Czym różnią się ładowarki kołowe od gąsienicowych?

Zanim wyjaśnimy różnicę między koparkami kołowymi a gąsienicowymi, warto zacząć od definicji ładowarki. To nic innego jak samojezdna maszyna, która dzięki temu, że zazwyczaj wyposażona jest w osprzęt w formie łyżki, umożliwia załadunek i transport materiałów sypkich na bliskie odległości.

Z uwagi na rodzaj podwozia rozróżniamy ładowarki kołowe oraz gąsienicowe. Te pierwsze w większości przypadków stanowią lepszą opcję na budowę. Wynika to z faktu, że są one bardziej mobilne. Dzięki temu, że poruszają się jak pojazdy typu ciągnikowego, choć są od nich zdecydowanie wolniejsze, można nimi jeździć także po drogach. Z kolei ładowarka gąsienicowa, aby móc przejechać po asfalcie, musi mieć założone specjalne gumowe nakładki. Nawet wtedy będzie poruszać z niewielką prędkością, około 5 kilometrów na godzinę. Alternatywą dla przejazdu ładowarki gąsienicowej z miejsca na miejsce jest transport na ciężarówkach albo platformach. Tutaj jest jednak pewne ograniczenie - taka opcja sprawdzi się wyłącznie przy maszynach o niewielkich gabarytach.

Kilka słów o osprzęcie

Ładowarki kołowe uznawane są przez wiele osób jako jedne z najbardziej uniwersalnych maszyn budowlanych. Tę opinię zawdzięczają w dużej mierze osprzętowi, dzięki któremu mogą transportować materiały sypkie. Wśród najpopularniejszych elementów załadowczych ładowarki kołowej wymienić można łyżki. Dzięki różnym kształtom wyróżnia się także ślimaki, tarcze albo kubełki.

Dużą rolę odgrywa również sposób pracy ładowarki. W tym przypadku największym zainteresowaniem cieszą się kołowe ładowarki czołowe. Ich osprzęt załadowczy znajduje się z przodu maszyny, która porusza się wyłącznie w jednej płaszczyźnie.

Ładowarki gąsienicowe versus kołowe

Na której budowie lepiej sprawdzą się ładowarki kołowe, a na której gąsienicowe? Ładowarki kołowe są doskonałym wyborem na tereny budowy, które są płaskie i mają stabilny grunt. Z kolei na ładowarki gąsienicowe warto postawić, gdy na budowie panują trudne warunki - czyli są wzniesienia albo grunt jest luźny. Maszyny te najczęściej wykorzystywane są w kamieniołomach.

Potrzebujesz dobrej ładowarki kołowej lub gąsienicowej na swoją budowę? Wszystkich, których interesuje wynajem ładowarki z tej pierwszej kategorii, serdecznie zapraszamy do sprawdzenia oferty MAX-BUD1. To wypożyczalnia oferująca wielozadaniowy i wysokiej jakości sprzęt budowlany od znanych i lubianych producentów takich jak między innymi CAT i BOBCAT.

Więcej szczegółów na temat wynajmu ładowarki kołowej w MAX-BUD1 znajdziesz pod adresem: https://max-bud1.com/uslugi-sprzetem-budowlanym/ladowarki

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny