Anemon - opis i odmiany

Zawilec - charakterystyka

Zawilec inaczej anemon jest rośliną zaliczającą się do rodziny jaskrowatych. W naturalnych warunkach spotykany jest praktycznie na całym świecie. W naszym klimacie często spotykany jest zawilec gajowy. Najczęściej rośnie na łąkach, w lasach, a także w górach. W zależności od gatunku dorasta do ok. 60 cm wysokości. Od dosyć cienkich pędów rozrastają się liście o ząbkowanej lub gładkiej krawędzi.

Kwiatostany tworzą baldachy lub wierzchotki. Czasami odmiany wyróżniają się pojedynczymi kwiatami, które rosną na samym szczycie pędu. Kwiaty z rodziny jaskrowatych najczęściej wyróżniają się białymi, niebieskimi, żółtymi, fioletowymi lub różowymi płatkami, które są skupione wokół pręcików i słupków. Okres kwitnienia jest uzależniony od gatunku. Jednak patrząc na wszystkie zawilce jednocześnie, to zaczynają one kwitnąć już w marcu, a w październiku kończą kwitnienie jesienne odmiany.

Zawilec w ogrodach - odmiany

Istnieje prawie 160 różnych gatunków zawilców. Praktycznie każde z nich wywodzą się z nieco innych warunków klimatycznych, chociaż najczęściej spotykamy je na północnej półkuli. Co ciekawe, niektóre z gatunków wyróżniają się właściwościami leczniczymi, podczas gdy inne uznawane są za rośliny trujące. Decydując się na uprawę zawilca w ogrodach, warto dowiedzieć się, czym wyróżniają się konkretne odmiany, a także w jakim terminie przypada ich okres kwitnienia.

Polecane nawozy dla kwiatów w domu i ogrodzie

Do najpopularniejszych gatunków zawilca zalicza się:

  • Zawilec gajowy (Anemone nemorosa) - zawilec gajowy rośnie do 20 cm wysokości. Anemon w warunkach naturalnych spotykany jest przede wszystkim w Azji, Ameryce Północnej oraz Europie. Zawilec gajowy uznawany jest za bylinę zadarniającą, ponieważ tworzy runo leśne, a także roślina bardzo szybko się rozprzestrzenia. Okres kwitnienia przypada w marcu. W tym czasie zawilec gajowy obsypany jest drobnymi, białymi kwiatami, których średnica nie przekracza 3 cm.
  • Zawilec japoński (Anemone hupehensis, Anemone japonica) - zawilec japoński jest dość wysoką byliną, dorastającą nawet do 1,5 metra wysokości. Najczęściej wyróżnia się kwiaty białe, różowe, fioletowe lub czerwone, które pojawiają się w okresie od sierpnia do października. Zawilec japoński jest krzyżówką zawilców pochodzących z Chin, a także Himalajów. Najczęściej kwiaty są pełne lub pojedyncze, wyróżniające się delikatnym owłosieniem od spodniej strony.
  • Zawilec mieszańcowy (Anemone x hybrida) - zawilec mieszańcowy najczęściej dorasta do ok. 1-1,2 metra wysokości. Okres kwitnienia byliny przypada od sierpnia do października, a nawet do wystąpienia pierwszych przymrozków. W tym czasie pojawiają się najczęściej białe, różowe lub fioletowe kwiaty o średnicy do 6 cm.
  • Zawilec narcyzowaty (Anemone narcissiflora) - anemon najczęściej spotykany jest w rejonach górskich Europy Środkowej, Azji oraz Ameryki Północnej. Warto dodać, że w naszym kraju znajduje się pod ścisłą ochroną. Zawilec narcyzowaty dorasta do 70 cm wysokości. Okres kwitnienia przypada od czerwca do sierpnia. Zawilec w tym okresie tworzy baldachowe kwiatostany zbierające białe kwiaty z żółtym środkiem.
  • Zawilec wieńcowy (Anemone coronaria) - zawilec spotykany w naturalnych warunkach w basenie Morza Śródziemnego, a także na Bliskim Wschodzie. Bylina dorasta do 25 cm wysokości. Kwiaty swoim wyglądem przypominają nieco maki. Osiągają średnicę do 7 cm. Zawilec ogrodowy tego gatunku kwitnie w Polsce od wiosny, aż do jesieni. Kwiaty sotykane są w różnych kolorach od białej, poprzez różową, aż po niebieską. Cechą charakterystyczną są czarne pręciki znajdujące się w samym centrum kwiatu.
  • Zawilec pajęczynowaty (Anemone tomentosa) - jego ojczyzną są najprawdopodobniej Chiny. W Polsce rośnie w ogrodach jako roślina ozdobna. Zawilec ogrodowy może dorastać nawet do 100 cm wysokości. Okres kwitnienia zawilca pajęczynowatego zaczyna się w lipcu i trwa aż do jesieni. Na końcówkach pędów pojawiają się kwiatostany tworzące baldachy. Skupiają one nawet do kilkunastu białych, różowych lub jasnofioletowych kwiatów.
  • Zawilec wielokwiatowy (Anemone sylvestris) - zawilec wielokawiatowy jest niedużą byliną dorastającą do 40 cm wysokości. Okres kwitnienia przypada od kwietnia do czerwca. Białe kwiaty osiągają średnicę do 7 cm. Wyróżniają się tym, że zewnętrzna strona jest delikatnie owłosiona. Zawilec wielokwiatowy jest prawdziwym ulubieńcem owadów.
  • Zawilec żółty (Anemone ranunculoides) - zawilec żółty wyróżnia się bardzo wczesnym okresem kwitnienia rozpoczynającym się już w marcu i trwającym do maja. Nieduże kwiaty o żółtej barwie pojawiają się na pojedynczych łodygach, dorastających do 25 cm wysokości. Zawilec żółty w warunkach naturalnych rośnie w Europie, a także na terenach zakaukaskich. Ze względu na wytwarzanie glikozydu, roślina jest trująca dla ludzi i zwierząt.
  • Zawilec grecki (Anemone blanda) - zawilec grecki nazywany jest również powabnym lub wdzięcznym, dorastającym do 15 cm wysokości. Niebieskie kwiaty pojawiają się od marca do kwietnia. Chociaż w zależności od odmiany, płatki mogą przybierać również kolor biały lub różowy. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o rododendronach i azaliach.

Uprawa i pielęgnacja zawilców

Zawilec - uprawa

Uprawa i pielęgnacja zawilców nie jest zbyt skomplikowanym zajęciem. Nieco różni się ona pod względem wyboru odmiany. Jednak nie ma tutaj mowy o skrajnie innych wymaganiach. Zawilec ogrodowy najlepiej będzie rozwijał się na żyznej i próchnicznej glebie. Rośliny preferują stanowiska półcieniste, a czasem nawet cieniste. Chociaż warto mieć na uwadze preferencje konkretnej odmiany. Warto zawilce ogrodowe posadzić w miejscach osłoniętych od wiatru, dzięki czemu łatwiej będzie im przetrwać zimę.

Kwiat zawilec w czasie kwitnienia, a także jego odmiany Zawilec anemon i jego odmiany, jak zawilec japoński, zawilec ogrodowy, zawilec wielokwiatowy i inne
Zawilec anemon i uprawa krok po kroku, a także zawilec japoński, zawilec ogrodowy, zawilec wielokwiatowy

Jeżeli chodzi o zimowanie, to rzeczywiście zawilec jest kwiatem, który warto ściółkować korą lub suchymi liśćmi. Oprócz tego, że byliny cebulowe są dobrze chronione przed zimnem, to dodatkowo dostarczamy im w ten sposób potrzebne składniki odżywcze. Nie możemy zapominać również o tym, by gleba była umiarkowanie wilgotna. Zawilce ogrodowe powinniśmy sadzić na jesieni. Warto w tym celu wybierać sporą przestrzeń, na której anemon szybko stworzy darń. Zawilec ogrodowy najlepiej jednak sprawdzi się przy nasadzeniach naturalistycznych.

Zawilce ogrodowe - pielęgnacja

Zawilec jest rośliną, która doskonale radzi sobie sama w ogrodzie. Oczywiście możemy mu pomóc jeszcze lepiej się rozwijać, jeżeli zadbamy o odpowiednią pielęgnację. Zawilec ogrodowy bardzo lubi wilgotne podłoże, jednak nie może to być podmokły teren. Dlatego byliny cebulowe nie powinny być nasadzane w pobliżu zbiorników wodnych. Jednak nie możemy zapominać również o regularnym podlewaniu tej rośliny, szczególnie w czasie upałów.

Podobnie jest z nawożeniem. Jeżeli zawilec ogrodowy był posadzony na żyznej glebie o wystarczającej ilości składników mineralnych, to roślina doskonale sobie poradzi przez cały okres wegetacyjny. Dobrze jest wspomóc anemony nawozami wieloskładnikowymi jeszcze przed kwitnieniem. Wystarczą zwykłe nawozy, które stosujemy w różnym czasie, w zależności od odmiany.

Anemon - cennik

Sadzonki anemonów dostępne są w różnych sklepach ogrodniczych, jak i również internetowych. Do wyboru mamy setki odmian, dzięki czemu możemy wybierać nie tylko wysokość rośliny, jej okres kwitnienia, ale również kolor kwiatów. Jeżeli planujemy sadzić w ogrodzie różne gatunki zawilców, to nie bez znaczenia jest również ich cena. W poniższym zestawieniu znajdują się ceny ciekawych odmian anemonów, które warto mieć w swoim ogrodzie.

Przykładowe ceny sadzonek zawilców i innych podobnych roślin

Nazwa odmiany

Cena

Zawilec japoński Honorine Jobert

8,32 zł

Zawilec japoński Wild Swan

10,50 zł

Zawilec japoński Whirlwind

7,99 zł

Zawilec wielkokwiatowy Snow White

6,49 zł

Zawilec mieszańcowy Margarete

12,49 zł

Zawilec wielkokwiatowy Anemone sylvestris

4,99 zł

Zawilec mieszańcowy Andrea Atkinson

12,99 zł

Zawilec wielkokwiatowy Polish Star

7,30 zł

Zawilec gajowy Alba Plena

18,00 zł

Zawilec grecki Charmer, nasiona 8 szt.

9,16 zł

Zawilec grecki mix kolorów

3,49 zł

Zawilec grecki Blue Shades

3,56 zł

Zawilec biały Bride

12,17 zł

Zawilec grecki mix 10 szt.

4,35 zł

Zawilec grecki mix kolorów

3,91 zł

Zawilec biały pełny Mount Everest

9,90 zł

Zawilec biały wieńcowy

1,04 zł

Cebulki tulipanów Tarda 5 szt.

3,33 zł

Cebulki tulipanów botanicznych, mix kolorów 5 szt.

3,89 zł

Cebulki tulipanów Tubergen’s Variety - 5 szt.

4,27 zł

Fiołek alpejski XXL

17,99 zł

Kalia doniczkowa Kalla Odessa

9,21 zł

Jaskry białe Ranunculus

2,99 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny