Kwiaty – jakie rośliny wybrać do ogrodu?

Mienią się setkami odcieni, wyróżniają się sposobem ułożenia płatków, wysokością i pokrojem. Kwiaty ogrodowe to niezwykle bogaty zbiór. Przy projektowaniu ogrodu łatwo się pogubić. Uprawiane w naszym klimacie gatunki można liczyć w setkach, a odmiany w dziesiątkach tysięcy. Nawet jeśli planujesz bardziej oryginalny styl, jest kilka kwiatów, które muszą znaleźć się w każdym ogrodzie.

Te rośliny ogrodowe cieszą się popularnością przede wszystkim ze względu na bardzo atrakcyjny pokrój. Są ładne, kwitną długo lub bardzo intensywnie, a ich wartość dekoracyjna utrzymuje się przez większość sezonu. Jednak najbardziej powszechne kwiaty do ogrodu są tak lubiane również ze względu na łatwość w uprawie i stosunkowo niewielkie wymagania glebowe. Zapoznaj się z listą najpopularniejszych gatunków i wybierz najlepsze kwiaty ogrodowe.

Kwiaty urozmaicające ogród – byliny o pokroju krzewinek

Żaden ogród nie może obyć się bez wspaniałych bylin, które przyjmują formę krzewinek. To one najczęściej kwitną latem, wyróżniają się także zaskakująco długim okresem kwitnienia. A ponieważ są dość duże, bardzo często wyznaczają sposób aranżacji i urządzenia ogrodu.

Do najbardziej popularnych należą piwonie, nazwane inaczej peoniami. Mają postać kilkudziesięciocentymetrowej krzewinki. Na tle ich ciemnych liści pojawiają się najpiękniejsze, pełne i barwne kwiaty o delikatnym pokroju. Mogą mieć nawet ponad 20 cm średnicy i utrzymują się przez całe lato. Są mało wymagające, potrzebują tylko nieco uwagi, by każdego zauroczyć.

Oczywiście w ogrodzie nie może zabraknąć także róż. Obojętnie, w jakiej formie. Dzikie, pnące i splątane będą idealne do ogrodów w stylu wiejskim lub romantycznym. Pienne, szczepione na pniu są natomiast świetnym komponentem bardziej nowoczesnych ogrodów, także tych w stylu angielskim. Obojętnie, na jakie róże się zdecydujesz, wszystkie będą wyglądać po prostu zachwycająco.

Na uwagę zasługują także kępiaste dalie. Kilka tysięcy odmian pozwoli ci na wybranie idealnego koloru i pokroju do swojej rabaty. Dalie rosną najczęściej kępiasto, tworząc ciekawą, bardzo wysoką ścianę łodyg i liści, zakończoną kolorowymi, przepysznymi główkami niezwykłych kwiatów.

Najpopularniejsze kwiaty na wiosnę? Kwiaty cebulowe

Zdecydowanie najczęściej wybierane są kwiaty cebulowe. Zachwycają swoim ulotnym urokiem. Ich ogromną zaletą jest fakt, że są w dużej mierze mrozoodporne i rozkwitają bardzo wcześnie, niektóre jeszcze w marcu. Żonkile, krokusy i przebiśniegi pojawiają się jako pierwsze zwiastuny wiosny i cieszą oczy swoimi intensywnymi kolorami i delikatnością. Za chwilę obok nich pojawiają się szafirki i narcyzy, a później konwalie, szachownice i tulipany, które zdobią ogród przez cały rok.

Warto jednak pamiętać, że te rośliny ogrodowe to nie tylko wczesnowiosenne gatunki. Późnym latem ogród może zaroić się od dużych kwiatów i intensywnych kolorów lilii. Te są dostępne na rynku w rożnych odmianach, od najmniejszych, aż do dwumetrowych olbrzymów. Warto zwrócić uwagę także na cebulowe mieczyki, których niezwykłe kwiaty idealnie nadają się także do wazonu. Na tyle rabaty będą prezentować się najpiękniej. Trudno wyobrazić sobie ogród bez roślin cebulowych. Z pewnością byłby mniej barwny i ciekawy.