Kwiaty domowe - gatunki, pielęgnacja, podlewanie, porady

Co sprawia, że kwiaty domowe cieszą się popularnością na całym świecie? Odpowiedź na to pytanie składa się z kilku elementów. Po pierwsze do wyboru jest wiele pięknych roślin. Po drugie, zawsze są świetną dekoracją pomieszczeń. Po trzecie pozwalają na stałe obcowanie z przyrodą. To szczególnie ważne dla osób mieszkających w centrach miast. Skoro już wiadomo, co oferują warto przedstawić ich wymagania i polecane gatunki. Robimy to w tym i innych artykułach na naszej stronie.

Piękne rośliny w doniczkach

Kwiaty domowe to ozdobne rośliny doniczkowe i okazy rosnące w pojemnikach. To żywe dekoracje zajmujące miejsce na wewnętrznych parapetach i półkach. Wiele odmian w sprzyjających warunkach trafia na tarasy i balkony. W praktycznie każdym sklepie ogrodniczym można znaleźć wiele interesujących gatunków. Reprezentowanych przez rośliny jednoroczne, wieloletnie i byliny. W domach uprawia się kwiaty, których głównym walorem dekoracyjnym są piękne liście. Uwagę warto zwrócić także na mało wymagające sukulenty. Organizmy bardzo odporne na suszę, które gromadzą wodę w mięsistych liściach.

Opisywana grupa jest bardzo zróżnicowana pod względem wymagań uprawowych. Dlatego dzieli się ją na mniejsze kategorie. Skupiające rodzaje roślin o zbliżonych potrzebach. Do najpopularniejszych bez wątpienia należą gatunki kwitnące wykształcające kolorowe kwiatostany. Lubią nasłonecznione stanowiska o rozproszonym świetle i żyzne ziemie. Potrzebują regularnego podlewania i nawożenia. Organizmy liściaste również nie lubią pełnego słońca. Im ciemniejszy mają kolor tym dalej od okna powinny stać. Doniczki często ustawia się na podstawkach z wodą. Ważne jest też spryskiwanie liście pomagające utrzymać właściwy poziom wilgoci.

W niejednym domu znajdują się sukulenty. By rozwijały się bez problemów trzeba pamiętać, że:

  • Lubią południowo-wschodnich ekspozycje, tam nie przypali ich popołudniowe słońce,
  • Wyrosną w domach z gorącym, suchym powietrzem, ale poradzą sobie w innych warunkach,
  • Latem sukulenty podlewa się maksymalnie dwa razy w tygodniu. W ziemie raz w miesiącu. Te rośliny nie mogą mieć stale mokrego podłoże, bo to im bardzo szkodzi,
  • Nawożenie przeprowadza się głównie latem. Dawkę nawozy podaje się raz na dwa tygodnie.

Po więcej informacji o wymaganiach i pielęgnacji kwiatów w doniczkach odsyłamy na naszą stronę.

Lubiany kwiat domowy liściasty

Przedstawiliśmy podstawowe potrzeby roślin doniczkowych, czas, więc na najpopularniejsze gatunki. Na początek zielone okazy liściaste. Pierwszym z nich jest dracena obrzeżona. Pochodzi z Madagaskaru gdzie dorasta do 4-5 metrów wysokości. W polskich domach osiąga przeważnie 2,5 metra. Ma długie lancetowate liście, często przybierające barwę zielono-różowo-kremową. Dracena lubi nasłonecznione stanowiska. Preferuje glebę żyzną, przepuszczalną i umiarkowanie wilgotną. Potrzebuje regularnego, obfitego podlewania. Od wiosny do jesieni ważnym zabiegiem jest nawożenie. Przeprowadzane, co dwa tygodnie.

Coraz bardzie popularne w Europie stają się zamiokulkasy zamiolistne. Sukulenty pochodzące z terenów wschodniej i południowo-wschodniej Afryki. W domowej uprawie osiągają od 30 do 150 cm wysokości. Ich największą ozdobą są jajowate lub eliptyczne liście z zaostrzonymi wierzchołkami. Zamiokulkasy dobrze sobie radzą w miejscach półcienistych i cienistych. Wyrosną na glebach ubogich w składniki odżywcze. Ważne tylko by ziemia była lekko kwaśna. Podlewanie wykonuje się dość rzadko. Trzeba jednak utrzymywać umiarkowaną wilgotność podłoża. Nawożenie jest wymaganie od kwietnia do września raz w miesiącu.

Zamiokulkas zamiolistny to nie ostatni lubiany kwiat domowy liściasty. Na parapetach pojawia się też:

  • Aloes – potrzebuje nasłonecznionego stanowiska. Wystarczy mu umiarkowane podlewanie,
  • Skrzydłokwiat – poza dekoracyjnymi liśćmi wykształca duże i pachnące, białe kwiaty,
  • Wężownica gwinejska – dorasta do 120 cm wysokości, ma długie, mięsiste i szablaste liście,
  • Zielistka czubiasta – osiąga 50 cm wysokości, jej liście są szablaste i zielono-białe,
  • Nolina wygięta – może osiągać 200 cm wysokości, ma pękaty pień i kępiaste liście.

Te i inne ozdobne rośliny liściaste dokładniej opisujemy na naszej stronie. Publikujemy zdjęcia i ceny.

Najpopularniejsze kwiaty domowe

Ładne, zielone gatunki domowe już za nami. Czas, więc na cieszące się powodzeniem rośliny kwitnące. Tę grupę reprezentują storczyki falenopsis. Dorastają do 60-150 cm wysokości. Mają długie, ciemnozielone liście rozchodzące się tylko w dwie strony. W okresie kwitnienia trwającym od marca do sierpnia pojawiają się piękne kwiaty. Są duże, półpełne lub pełne a ich kształt można określić, jako motylkowaty. Natomiast kolory to najczęściej biel, czerwień, pomarańcz, fiolet. Storczyki wymagają nasłonecznionych stanowisk z rozproszonym światłem. Gleba musi być lekka i próchniczna i ważne by odsłaniała korzenie.

Kolejne popularne kwiaty to fiołki. Odmiany doniczkowe to najczęściej fiołki alpejskie i afrykańskie. Pierwsze zwane też cyklamenami perskimi kwitną od listopada do lutego. Mają motylkowate, różowe, białe, fioletowe, niebieskie lub czerwone kwiaty. Natomiast fiołki afrykańskie saintpaulia kwitną cały rok. W ich przypadku kwiaty są ciemnoniebieskie, czerwone, białe albo różowe. Obie odmiany lubią półcieniste stanowiska. Pierwsze z wymienionych zadowolą się standardową glebą doniczkową. Drugie potrzebują ziemi żyznej i przepuszczalnej. Pielęgnacja fiołków nie należy do szczególnie skomplikowanych.

Na koniec pokrótce opiszemy inne, popularne rośliny kwitnące. W domach rozwiną się:

  • Petunie – ustawia się je w miejscach nasłonecznionych lub półcienistych,
  • Pelargonie – dobrze czują się na słonecznych lub lekko zacienionych balkonach,
  • Begonie bulwiaste – uprawa tych kwiatów udaje się na stanowiskach zacienionych,
  • Niecierpki – te jednoroczne rośliny najlepiej hoduje się w miejscach półcienistych,
  • Sufrinie – kolejne okazy jednoroczne spokrewnione z petuniami. Lubią i słonce i cień.

Dokładne informacje o gatunkach kwitnących i ich zdjęcia znajdują się na naszej stronie.