Gwiazda betlejemska - charakterystyka

Gwiazda betlejemska - pochodzenie

Gwiazda betlejemska, a właściwie wilczomlecz nadobny - Euphorbia pulcherrima, znany jest pod wieloma nazwami. Bardzo często możemy spotkać się z tym, że gwiazda betlejemska nazywana jest jako wilczomlecz piękny, poinsecja czy poinsecja nadobna. Wszystkie te nazwy są właściwe i mogą być używane naprzemiennie.

Otóż wilczomlecz nadobny, jest to gatunek krzewu, który zalicza się do rodziny wilczomleczowatych - Euphorbiaceae. Do tej rodziny zaliczane są zarówno drzewa, krzewy, krzewinki, jak i sukulenty łodygowe oraz rośliny zielne. Dodatkowo warto wiedzieć, że jest to bardzo szeroko rozwinięta rodzina, w której znajduje się około 218 rodzajów roślin, wśród których wyróżnia się około 6200-6700 gatunków.

Przechodząc jednak do rośliny, jaką jest gwiazda betlejemska, powinniśmy wiedzieć, że pochodzi ona z Gwatemali i Meksyku i została ona odkryta już w dwudziestych latach XIX wieku. Wtedy właśnie została ona wywieziona do Stanów Zjednoczonych i uznana za bardzo atrakcyjną roślinę doniczkową. Obecnie gwiazda betlejemska to kwiat, którego hodowla prowadzona jest w różnych częściach świata.

Wilczomlecz nadobny - czym charakteryzuje się poinsecja

Wilczomlecz piękny - Euphorbia pulcherrima, w swoim naturalnym środowisku jest rośliną drewniejącą w postaci niskiego drzewa lub krzewu, osiągającego do około 1-3 m wysokości. Na starszych pędach rośliny, kora z zielonej zmienia się na szarą lub brązową i widoczne są na niej liczne spękania. Natomiast w uprawie poinsecja nadobna osiąga zaledwie do około 20-50 cm wysokości.

Liście tych roślin ułożone są na pędach skrętolegle, a u ich nasady możemy zaobserwować drobne, błoniaste i szybko opadające przylistki. Liście z reguły dorastają do około 15, a nawet 20 cm długości, mają eliptyczno-lancetowaty kształt i wyciągnięty, zaostrzony wierzchołek. Liście asymilacyjne są koloru ciemnozielonego, natomiast przysadki liściowe, które otaczają niepozorne kwiaty, mają intensywnie czerwoną, różową, żółtokremową lub białą barwę.

Z kolei rozdzielnopłciowe kwiaty są drobne, niepozorne i nie mają okwiatu. Wyrastają one w skupiskach na szczytach pędów. W ich środku znajduje się bezpłatkowy kwiat słupkowy, który otoczony jest kwiatami męskimi, mogącymi występować w liczbie od 25 do 30 sztuk. Owocami posencji są trójgroniaste torebki, które dorastają do około 1,5 cm średnicy. Mają one zielony kolor, ale zdarza się również, że są żółtobrązowo lub czerwono nabiegłe. Wewnątrz nich znajdziemy jajowate, jasnoszare i gładkie nasionka. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak pielęgnować gwiazdę betlejemską.

Gwiazda betlejemska - jak dbać o gwiazdę betlejemską

Kwiat poinsecja - jakie wymagania ma poinsecja nadobna

Jeśli w naszym domu ma odbywać się hodowla kwiatu, jakim jest wilczomlecz nadobny, powinniśmy w pierwszej kolejności dowiedzieć się, jakie ma on wymagania, a także, jak pielęgnować gwiazdę betlejemską. W przeciwnym razie jej uprawa nie przebiegnie prawidłowo i spotkamy się tylko z rozczarowaniem.

Właśnie dlatego istotne jest to, by dokładnie zapoznać się z wymaganiami, jakie stawia nam wilczomlecz piękny. Zacznijmy więc od tego, że kwiat ten, prowadzony w uprawie pokojowej, będzie wymagał odpowiednio nasłonecznionego stanowiska. Natomiast musimy pamiętać także o tym, że w okresie zimowym, bezpośrednie nasłonecznienie dla wilczomlecza nadobnego, nie będzie skutkowało niczym dobrym, a jedynie zaszkodzi roślinie.

Kwiat gwiazda betlejemska w doniczce na parapecie, czyli poinsecja lub wilczomlecz nadobny,
Gwiazda betlejemska krok po kroku, czyli poinsecja lub wilczomlecz nadobny,

Musimy także wiedzieć, że poinsecja nadobna poradzi sobie także w półcieniu. Mało tego, jeśli w okresie dnia krótkiego, będzie ona wystawiona na słońce mniej niż 12 godzin w ciągu dnia, wtedy jej ozdobne liście, przybiorą bardziej intensywny kolor. Jednak w momencie formowania się pąków kwiatowych, powinno się przenieść ją do nasłonecznionego pomieszczenia, w którym nie będzie aż tak ciepło. Najlepszą glebą pod uprawę tych roślin będzie mieszanka ziemi ogrodowej, torfu i piasku w stosunku 1:1:1.

Polecane nawozy dla kwiatów w domu i ogrodzie

Wilczomlecz nadobny - jak pielęgnować gwiazdę betlejemską

Jeśli zależy nam na tym, by kwiat, którym jest wilczomlecz nadobny, rósł prawidłowo, powinniśmy zadbać o to, jak wygląda jego pielęgnacja, między innymi podlewanie i nawożenie. Zobaczmy więc, jak dbać o gwiazdę betlejemską, by jej wzrost przebiegał bezproblemowo.

Zacznijmy więc od bardzo istotnego elementu, jakim jest podlewanie. Otóż gwiazda betlejemska to roślina, która wymaga dość częstego podlewania. Co więcej, nie powinniśmy doprowadzać do tego, by ziemia w doniczce, w której znajduje się poinsecja, przeschła. Natomiast nie możemy również doprowadzić do przelania rośliny, ponieważ wtedy mogą pojawić się choroby grzybowe.

Następnym elementem jest to, w jaki sposób powinna być nawożona poinsecja nadobna. Otóż już w kwietniu powinniśmy zacząć przeprowadzanie tego zabiegu, pamiętając o tym, by wykonywać je raz na dwa tygodnie przy wykorzystaniu nawozu płynnego. Jednak po przekwitnięciu zarówno podlewanie, jak i nawożenie powinno się ograniczyć do zera, by w końcu w mają rozpocząć te zabiegi znowu.Wilczomlecz piękny - co warto wiedzieć

Wilczomlecz piękny jest rośliną, której kwiaty po przekwitnięciu nie powinny być usuwane. Dodatkowo musimy pamiętać także o tym, że w ten sposób możemy jedynie doprowadzić do niewybarwiania się liści podkwiatowych. Co więcej, by gwiazda betlejemska utrzymała się dłużej niż standardowe 3 miesiące w naszym mieszkaniu, musimy zadbać o wystarczającą wilgotność powietrza.

Pamiętajmy o tym, że zła uprawa i pielęgnacja bardzo często są powodem do wystąpienia chorób grzybowych, które zagrażają naszym roślinom. Wielokrotnie zbyt intensywne podlewanie może skutkować gniciem korzeni, przez co wyniszcza się cała roślina. Natomiast niezbyt dobrym pomysłem jest także zasuszenie rośliny, bo wtedy jej liście mogą zasychać.

Dobrze więc, znaleźć złoty środek, który pozwoli nam na to, by kwiat, jakim jest wilczomlecz nadobny, gościł dłużej w naszym mieszkaniu, ponieważ jest on byliną, choć przez większość osób traktowany jest jako roślina jednoroczna. I z tego właśnie powodu poinsecja kupowana jest na okres Świąt Bożego Narodzenia, natomiast później ląduje w śmietnikach.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 84,2% czytelników artykuł okazał się być pomocny