Budleja Dawida – czym się wyróżnia i dlaczego warto mieć go w ogrodzie?

Budleja davidii - charakterystyka

Budleja Dawida, czyli budleja davidii to krzew z rodziny trędnikowatych o rozłożystym pokroju, występujący naturalnie na terenie Chin i Tybetu. Do Europy dotarł około 1869 roku. Budleja liczy około 140 gatunków, lecz najpopularniejszym z nich jest budleja davidii upamiętniająca francuskiego botanika Armanda Davida. Jest to roślina szybko rosnąca o ciemnozielonych jajowato - lancetowatych liściach, opadających na zimę. Liście mogą mieć długość do 20 cm. Od spodu są one białawe i pokryte drobnymi włoskami. Rozłożysta korona osiąga wysokość od 1 do 3 metrów, a jej pędy wyginają się pod ciężarem kwiatów. W środowisku naturalnym dorasta nawet do 5 metrów. Motyli krzew kwitnie od czerwca do października. Jego kwiaty zebrane są w wiechowate, wąskie kwiatostany, które mogą mierzyć do 70 cm. Występują one na wierzchołkach tegorocznych pędów.

Od lipca do października rośliny uginają się pod ciężarem ciężkich, dużych kłosów kwiatowych. W zależności od odmiany mogą być one fioletowe, białe, różowe lub purpurowe. Pachnące kwiaty mogą występować w kolorze białym, różowym, fioletowym, niebieskim lub purpurowym. W środku każdego kwiatka wyróżnia się pomarańczowe oczko. Kwitnienie rozpoczyna się od pędów głównych, stopniowo przechodząc na boczne. Motyli krzew wabi motyle zapachem i jest nektarodajny. Specyficzna, rurkowata budowa kwiatu sprawia, że nie przyciągają one pszczół, które nie mogłyby do niego wejść i zebrać nektaru. Motyle wyposażone w aparat ssący długi nawet do 3 cm doskonale sobie z tym radzą. Dlatego krzew w okresie kwitnienia jest tłumnie oblegany przez rusałki, pawie oczka, cytrynki, bielinki i wiele innych motyli.

Budleja Dawida - najpopularniejsze odmiany

  • Black Knight – budleja osiągająca 3 m motyli krzew o kwiatach w kolorze ciemnofioletowym, z daleka wyglądające na czarne;
  • Pink Delight – kwitnący na różowo i dorastający do 3m krzew o kwiatostanach osiągających do 40 cm;
  • Royal Red – dorastający do 2 m krzew o kwiatach purpurowych;
  • Santana – budleja o kwiatach purpurowych i wzroście do 1,5 m;
  • Flower Power – odmiana o kwiatostanach w trzech kolorach równocześnie: czerwonych, pomarańczowych i fioletowych;
  • White Bouquet – budleja o białych kwiatach;
  • Adonis Blue – kwitnący na niebiesko;
  • Blue Chip - odmiana o jasnofioletowych kwiatach i wzroście około 80 cm.

Kwiat Budleja Dawida (Budleja davidii) - zastosowanie

Budleja przyciąga duże ilości motyli i jest to widok spektakularny. Z tego powodu warto posadzić ją tak, by móc je podziwiać. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest uprawa budlei nie tylko w ogrodzie, ale także na tarasie czy balkonie. Odmiany takie jak Royal lub Red Black Knight, które osiągają duże rozmiary, lepiej sprawdzą się w ogrodzie. Na balkonie idealne będą np. miniaturowe Blue Chip. Jednak należy pamiętać, że rośliny doniczkowe osiągają szerokość prawie równą wysokości.

Motyli krzew pięknie prezentuje się jako soliter w ogrodzie. Dobrym sąsiedztwem dla niego będą niskie byliny cebulowe kwitnące wiosną oraz rabaty kwiatowe obsadzone szałwią czy lawendą kwitnącymi latem. Ze względu na późniejsze kwitnienie będzie doskonale ożywiać ogród wypełniony kwitnącymi wiosną krzewami. Zastanawiając się, jak sadzić budleję, warto rozważyć bliskie sąsiedztwo kilku odmian o odmiennym kolorze kwiatostanów. Ciemnofioletowy Black Knight lub Royal Red w towarzystwie White Bouquet o białych kwiatach i niebieskiego Adonis Blue stworzą przepiękną, barwną kompozycję. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kwiatach i roślinach ozdobnych.

Polecane nawozy dla kwiatów w domu i ogrodzie

Budleja Dawida - uprawa, sadzenie i rozmnażanie

Uprawa i stanowisko dla budlei Dawida

Budleja davidii preferuje glebę przepuszczalną, żyzną, bogatą w składniki odżywcze, gliniastopiaszczystą. Najlepiej by ziemia była lekko wilgotna o obojętnym lub lekko zasadowym odczynie. Chociaż rośnie także w mniej żyznych glebach, to ciężka i wilgotna ziemia nie sprzyja jej rozwojowi. Najlepszym stanowiskiem dla niej będzie miejsce nasłonecznione. Dzięki temu będzie obficie kwitła.

Budleja Dawida bardzo dobrze znosi upały. Może rosnąć w pełnym słońcu.Czuje się dobrze w lekkim, wapiennym i zasobnym w składniki pokarmowe podłożu. Motyli krzew toleruje także gleby mniej żyzne. Stanowisko powinno być osłonięte przed silnym wiatrem i ciepłe, by nie przemarzała w czasie mrozów.

Jak sadzić i rozmnażać budleję?

Rośliny doniczkowe możemy wysadzać przez cały rok, pod warunkiem, że nie ma mrozów. Jednak najlepszą porą sadzenia jest wiosna, aż do maja lub jesień, od października do pierwszych przymrozków. Warto pamiętać o tym, że roślina źle znosi przesadzanie. Dlatego należy wysadzać ją od razu w miejsce docelowe. W przypadku konieczności przesadzania należy przenieść budleję Dawida wraz z całą bryłą korzeniową i obficie podlać. Czynność tą wykonujemy wiosną i tylko w sytuacjach bezwzględnie koniecznych.

Ucięta budleja dawida na białym tle, a także uprawa i przycinanie budlei dawida
Jakie wymagania ma budleja dawida, czyli uprawa, pielęgnacja i przycinanie budlei dawida

Najlepszym sposobem na rozmnażanie budlei są sadzonki pędowe zielone lub zdrewniałe. Gwarantuje to zachowanie cech rośliny matecznej. Rozmnażanie wegetatywne przeprowadza się od lipca do września, po przekwitnięciu krzewu. Pobieramy półzdrewniałe pędy z 3 lub 4 pączkami liściowymi, lub zielone z dwiema międzywęźlami. Ich koniec zamaczamy w ukorzeniaczu i umieszczamy w donicy z rzecznym piaskiem. Możemy również od razu umieścić sadzonki półzdrewniałe w ogrodzie w miejscu docelowym. Po zabezpieczeniu ich końców ukorzeniaczem wtykamy je w ziemię i obsypujemy.

Kolejnym sposobem na rozmnażanie jest wysiew nasion zebranych po kwitnieniu. Należy poddać je stratyfikacji. Wysiew przeprowadzamy jesienią, zimą lub wiosną. Jednak budleja davidii rozmnażania generatywne z nasion nie zachowa cech rośliny matecznej w przypadku odmian i mieszańców hodowlanych. Rozmnażanie w ten sposób odmian takich jak Royal red lub Black knight nie przyniesie spodziewanych efektów. Uzyskane rośliny będą wykazywać cechy nie odmiany, z której pobrano nasiona, lecz gatunków botanicznych.

Budleja davidii - pielęgnacja

Podlewanie i przycinanie budlei Dawida

 Coroczne przycinanie budlei Dawida gwarantuje wyrastanie wielu nowych i zdrowych pędów. To właśnie na nich w połowie lata pojawią się kwiaty. Dlatego każdej wiosny w połowie marca przycina się ubiegłoroczne pędy na wysokość około 10 - 30 cm. Przemarznięte pędy wycina się tuż przy ziemi. Wiosenne przycinanie budlei Dawida poprawia kondycję całej rośliny i zapewnia obfite kwitnienie. Brak cięcia sprawia, że roślina marnieje w dolnych partiach.

Wskazane jest także przycinanie budlei Dawida po przekwitnięciu. Polega to na usuwaniu przekwitłych kwiatostanów. Krzew nie wydatkuje wtedy energii na tworzenie nasion. Usuwane na bieżąco kwiatostany szybko zastępowane są nowymi kwiatami. To doskonały sposób na wydłużenie okresu kwitnienia i zwiększenie jego obfitości. Po kilku latach uprawy zalecane jest także cięcie odmładzające. Radykalne cięcie poprawi pokrój krzewu. Przeprowadza się je pod koniec zimy lub wczesną wiosną.Zasilanie, choroby i zimowanie

Chociaż budleja doskonale znosi słońce, to upały i susze sprawiają, że szybko więdnie. Dlatego wymaga wtedy obfitego podlewania. Zwłaszcza młode sadzonki są wrażliwe na brak wody i powinny być regularnie podlewane. Należy dbać, by rośliny miały zawsze wilgotne podłoże. Nie mogą jednak rosnąć w stojącej wodzie. Najlepsza do podlewania jest twarda woda. Jeżeli stosuje się wodę deszczową, to warto dodać do niej niewielką ilość wapnia.

Pielęgnacja budlei to także zasilanie. Roślina ta ma duże potrzeby pokarmowe, dlatego w okresie wegetacji należy zasilać ją dwu lub trzykrotnie nawozami wieloskładnikowymi. Wiosną, a szczególnie gdy przeprowadzaliśmy przycinanie budlei Dawida, możemy zasilić ją nawozem azotowym. W okresie kwitnienia wspomaganie rośliny nawozami wieloskładnikowymi wpłynie na obfitość kwiecia. Wszystkie odmiany budlei są odporne na choroby. Bardzo rzadko atakowane są przez szkodniki takie jak: przędziorki i mączniak rzekomy. Niezbędne jest wtedy zastosowanie odpowiedniego środka.

Budleja Dawida podobnie jak glicynia chińska jest mało odporna na mrozy. Chociaż sprzedawcy deklarują jej mrozoodporność do 15 stopni mrozu, niezabezpieczony na zimę krzew będzie osłabiony, a jego kwitnienie znacznie słabsze. Dlatego należy zabezpieczyć go przed zimą, okrywając korą, trocinami liśćmi lub gałęziami świerkowymi, robiąc z nich kopczyk u podstawy krzewu. W ten sam sposób zabezpieczamy młode sadzonki. Rośliny doniczkowe, zwłaszcza młode bezpieczniej przetrzymać zimą w chłodnym pomieszczeniu.

Budleja Dawida to roślina, która sprawdzi się nawet w małym ogrodzie. Będzie doskonałą ozdobą rabaty, na której wiosną kwitną byliny cebulowe. Zapewni obfitość pachnących kwiatów aż do października. Ten wabiący motyle krzew jest odporny na choroby, a jego pielęgnacja nie wymaga wysiłku. Dlatego warto znaleźć dla niego miejsce w ogrodzie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 84,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny