Ładowanie samochodu elektrycznego u siebie - dlaczego warto?

Często wymienianą wadą pojazdów elektrycznych jest ich stosunkowo ograniczony zasięg. Jednak w momencie, kiedy stacja ładowania pojazdów elektrycznych będzie znajdowała się w naszym domu, wówczas może nie mieć to takiego znaczenia. Dystans nie odgrywa tak dużej roli ze względu na fakt, że każdego dnia po powrocie do domu możesz zająć się procesem, jakim jest ładowanie samochodu elektrycznego w domu. W ten sposób już następnego dnia rozpoczynasz nową przygodę za kółkiem z pełnym akumulatorem. Ponadto, w Polsce buduje się coraz więcej stanowisk do ładowania samochodów elektrycznych, więc jeśli zamierzasz pojechać w długą trasę, wystarczy, że zorientujesz się, gdzie takie punkty się znajdują.

Ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego?

Interesującą formą dla użytkowników samochodów elektrycznych jest umieszczenie domowych ładowarek w sytuacji posiadania instalacji fotowoltaicznej. Wówczas niezbędna energia elektryczna jest bardziej opłacalna ze względu na fakt, że prąd jest wytwarzany z energii słonecznej. Oczywiście podstawowym wykorzystaniem wyprodukowanej energii jest zasilenie naszego domu, jednak odpowiednio dopasowana instalacja fotowoltaiczna może zostać wykorzystana w przydomowej stacji ładowania pojazdów elektrycznych bez obaw o to czy zabraknie nam prądu i będziemy musieli za niego dopłacić.

Ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego z instalacją fotowoltaiczną?

Samochody elektryczne można ładować na kilka sposobów. Do najdroższych, ale najszybszych metod należy wykorzystanie publicznych stacji szybkiego ładowania. Tańszym, ale trwającym dłużej rozwiązaniem stanie się ładowanie samochodu elektrycznego z wykorzystaniem domowego gniazdka prądem zmiennym AC o napięciu 230 V i mocy 2,2-3 kW. Jego naładowanie potrwa co prawda nawet kilkanaście godzin, ale może kosztować nawet ⅓ ceny w porównaniu z kosztem koniecznym do poniesienia na publicznych stacjach szybkiego ładowania, do cen których dochodzi opłata postojowa, czy inne stawki i abonamenty.

Z kolei optymalnym i najtańszym rozwiązaniem jest wykorzystanie do ładowania samochodów elektrycznych fotowolaiki. Wówczas taki samochód naładujemy w ciągu kilku godzin, korzystając z energii produkowanej przez promienie słoneczne.

Ładowanie samochodów elektrycznych a instalacja fotowoltaiczna

Domowa stacja szybkiego ładowania pozwala na wykorzystanie nadwyżki wyprodukowanej energii. Wówczas nadmiar prądu zostanie wykorzystany na rzecz naładowania akumulatorów w samochodzie elektrycznym. Właściciele budynków, którzy zdecydują się na tego rodzaju stację ładowania, nie muszą obawiać się o ograniczony czas ładowania i codziennego wyciąganie przewodu z bagażnika. Proces ten wbrew pozorom nie jest bardzo skomplikowany i pracochłonny. Po powrocie do miejsca zamieszkania wystarczy podłączyć do samochodu wtyczkę. Wówczas energia elektryczna pozyskiwana ze słońca z wykorzystaniem paneli fotowoltaicznych, będzie przekazana do akumulatorów w pojeździe. Tankowanie samochodu elektrycznego w ten sposób jest praktycznie darmowe, a dodatkowo umożliwia włączenie się we wdrożenie proekologicznych rozwiązań w swoim gospodarstwie domowym.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat możliwości połączenia instalacji fotowoltaicznej z przydomowym ładowaniem pojazdów elektrycznych? Skontaktuj się z Sunday Polska.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły