Tulipany w ogrodzie - charakterystyka i odmiany

Tulipany - charakterystyka

Tulipany przywędrowały do nas z pogranicza Chin i Tybetu. Rosły tam dziko w górach. Masowo zaczęto uprawiać je w Turcji. Stały się symbolem Imperium Ottomanów, a następnie około 500 lat temu podbiły Europę. Nazwa tulipan ma związek z tureckim turbanem noszonym na głowach. XVI wieku na ich punkcie oszalała Holandia, w której tulipany osiągały zawrotne ceny. Do dzisiaj hodowla tulipanów w tym kraju stanowi aż 10 % PKB. Stworzono wiele odmian tej rośliny należącej do rodziny liliowatych. Obecnie występuje około 150 gatunków tulipanów, z czego 120 to dziko rosnące oraz tysiące hybryd i kultywarów. Odmian uprawnych istnieje 15 tys. Dziki tulipan rośnie nie tylko w Chinach, Japonii czy Europie, ale także w północnej Afryce.

Te kolorowe wiosenne kwiaty charakteryzują się grubą i wzniesioną łodygą z odziomkowymi oraz kilkoma przyłodygowymi liśćmi. Łodyga wyrasta z jednorocznej cebuli zwężonej ku górze. Kwiat złożony jest z kilku płatków ciasno otaczających pręcik i słupek. Tworzy charakterystyczną główkę. Tulipany w ogrodzie najlepiej komponują się w grupach. Doskonale nadają się na kwiat cięty lub kompozycje w doniczkach.

Odmiany tulipanów

Ponieważ na skutek działań hodowców powstały tysiące odmian tulipanów w 1917 roku wprowadzono system ich klasyfikacji. Dzięki niej z łatwością można zaprojektować długo kwitnące rabaty tulipanowe w ogrodzie czy kompozycje doniczkowe w domu. Klasyfikacja uwzględnia takie parametry jak: wysokość roślin, termin kwitnienia, kształt kwiatów, kształt liści i ich wielkość, kolor kwiatów, budowa kwiatów i ilość kwiatów. Według niej wyróżnia się następujące odmiany:

  • tulipany wczesne pojedyncze, kwitnące od połowy kwietnia;
  • tulipany pełne, z kulistym, bogatym w płatki kielichem;
  • tulipany Triumph, sięgające 50 cm;
  • mieszańce Darwina o dużych kwiatach osiągające wzrost do 70 cm;
  • tulipany liliokształne o długich, zaostrzonych płatkach;
  • tulipany fryzowane o postrzępionych brzegach płatków;
  • tulipany Viridiflora o lekko zzieleniałych płatkach;
  • tulipany Rembrandta ze smugowatymi kwiatami;
  • tulipany papuzie;
  • tulipany późne, kwitnące w maju.

Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o roślinach kwitnących.

Jak sadzić tulipany? – wymagania

Stanowisko dla tulipanów

Tulipany w naturze rosną na stepach i w górach. Z tego powodu potrzebują dużo słońca. Najlepiej rosną na nasłonecznionych i ciepłych stanowiskach. Nie może ono jednak być zbyt gorące, gdyż w naturze rosną one w miejscach chłodnych. Wyróżniają się pod tym względem od innych wiosennych kwiatów cebulowych, które zazwyczaj preferują półcień. Cebulki tulipanów można sadzić w miejscach delikatnie zacienionych, lecz nie w pobliżu krzewów. Lubią one otwartą przestrzeń. Dzikie gatunki tulipanów łatwiej znoszą półcień. Co kilka lat miejsce należy zmieniać, gdyż sadzenie tulipanów w tym samym miejscu przez kilka lat działa niekorzystnie na kwiaty i grozi wystąpieniem chorób grzybowych. Odmiany wysokie, dorastające do 70 cm wymagają dodatkowo osłony przed wiatrem. W miejscach nieosłoniętych sprawdzą się w uprawie mieszańce o stabilnych, krótkich łodygach. Tulipany na balkon lepiej zniosą półcień niż ekspozycję na południowe palące słońce.

Polecane nawozy dla kwiatów w domu i ogrodzie

Wymagania glebowe tulipanów

W uprawie tulipanów niezmiernie ważne jest, by gleba była przepuszczalna. Niezbędny może okazać się drenaż pod rabatą. Sadzenie tulipanów przeprowadzamy w dobrze spulchnionej, próchniczej glebie o odczynie lekko kwaśnym, neutralnym lub zasadowym do pH 7. Najlepiej by była to gleba lekka dość żyzna. Ziemia powinna być lekko wilgotna z dobrym odprowadzeniem wody. Gliniaste mokre ziemie nie są odpowiednie, gdyż tulipany nie tolerują nadmiaru wody. Ziemię przed sadzeniem można wymieszać z kompostem oraz piaskiem. Dzięki temu nie wystąpi zastój wody, a roślina otrzyma niezbędne składniki pokarmowe. Odmiany dzikie i botaniczne doskonale rosną na skalniakach, gdzie ziemia jest sucha. Cebulki tulipanów nie mogą rosnąć zbyt długo w bardzo wilgotnej ziemi, dlatego w czasie letnich ulew konieczne może być wykopanie ich i przechowywanie w suchym miejscu. Najlepiej by była to mieszanka pisaku z torfem.

Sadzenie i uprawa tulipanów krok po kroku

Przygotowanie do sadzenia

Zaczynamy od zakupu cebulek. W sklepach dostępne są pojedyncze cebulki tulipanów na sztuki lub w paczkach. Należy zwrócić uwagę na ich wielkość. Powinny mierzyć kilka cm średnicy. Nie mogą być popękane, uszkodzone czy z objawami gnicia. Przed sadzeniem tulipanów konieczne jest przygotowanie gleby. Należy ją spulchnić i odchwaścić. Ziemię przekopujemy na głębokość co najmniej 20 cm. Zalecane jest wzbogacenie podłoża kompostem.

Cebulki tulipanów sadzone w ogrodzie, a także tulipany i ich uprawa
Tulipany posadzone w ogrodzie, a także jak wybrać cebulki tulipanów

Chociaż tulipany można sadzić wiosną, to najlepiej zrobić to w czasie przerwy w ich wegetacji, czyli od września do listopada. Ziemia nie może być zmarznięta. Optymalna temperatura to 10 stopni C. Dzięki temu cebulki tulipanów ukorzenią się przed zimą i pięknie zakwitną wiosną. Warto też zaprawić cebulki środkiem grzybobójczym do roślin ozdobnych na sucho lub mokro.

Jak sadzić tulipany w ogrodzie?

Cebulki tulipanów umieszcza się w dołku o głębokości trzykrotnie większej od wysokości cebulki. Najczęściej jest to około 12 do 15 cm. Gdy ziemia jest piaszczysta, sadzimy cebulki głębiej nawet do 30 cm. Kształt cebulki jest mocno zwężony ku górze. Do dołka wkłada się ją wierzchołkiem do góry, a korzonkami w dół. Najlepsze efekty uzyskuje się, sadząc tulipany w małych grupach. Dlatego możemy posadzić je w odległości 2 cm od siebie. Warto zastosować specjalne koszyczki o małych oczkach, które uchronią cebulki przed karczownikiem. Łatwiej też będzie nam je znaleźć, gdy zakończą okres wegetacji.

Inną metodą sadzenia tulipanów są odstępy pomiędzy cebulkami około 15 cm. Po włożeniu cebuli i zasypaniu ziemią należy glebę wokół niej starannie gnieść. Następnie dokładnie podlewamy. Aby uniknąć przesuszenia podłoża, można je wyściółkować. Do tego celu stosuje się agrowłókninę lub sosnowe gałęzie. Warstwa nie powinna być zbyt gruba.

Jak sadzić tulipany w doniczkach na balkon?

Jak sadzić tulipany do doniczek? Sadzenie tulipanów do doniczek w domu wykonuje się podobnie jak do gruntu. Obowiązują te same zasady i terminy. Chcąc cieszyć się wiosną kwitnącymi tulipanami, należy przystąpić do sadzenia nie później niż w październiku. Do doniczek najodpowiedniejsze są rośliny osiągające wysokość do 30 cm. Cebulki tulipanów sadzimy w niewysokich doniczkach o grubych ściankach i dużej średnicy. Bardzo ważne jest, by dno doniczki wyłożyć warstwą drenażową. Zapobiegnie ona zastojowi wody i gniciu cebulki.

Głębokość sadzenia w donicy to podwójna wysokość cebulki. Sadząc kilka sztuk, można zmniejszyć odległość i umieścić je bezpośrednio obok siebie. Cienkie ścianki doniczki mógłby nie uchronić cebulki tulipana przed przemarzaniem. Zalecane jest zakładanie przed zimą osłonek na doniczkę. Można owinąć ją włókniną i ustawić w zacisznym miejscu na balkonie lub przenieść w chłodne miejsce w domu.

Pięknie kwitnące kolorowe tulipany w ogrodzie, a także ich odmiany i sadzenie
Cebulki tulipanów i tulipany w ogrodzie, czyli ich uprawa i pielęgnacja

Krok po kroku: jak pielęgnować tulipany?

Podlewanie i nawożenie tulipanów

Jak pielęgnować tulipany? Przede wszystkim należy je podlewać. Wymagają tego przez cały okres wegetacji, od momentu pojawienia się kilkucentymetrowej części zielonej. Zaprzestajemy podlewania dopiero po 5 tygodniach od przekwitnięcia. Dlatego regularnie należy sprawdzać wilgotność gleby i podlewać w miarę potrzeby. Odpowiedni poziom wilgoci jest niezbędny, by rośliny rosły zdrowo. Zbyt sucha gleba sprawia, że tulipany w ogrodzie szybko przekwitają. Po przekwitnięciu woda potrzebna jest do wytworzenia cebulek przybyszowych.

Jeżeli gleba nie została przed sadzeniem tulipanów wzbogacona kompostem, wtedy przez cały okres wegetacji należy także zasilać tulipany nawozem organicznym lub mineralnym. Wykonuje się to co dwa tygodnie, dostarczając roślinie przede wszystkim azotu. Nie powinien on jednak zakwaszać gleby. Najlepiej zastosować nawóz płynny. Nawóz mineralny należy dawkować oszczędnie, gdyż rośliny mogą być zbyt wybujałe. Jeżeli cebule zostają na zimę w ziemi, wtedy korzystne jest nawożenie jesienią gleby nawozem mineralnym wieloskładnikowym lub nakrycie rabaty kompostem.

Pielęgnacja tulipanów po przekwitnięciu

Po przekwitnięciu pędy przycina się tuż nad ziemią. Dzięki temu roślina wytworzy cebulki przybyszowe. Nie ma konieczności wykopywania cebulek na zimę, gdyż mogą one rosnąc w tym samym miejscu przez 3 lata. Można je jednak wykopać 6 tygodni po przekwitnięciu. Kwiaty w doniczkach wykopuje się, gdy zwiędną lub pozostawia w doniczce w chłodnym pomieszczeniu. Wykopane cebulki tulipanów należy oczyścić z ziemi i sprawdzić, czy są zdrowe. Najlepiej przechowywać je suchym i chłodnym miejscu w domu.

W uprawie tulipanów możliwe jest rozmnażanie z nasion, jednak jest to proces długotrwały. Najczęściej w uprawie amatorskiej stosuje się rozmnażanie poprzez cebulki przybyszowe. Po wykopaniu z ziemi widoczny jest wyraźny podział cebuli na starą i mniejsze, nowe cebulki. Należy je delikatnie rozdzielić, tak, by ich nie uszkodzić. Przechowujemy je, aż nastąpi jesienne sadzenie tulipanów.

Tulipany w ogrodzie czy w doniczkach na balkonie nie wymagają dużej troski. Właściwy dobór odmian pozwoli na cieszenie się nimi przez całą wiosnę. Wystarczy zapewnić im odpowiednie warunki, zadbać o prawidłową wilgotność i dostarczyć odrobinę nawozu, by rosły silne i pięknie kwitły.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny