Lakierobejca - opis, producenci, ceny, zastosowanie, opinie

Drewno jest wciąż chętnie stosowanym materiałem. Powstają z niego domy, ich ważne elementy, meble itp. Zawsze wygląda dobrze i można dopasować je do wielu, jeśli nie wszystkich aranżacji budynków i wnętrz. Trzeba jednak pamiętać o tym by zabezpieczać naturalny surowiec przed uszkodzeniami. Tak jak i warunkami atmosferycznymi. Do tego zadania została stworzona lakierobejca. Warto poznać jej rodzaje, zastosowania, popularnych producentów oraz ceny.

Lakier i bejca w jednym

Lakierobejca jest produktem łączącym funkcje i zalety dwóch preparatów. Jej podstawowe zadanie, podobnie jak bejcy, to barwienie drewna i podkreślanie jego walorów dekoracyjnych. Po drugie opisywany środek działa podobnie jak lakier. Zabezpiecza malowaną powierzchnię przed uszkodzeniami i warunkami atmosferycznymi. Dobrze sobie radzi z promieniowaniem UV oraz wilgocią. Jednocześnie nie zmienia wyglądu pokrytego nią drewna. Działanie lakierobejcy jest powierzchniowe, mieszanina nie wnika głęboko w strukturę materiału. Co ważne dostępna jest w wielu interesujących kolorach.

Bejcolakier do drewna sprawdza się zarówno wewnątrz jak na zewnątrz budynków. Poza wspomnianym już ogólnym zastosowaniem jest wykorzystywany przede wszystkim do:

 • zabezpieczania drewnianych elementów domów takich jak elewacje, schody czy filary,
 • ochronnego malowania drewnianych płotów oraz elementów ogrodzeń z tego materiału,
 • dokładnego pokrywania drewnianych skrzynek, dekoracji zewnętrznych, ławek, stolików,
 • zabezpieczania mebli ogrodowych i domowych, ram obrazów i okiennych, okiennic.

Widać, zatem, że przedstawiany środek jest niezwykle uniwersalny, co jest jedną z jego wielu zalet.

Po zastosowaniach, lakierobejcy czas na jej najważniejsze walory. O części z nich już zdążyliśmy wspomnieć. Stosowana na zewnątrz budynku chroni drewno przed wilgocią i promieniowaniem UV. Do tego zapobiega rozwojowi pleśni i zabezpiecza przed szkodliwym działaniem owadów. Tworzy odporną powłokę, która nie łuszczy się z biegiem czasu. Ponadto sprawia, że naturalna linia słojów jest dobrze widoczna. Nie można zapominać o jeszcze jednej zalecie. Otóż malowanie połączeniem lakieru i bejcy jest bardzo proste. Mało tego, skraca czas potrzebny na naniesienie osobnych preparatów. Tematy poruszone do tej pory rozwijamy na naszej stronie.

Rodzaje lakierobejcy do drewna

Wybór odpowiedniego bejcolakieru może okazać się dość trudny. Dlatego, że ten preparat jest dostępny w kilku odmianach. Dzieli się go ze względu na kolory, skład oraz rodzaj tworzonej powłoki. Najpierw skupimy się na ostatniej z podanych kategorii. Na sklepowych półkach można znaleźć produkty, które po zaschnięciu dają błyszcząca powierzchnię. Często pokrywa się nimi meble czy też akcesoria ozdobne. Kolejne miejsce na liście zajmują wersje półmatowe. Skala ich zastosowań jest bardzo podobna do poprzednich. Do dyspozycji są także mieszanki matowe. Nadające się do malowania elewacji domów lub płotów.

Kolejnym kryterium podziału są kolory lakierobejcy połączone z zastosowaniem. I tak na przykład popularna wersja do pokrywania mebli jest czarna. Często stosowana jest także odmiana biała świetnie sprawdzającą się w stylu skandynawskim. Doskonałym pomysłem jest także malowanie szafek czy regałów lakierobejcą w kolorze pastelowego błękitu. Nic też nie stoi na przeszkodzie by wybrana powierzchnia wewnątrz domu była zielona. Natomiast do pokrywania elewacji budynków wybierany jest preparat o barwie ciemnego palisandru lub teku. Poza tym do kupienia jest wersja szara oraz bezbarwna wyróżniająca się uniwersalnością.

Czarna i biała lakierobejca poza kolorem może różnić się składem. W marketach budowlanych i mniejszych sklepach dostępne są cztery odmiany. Mamy tu na myśli następujące preparaty:

 • lakierobejcę akrylową – to środek wodorozcieńczalny, nie wydziela nieprzyjemnego zapachu,
 • lakierobejcę alkidową – to środek wodorozcieńczalny jak również rozpuszczalnikowy,
 • lakierobejcę poliuretanową – również wodorozcieńczalna, odporna na wilgoć czy słońce,
 • lakierobejcę alkilowo-uretanową – tworzy powłokę bardzo odporną na uszkodzenia.

Wymienione rodzaje lakierobejcy dokładniej opisujemy w innych artykułach na naszej stronie.

Uznani producenci oraz cena lakierobejcy

Bez względu na to czy jest zielona czy bezbarwna, lakierobejca jest bardzo prosta w użyciu. Trzeba jednak pamiętać, że podczas jej stosowania istnieje pewna naturalna kolejność. Należy jej przestrzegać, bowiem w przeciwnym wypadku malowanie będzie nieskuteczne. Pierwszy krok to szlifowanie drewna papierem ściernym. Po tym można przejść do dokładnego oczyszczenia, odtłuszczenia i osuszenia powierzchni. Gdy dobiegnie końca przechodzi się do malowania, należy nanosić taką ilość preparatu, jaką zaleca producent. Jeśli chodzi o schnięcie również warto przestrzegać wskazówek na opakowaniu.

Na rynku są dostępne lakierobejce różnych producentów. Dzięki temu każdy znajdzie produkt dopasowany do potrzeb i budżetu. Powodzeniem cieszą się propozycje marek Vidaron i Sadolin:

 • lakierobejca Ochronno-Dekoracyjna Super Wydajna – cena z 0,75 litra to około 60 zł,
 • Lakierobejca do drewna Ochronno-Dekoracyjna – cena opakowania 0,75 litra to koło 54 zł,
 • Lakierobejca Sadolin Dekor Biały Skandynawski – za 2,5 litra trzeba zapłacić około 90 zł,
 • Lakierobejca Sadolin Extra – za opakowanie o pojemności 0,75 l trzeba zapłacić około 65 zł.

Rzecz jasna powyższe produkty to tylko początek znacznie dłuższej listy propozycji.

Wiele osób sięga po produkty marki Drewnochron. Jednym z nich jest Lakierobejca Extra dostępna w kilku kolorach. Kosztuje od około 40 do 117 zł w zależności od pojemności opakowania. Ten sam producent oferuje preparat 2w1, którego cena to 89 zł z 2,5 litra. Ciekawe produkty dostarcza także marka Altrax. Podstawą jest tu Lakierobejca do drewna kosztująca 198 zł za pięć litrów. Do kupienia są też odmiany żywiczne i szybkoschnące. Każdy wspomniany bejcolakier zbiera dobre opinie użytkowników. Opis innych wyrobów jak również rozwinięcie wszystkich kwestii poruszonych w tym artykule znajdują się na naszym portalu.