750 zł. Nieco więcej, bo 1450 zł będziemy musieli zapłacić za kurs operatora żurawi samojezdnych. Najdroższy jest kurs operatora żurawi wieżowych i szybkomontujących. Koszt takiego szkolenia to 2350 zł, jednak zarobki operatorów tego rodzaju urządzeń również należą do największych, w porównaniu z poprzednimi klasami żurawi. Niezależnie od tego, który kurs na operatora żurawia wybierzemy, będziemy musieli jeszcze uiścić opłatę za egzamin państwowy. Aktualnie wynosi ona 185 zł. Opłata ta obejmuje nie tylko sam egzamin, ale również wydanie fizycznych uprawnień. Po pomyślnie zakończonym egzaminie kursant otrzymuje zaświadczenie kwalifikacji zawodowej wydane przez Urząd Dozoru Technicznego. Warto też wspomnieć, że zaświadczenie to wydawane jest bezterminowo.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej