Lakiery do drewna

Lakiery do drewna to substancje, które mają za zadanie wytworzyć na materiale powłokę, pełniącą funkcję dekoracyjną i ochronną. Drewno pokryte lakierem zyskuje połysk i gładkość, a jego powierzchnia jest zabezpieczona i utwardzona. Jednocześnie całkowicie zostaje zachowana naturalna struktura i kolor drewna, co odróżnia lakiery od farb. Podobnie lakier ma niewielką zdolność krycia, a drewno pokryte zostaje jedynie przezroczystą warstwą. To często wybierany produkt do podkreślania naturalnej urody drewna.
Parkiet drewniany - dębowy, bukowy, a może drewno egzotyczne - ceny, właściwości i porady użytkowe
Parkiet drewniany - dębowy, bukowy, a może drewno egzotyczne - ceny, właściwości i porady użytkowe
Jak zrobić ławkę ogrodową z drewna krok po kroku?
Jak zrobić ławkę ogrodową z drewna krok po kroku?
Jak zapobiec żółknięciu dębowej podłogi drewnianej?
Jak zapobiec żółknięciu dębowej podłogi drewnianej?
Który olej do drewna wybrać?
Który olej do drewna wybrać?

Lakier do drewna – rodzaje i co warto wiedzieć?

Najprostszym kryterium podziału lakierów do drewna jest ten na lakiery do zastosowań zewnętrznych i wewnętrznych. Różnią się one nieco parametrami, gdyż ten pierwszy tworzy nieco grubszą, trwalszą i bardziej utwardzoną warstwę ochronną. Dzięki temu zapewnia bardzo dobrą ochronę przed uszkodzeniami oraz działaniem czynników zewnętrznych, zwłaszcza wilgoci. Lakier do drewna do użytku wewnętrznego nie wykazuje aż tak dobrych właściwości, ale jest wystarczający, gdyż elementy w domu nim pokryte nie są wystawione na działanie bardzo szkodliwych czynników. Ponadto lakier ten szybciej schnie i łatwiej się rozprowadza.

Na rynku lakierów do drewna prym wiedzie lakier wodny. Jest popularny z uwagi na to, że szybko schnie i wykazuje dobre właściwości odpornościowe na ścieralność, a także działanie detergentów. Lakier wodny stosunkowo łatwo się rozprowadza, a jego niewątpliwą zaletą jest brak nieprzyjemnego zapachu. Znajduje więc zastosowanie w domach.

Kolejny, popularny rodzaj do lakiery do drewna rozpuszczalnikowe. Jak nietrudno się domyślić na podstawie nazwy, lakiery te wydzielają drażniący zapach podczas aplikacji, dlatego zaleca się użytkowanie miejsc, gdzie były stosowane, dopiero po całkowitym ulotnieniu się zapachu. To lakier idealny do pokrywania na przykład drewna egzotycznego, którego właściwości są takie, że lakier wodny nie utrzymywałby się dobrze na jego powierzchni.

Ostatnie, bardzo drażniące i „chemiczne” rodzaje lakierów do drewna to lakiery chemoutwardzalne i uretanowo-alkidowe. Są coraz rzadziej używane właśnie ze względu na swoje właściwości. Pierwszy z nich zawiera szkodliwy formaldehyd. Drugi co prawda nie ma go w składzie, ale nadrabiają w nim rozpuszczalniki. To lakiery praktycznie niestosowane w domach. Na uwagę zasługuje za to lakier akrylowy, który w przeciwieństwie do omówionych przed chwilą rodzajów jest bezpieczny w stosowaniu. Nadaje się do mebli, a nawet do malowania zabawek dziecięcych. Jest przezroczysty i zapewnia wysoki połysk.

Lakier do drewna matowy, półmat, połysk

Aby poznać rodzaj wykończenia lakieru, należy poczekać do momentu jego całkowitego wyschnięcia. Od razu po pomalowaniu wszystkie lakiery do drewna są błyszczące. Natomiast na rynku dostępne są takie preparaty, które dają efekt matowy, półmat, połysk lub wysoki połysk. Różne mogą być także kolory lakierów do drewna, choć wydawać by się mogło, że bezbarwny to jedyna opcja. Oczywiście jeśli ktoś szuka kryjącego preparatu do mebli, powinien zdecydować się na farby do drewna. Kolory lakierów są bardzo subtelne, więc efekt końcowy krycia pozostaje niemal bezbarwny z lekkim efektem kolorystycznym.

Biały i szary to raczej kolory farb do drewna, więc próżno szukać ich na sklepowych półkach wśród lakierów. Znaleźć tam można za to lakier bezbarwny do mieszkania z pigmentami. Taki produkt można także zamówić na indywidualne zamówienie. Kolory lakierów to jednak subtelne odcienie, mające na celu podkreślić barwę danego rodzaju naturalnego drewna, na przykład bukowego, sosnowego czy egzotycznego. Biały, szary, a przede wszystkim inne wyraziste kolory są zarezerwowane dla farb do drewna. Kolory lakierów inne niż kolor drewna są bardzo rzadko spotykane.

CZYTAJ WIECEJ
Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij