Orchidea - przydatne informacje

Storczyki - jako rośliny doniczkowe

Orchidea jest rośliną zaliczającą się do rodziny storczykowatych, w której wymienia się blisko 30-40 tys. różnych gatunków bylin. Chociaż roślina ta kojarzy się przede wszystkim z wilgotnymi lasami deszczowymi, to jednak występuje ona na każdym kontynencie, pomijając Antarktydę. Największe zróżnicowanie storczyków znajduje się w Azji oraz Ameryce Południowej. Sprzyjający na tych terenach jest klimat, wyróżniający się dużym nasłonecznieniem oraz wysoką wilgotnością powietrza.

Dziko rosnące storczyki występują jako epifity, czyli porośla. Porastają głównie inne drzewa lub liany, ale ze względu na samodzielny system odżywiania, nie są uznawane za pasożyty. Ze względu na naturalny sposób funkcjonowania, storczyki są dość wymagające jako kwiaty doniczkowe. W końcu nie są przyzwyczajone do porastania w podłożu, a już tym bardziej w doniczce.

Orchidea - popularne odmiany

Chcąc dowiedzieć się jak najwięcej na temat uprawy orchidei, warto doszukać się preferencji odnośnie konkretnej odmiany. Chociaż wymagania storczyków są bardzo podobne, to jednak mogą się one nieco różnić między sobą, szczególnie jeżeli chodzi o pielęgnację kwiatów oraz ich rozmnażanie. Podstawowy podział storczyków dotyczy ich sposobu wzrostu. Pod tym względem wyróżniamy:

 • Storczyki monopodialne - pierwsza grupa storczyków obejmuje kwiaty, które wyróżniają się pojedynczą, pionowo rosnącą łodygą. Pojawia się ona powyżej najwyższych liści, które w odróżnieniu od pozostałych gatunków, rosną zwrócone przodem do siebie.
 • Storczyki sympodialne - tego typu rodzaj kwiatów jest zdecydowanie częściej spotykany. Wyróżniają się one tworzeniem poziomych pędów, które najczęściej wyrastają z tzw. pseudobulw. Jest to określenie części pędów, które odpowiedzialne są za magazynowanie wody.

Systematyka storczyków jest zbyt mocno rozbudowana, aby się nią osobno zajmować. Dlatego warto skupić się na kilku najpopularniejszych rodzajach tych kwiatów uprawianych w doniczkach. Do nich zalicza się m.in.:

 • Phalaenopsis - zaliczają się do grupy monopodialnych storczyków, które dorastają maksymalnie do ok. 70-80 cm wysokości. Poszczególne odmiany są dostępne w wielu kolorach. Kwiaty często są nakrapiane lub przyozdobione paseczkami. Każda orchidea tego rodzaju polecana jest początkującym hodowcom. Trzeba jednak pamiętać, że lubują one dość wysokie temperatury wahające się nawet od 23 do 27 stopni Celsjusza w ciągu dnia. Nie należy ich jednak wystawiać na bezpośrednią ekspozycję promieni słonecznych. 
 • Cymbidium - kolejny rodzaj storczyków dedykowany dla początkujących miłośników orchidei. Z kolei ten rodzaj storczyków wyróżnia się posiadaniem pseudobulw, jak i również raczej niskim wzrostem. Chociaż zdarzają się także wyjątkowo wysokie odmiany. Orchidea tego rodzaju bardzo intensywnie kwitnie wypuszczając nawet do 20 kwiatów jednocześnie. Okres kwitnienia trwa mniej więcej od listopada do lutego. W odróżnieniu od poprzednich rodzajów storczyków, Orchidea Cymbidium lubi niższe temperatury.
 • Dendrobium - jest to ciekawy rodzaj storczyków, których okres kwitnienia z reguły przypada na okres od listopada do marca. Chociaż przy niektórych odmianach możemy spotkać się z kilkukrotnym kwitnieniem w ciągu roku. Orchidea może dorastać powyżej 50 cm wysokości lub też spotyka się odmiany płożące. Kwiaty pojawiają się w różnych kolorach, często są one prążkowane lub nakrapiane.
 • Cattleya - do tej grupy storczyków zaliczają się kwiaty kwitnące na biało, różowo, a nawet czasami na czerwono. Natomiast sam okres kwitnienia przypada na jesieni lub późną wiosną. Odmiany zaliczające się do tego rodzaju storczyków bardzo dobrze czują się w temperaturze na poziomie od ok. 18 do 22 stopni Celsjusza.
 • Epidendrum - w tym rodzaju storczyków znajduje się ponad 1500 gatunków tych roślin. Odmiany dorastać mogą nawet do 2 metrów wysokości, chociaż storczyki hodowane w domach są o wiele niższe. Wyróżniają się licznymi, drobnymi kwiatami, które pojawiają się od listopada do marca. Hodowla jest dość wymagająca, ponieważ orchidea z tego rodzaju potrzebuje dostępu do jak największej ilości światła, jednocześnie uważając na poparzenie liści promieniami słońca.
 • Miltonia - jest to jeszcze stosunkowo rzadko spotykany rodzaj storczyków w naszych domach, który wyróżnia się krótkim okresem kwitnienia, ale za to przepięknymi kwiatostanami. Odmiany Miltonia są ciepłolubne, temperatura dla poszczególnych okazów może sięgać maksymalnie nawet do 22-27 stopni Celsjusza. Jednocześnie rośliny z tego rodzaju nie lubią zbyt mokrego oraz zbyt mokrego podłoża.
 • Motylnik (Oncidium) - jest to rodzaj storczyków wyróżniający się niezwykle ciekawymi i bajecznie kolorowymi kwiatami przypominającymi swoim wyglądem motyle. Kwiaty tego rodzaju są dość wymagającymi roślinami, ponieważ potrzebują ciepła (zakres temperatury od 21 do 26 stopni Celsjusza), a także odpowiedniego poziomu wilgotności powietrza.
 • Sabotek - ten rodzaj orchidei nazywany jest również pantofelkiem Wenus. Roślina wyróżnia się dość oryginalnymi kwiatami, które dają złudzenie roślin owadożernych. Decydując się na jedną z odmian storczyków Sabotek, musimy pamiętać o utrzymaniu w pomieszczeniu odpowiedniej temperatury oraz wysokiego poziomu wilgotności powietrza. Okres kwitnienia przypada mniej więcej od października do lutego.
 • Wandas - jest to rodzaj storczyków dedykowany raczej dla zaawansowanych hodowców orchidei. Kwiaty pojawiają się w okresie wiosennym. W zależności od pory roku należy pamiętać o utrzymaniu odpowiedniej temperatury na poziomie od 20 do 26 stopni Celsjusza. Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o storczykach.

Kwiaty storczyka rosnące w Polsce

Okazuje się, że nie musimy wcale wyruszać do dalekiej Azji lub Ameryki Południowej, ponieważ w naszym kraju również możemy spotkać dziko rosnące gatunki orchidei. Wśród najciekawszych gatunków wymienić możemy między innymi kruszczyk błotny, kruszczyk siny, kruszczyk rdzawoczerwony, kukuczkę kapturkowatą, kukułkę bzową, czy też kukułkę Ruthego. Wszystkie gatunki objęte są ścisłą ochroną, co oznacza, że znajdują się one w Czerwonej Księdze. Nie możemy ich zatem po prostu przesadzić do swojego ogrodu.

Jeżeli jesteśmy zainteresowani uprawą orchidei w naszych ogrodach, to poleca się mrozoodporne odmiany, które można z powodzeniem wsadzić do gruntu. Wśród popularnych odmian gruntowych wymienia się między innymi:

 • Cypripedium “Emil” - obuwik - storczyki dorastają mniej więcej do 0,5 m wysokości. W maju pojawiają się charakterystyczne kwiaty z żółtą warżką.
 • Dactylorhioza “North Poland”, Stoplamek - bardzo obficie kwitnąca odmiana orchidei, która dziko rośnie na terenach północno-zachodniej Europy. Kwiaty pojawiają się w okresie od maja do czerwca.
 • Epipactis gigantea kruszczyk olbrzymi - kwiaty orchidei tej odmiany przywędrowały do nas z Ameryki Północnej. Okres kwitnienia tej rośliny przypada od maja do czerwca. Kwiaty są niezwykle egzotyczne.

Polecane nawozy dla kwiatów w domu i ogrodzie

Pielęgnacja storczyków

Storczyki - wymagania uprawowe

Musimy pamiętać o tym, że storczyki mają spore wymagania uprawowe. Jednak, gdy tylko nieco się wprawimy to nie będziemy mieli już najmniejszego problemu ze stworzeniem mikroklimatu dla tych niesamowitych roślin. Przede wszystkim dla storczyków najlepszym stanowiskiem będzie dobrze oświetlony parapet. Jednak równocześnie kwiaty nie mogą być nastawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, ponieważ może się to zakończyć poparzeniem liści.

Podłoże powinno być żyzne, a także przepuszczalne. Doskonale sprawdzi się wymieszanie ziemi z piaskiem, torfem lub keramzytem. Dzięki temu nie doprowadzimy do zbytniego zawilgocenia gleby, co mogłoby się przyczynić do gnicia korzeni. Nie bez znaczenia jest również odpowiednia wilgotność powietrza, która w zależności od gatunku storczyka powinna wynosić od 40 do nawet 80%. Dlatego w okresie grzewczym zaleca się stosowanie nawilżaczy powietrza.

Jak pielęgnować orchidee?

Pielęgnacja storczyków polega przede wszystkim na odpowiednim nawożeniu oraz podlewaniu. Niestety bardzo często te podstawowe wymagania nie są spełniane, co doprowadza do znacznego skrócenia czasu kwitnienia. Rzeczywiście storczyki lubią być przelewane, ale nie mogą stać w wodzie przez cały czas. Osłonki napełniamy wodą mniej więcej na 15 minut, po czym kwiat musi dokładnie odcieknąć. Dopiero wtedy możemy postawić storczyka, aż do całkowitego przeschnięcia podłoża. Cały proces podlewania powtarzamy mniej więcej co tydzień.

Biała orchidea na tle liści, a także kwiat orchidea bez tajemnicy, odmiany, gatunki, pielęgnacja oraz podlewanie i uprawa
Orchidea krok po kroku bez tajemnic, a także pielęgnacja, porady, podlewanie, sadzenie i najlepsze podłoże

Oczywiście pielęgnacja storczyków opiera się również na intensywnym nawożeniu w okresie wegetacyjnym. Najlepszym rozwiązaniem będą dedykowane nawozy do orchidei. Powinny być bogate w azot. W okresie jesienno-zimowym, a także kilka miesięcy po przesadzeniu, storczyki nie powinny być w żaden sposób zasilane. Jest to czas, kiedy roślina odpoczywa od rozrostu pędów.

Storczyki – porady

Co warto wiedzieć o storczykach

Już wiemy, z jakimi gatunkami i rodzajami storczyków możemy mieć do czynienia. Warto jednak dowiedzieć się również, na co warto zwrócić uwagę przed zakupem sadzonki. Najlepszym rozwiązaniem jest przyglądanie się wszystkim okazom, aby jak najdokładniej ocenić ich stan oraz wygląd. Dobrze jest kupować storczyki w przezroczystych doniczkach, ponieważ będziemy mogli ocenić czy na pewno korzenie są zdrowe.

Warto też zajrzeć do doniczki, czy na pewno w podłożu nie ma żadnych szkodników. Inaczej nasza roślina nie tylko będzie chorowała, ale żyjątka mogą przenieść się również na pozostałe okazy w domu. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie zawsze kupowanie storczyków w sprawdzonych miejscach. Musimy mieć pewność, że w danym sklepie miała miejsce prawidłowa pielęgnacja storczyków.Kwiaty doniczkowe - cena

Za dobrej jakości sadzonki warto zapłacić zdecydowanie wyższą cenę. Niestety w wielu sklepach i marketach możemy zakupić okazjonalnie storczyki, których cena jest niższa, ale jednocześnie sadzonki są tylko pozornie w dobrym stanie. Dlatego warto dopłacić nieco więcej, a mieć pewność, że orchidea będzie naprawdę pięknie kwitła.

Przykładowe ceny sadzonek orchidei

Nazwa gatunku i odmiany

Cena

Biała orchidea dwupędowa

Cena od 39,00 zł

Surmia Catalpa jak biała orchidea

10,00 zł

Biała orchidea ogrodowa mrozoodporna odmiana

59,99 zł

Biała orchidea Falenopsis 2 pędy 70 cm wysokości

49,99 zł

Czarna orchidea nasiona

8,90 zł

Czarna orchidea sadzonka w doniczce

40,00 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny