Kwiaty jednoroczne - gatunki, pielęgnacja, podlewanie, nawożenie

To, że kwiaty jednoroczne krótko cieszą swym wyglądem może wydawać się wadą. W końcu, co rok trzeba sadzić nowe okazy. Warto jednak potraktować to, jako zaletę. Okazję do regularnego odświeżania wyglądu ogrodu czy domu. Ponadto te kwiaty występują w wielu pięknych gatunkach. Pozwalających na tworzenie niepowtarzalnych aranżacji. Które rośliny cieszą się największym powodzeniem? Jak należy je pielęgnować? Na te pytania odpowiadamy na naszej stronie.

Gatunki ogrodowe i doniczkowe

Kwiaty jednoroczne wchodzą w skład dużej i ciekawej grupy roślin ozdobnych. Są chętnie wybierane na rabaty jak i do uprawy w domu. Hoduje się je z rozsad lub wysiewa bezpośrednio do gruntu. W obu przypadkach to gatunki zielne wykształcające niezdrewniałe pędy nadziemne. Sporo kwiatów pochodzi z egzotycznych części świata. Nie radzą sobie z naszym klimatem, dlatego są uprawiane jak okazy jednoletnie. Najważniejsza jest jednak długość ich życia. Cały cykl rozwojowy przechodzą w czasie jednego sezonu wegetacyjnego. Wiosną kiełkują z nasion, rozwijają się i wydają nowe nasiona. Jesienią nadziemne i podziemne części kwiatów obumierają.

Nasiona trafiają do gruntu lub rozsadników i rozpoczynają nowy cykl. W tym miejscu trzeba wspomnieć o ważnej kwestii. Rośliny sprowadzane od razu do ogrodu z reguły są odporne na niskie temperatury. Nie potrzebują skomplikowanej pielęgnacji. Natomiast okazy z rozsad są wrażliwe na mróz. Dlatego właśnie najpierw są wysiewane do pojemników i wstępnie rozwijają się w cieple. Dopiero, gdy wiosenna pogoda się ustabilizuje przenosi się je na wybrane stanowisko. Choć potrzebują więcej uwagi ich okres wegetacyjny jest dłuższy. Przyszedł czas by poruszyć kwestię uprawy kwiatów jednorocznych.

Każdy gatunek ma własne wymagania. Można jednak podać ogólne wskazówki. Warto wiedzieć, że:

 • Kwitnące rośliny jednoroczne zazwyczaj najlepiej się czują na nasłonecznionych stanowiskach. Okazy doniczkowe bardzo często lubią wyłącznie rozproszone światło,
 • Uprawa kwiatów najlepiej udaje się na glebach żyznych, piaszczysto-gliniastych,
 • Opisywane rośliny przeważnie preferują ziemie umiarkowanie wilgotne. Podłoża podmokłe bardzo im szkodzą. Nierzadko nawet nie będą w stanie się na nich rozwijać.

Więcej informacji o wymaganiach i uprawie kwiatów jednorocznych można znaleźć na naszej stronie.

Doniczkowe kwiaty ozdobne

Przedstawiliśmy już wstępną charakterystykę, należy, więc podać przykłady opisywanych roślin. Nasz katalog gatunków otwieramy okazami uprawianymi w domach. Zdobiącymi balkony i tarasy. Do najpopularniejszych należą aksamitki wąskolistne i rozpierzchłe. Pierwsze w zależności od odmiany dorastają do 20-70 cm wysokości. Kwitną od czerwca do pierwszych jesiennych przymrozków. Mają drobne, żółte lub pomarańczowe kwiaty wydzielające intensywny zapach. Natomiast aksamitki rozpierzchłe osiągają 30-60 cm wysokości. Ich kwiaty utrzymają się od lipca do października i są dwubarwne. Najczęściej żółto-czerwone lub żółto-pomarańczowe.

Sporym uznaniem cieszą się także petunie. Te kolorowe rośliny są niewielkie, przeważnie dorastają do 3-10 cm. Wykształcają lejkowate kwiaty barwy białej, różowej, fioletowej, żółtej i czerwonej. Piękny wygląd nie jest ich jedyną zaletą. Petunie nie sprawiają żadnych problemów podczas uprawy. Rozwiną się w doniczkach, ale także ozdobią ogród. W pojemnikach może znajdować się uniwersalna mieszanka ziemi. Kwiaty należy ustawiać na nasłonecznionych lub półcienistych stanowiskach. Wymagają regularnego, obfitego podlewania. W okresie kwitnienia, od maja do jesiennych przymrozków, nawozi się je, co dwa tygodnie.

Szukając najładniejszych kwiatów doniczkowych warto mieć na uwadze następujące nazwy:

 • Lobelia przylądkowa – kwitnie od maja do października, ma białe lub niebieskie kwiaty,
 • Niecierpek – kwitnie od maja do września, jego kwiaty są bordowe, białe, kremowe, żółte,
 • Surfinia – wielobarwny kwiat spokrewniony z petunią. Kwitnie od czerwca do października,
 • Aster chiński – kwitnie od lipca do października, przybiera barwy białe, różowe i fioletowe.

Rzecz jasna rośliny wymienione powyżej to tylko przykłady. Lista jednorocznych gatunków doniczkowych jest znacznie dłuższa. Na naszej stronie można się z nią zapoznać.

Najpiękniejsze kwiaty ogrodowe

Niniejszy katalog zawiera także kwiaty jednoroczne zdobiące niejeden ogród. Do najładniejszych bez wątpienia należy lwia paszcza. To roślina występująca też pod nazwą wyżlin większy. Dorasta do 25-70 cm wysokości i ma wyprostowany pokrój. Kwitnienie rozpoczyna w lipcu i utrzymuje ten stan do września. Jej kolorowe kwiaty są czerwone, różowe, żółte, pomarańczowe, niebieskie. Lwia paszcza lubi miejsca nasłonecznione umiarkowanie wilgotne. Jeśli chodzi o glebę to najlepsza jest przepuszczalna i próchniczna. Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym w uprawie lwiej paszczy jest regularne odchwaszczanie stanowiska.

Najpiękniejsze i chętnie zapraszane na rabaty kwiaty jednoroczne reprezentuje kocanka ogrodowa. Jej wysokość waha się w granicach 30-100 cm. Kwitnie od lipca do października i wykształca koszyczkowate kwiatostany. Przybierają kolor różowy, czerwony, biały, żółty lub są wielobarwne. Kocanki lubią ciepłe, nasłonecznione stanowiska. Gleba musi być wilgotna lub lekko wilgotna, przepuszczalna, próchniczna i żyzna. Jakich zabiegów pielęgnacyjnych wymagają? Najważniejsze jest odchwaszczanie rabaty i usuwanie przekwitłych kwiatostanów. Opisane gatunki to nie jedyne jednoroczne rośliny kwitnące do ogrodu.

Planując nasadzenia w ogrodzie warto brać po uwagę następujące kwiaty ozdobne:

 • Smagliczka nadmorska – kwitnie od maja do sierpnia, kwiaty są białe, różowe, fioletowe,
 • Maczek kalifornijski – kwitnie od czerwca do września, kwiaty są żółte lub pomarańczowe,
 • Zatrwian wrębny – kwitnie od lipca do września, kwiaty są białe, żółte, różowe, czerwone,
 • Potulaka wielokwiatowa – to ładna roślina płożąca kwitnąca od czerwca do sierpnia,
 • Chaber bławatek – kwitnie od maja do końca lata, kwiaty są niebieskie, białe lub różowe.

Nazwy i dokładne opisy popularnych kwiatów jednorocznych znajdują się na naszej stronie.