Lamele ścienne i sufitowe – najważniejsze informacje dotyczące lameli

Do czego używane są lamele i z czego się je tworzy?

Lamele służą do ozdabiania ścian i sufitów w domu. Są to elementy dekoracyjne, składające się z paneli zrobionych zazwyczaj z płyt MDF lub drewnianych. Lamele montuje się na ścianie bądź suficie za pomocą wkrętów lub kleju montażowego – tak więc elementy wcale nie wymagają wiercenia. Na każdy pojedynczy lamel składa się listwa montażowa i profil U, który pokryty jest folią ozdobną. Właśnie ten profil zamontować należy na listwie montażowej. Dzięki lamelom można nadać pomieszczeniu niesamowitego wyrazu, ale przede wszystkim głębi. Właśnie dlatego lamele ażurowe czy też lamele drewniane zaliczamy do dekoracji 3D.

Dzięki lamelom można bardzo łatwo i szybko dokonać niesamowitych zmian w każdym wnętrzu. Ścianka ażurowa może np. sprytnie oddzielić przestrzeń kuchenną od salonu, tworząc jednocześnie nową unikatową przestrzeń. Lamele w salonie mogą stanowić zarówno dzielącą pomieszczenia ściankę działową, jak i niesamowitą dekorację, która błyskawicznie odmieni pokój. Najbardziej popularne są lamele drewniane z sosny bądź jesionu. Drewno cechuje się wysoką wytrzymałością i trwałością, dzięki czemu lamele na wiele lat mogą stać się piękną dekoracją w domu. Kiedyś popularne były też elementy dekoracyjne aluminiowe, jednak dziś wyparły je nowoczesne lamele ażurowe z PCV, za pomocą których można tworzyć nietuzinkowe ścianki działowe i dekoracje.

Lamele ścienne i sufitowe – warto udekorować nimi mieszkanie?
Lamele ścienne i sufitowe – warto udekorować nimi mieszkanie?

Ścianka z lameli – dlaczego jest tak popularnym elementem dekoracji?

Lamele świetnie dopasowują się do różnego rodzaju wnętrz niezależnie od tego, jaki panuje w nich styl. Ścianka z drewnianych płyt pasuje zarówno do wnętrz nowoczesnych i loftowych, jak i tych bardziej klasycznych. Drewno jest materiałem ponadczasowym, który raczej nigdy nie wyjdzie z mody. Drewniane lamele ścienne lub sufitowe potrafią zatem ocieplić wnętrze i dodać mu niepowtarzalnego szyku. Dzięki nim każde mieszkanie będzie nieco bardziej awangardowe i efektowne.

Ścianka ażurowa z lameli stała się popularna, ponieważ doskonale uzupełnia wnętrza i jest łatwa w montażu. Z zamocowaniem lameli nie powinien mieć kłopotu nawet amator w budownictwie i dekorowaniu! Lamele zyskały na popularności również dlatego, że wszechobecnie modny stał się nurt ekologiczny, do którego lamele doskonale się wpisują. Wystarczy zestawić drewniane lamele z pięknymi roślinami i oświetleniem, aby uzyskać modną „eko-dekorację” w mieszkaniu. Poza tym lamele w postaci ścianki świetnie wygłuszają pomieszczenia oraz izolują przed uciekaniem z nich ciepła.

Lamele ścienne i sufitowe – warto udekorować nimi mieszkanie?
Lamele ścienne i sufitowe – warto udekorować nimi mieszkanie?

Lamele w mieszkaniu – czy warto udekorować nimi wnętrze?

W jaki sposób wykorzystać lamele w domu?

Lamele stosować można w wielu aranżacjach dowolnych pomieszczeń. Doskonale prezentują się na przykład lamele w salonie, które można umieścić za telewizorem po to, aby go lepiej wyeksponować. Można również zamocować drewniane lamele na ścianie w pobliżu stołu, jeśli jadalnia łączy się z salonem – w ten sposób sprytnie zostaną oddzielone od siebie dwie strefy. Odważniejsi mogą postawić na lamele wyłożone na ścianie, które nadadzą każdemu dużemu pomieszczeniu efektu trójwymiarowości.

Lamele świetnie sprawdzają się również w kuchni, sypialni i przedpokoju. Ten nowoczesny element dekoracyjny pozwoli oddzielić aneks kuchenny od np. części wypoczynkowej. Można z lameli zrobić zatem swego rodzaju zasłonkę, która w bardzo efektowny sposób odgrodzi obie przestrzenie. Lamele świetnie sprawdzą się również zamocowane tuż za zagłówkiem łóżka, tworząc dla niego przepiękną ramę. Umieszczone z kolei w przedpokoju pozwolą unowocześnić pomieszczenie i nadać mu niezwykłego charakteru.

Lamele ścienne i sufitowe – warto udekorować nimi mieszkanie?
Lamele ścienne i sufitowe – warto udekorować nimi mieszkanie?

Jak dobrać kolor lameli do pomieszczenia?

Tak naprawdę wszystko zależy od preferowanego stylu oraz aranżacji poszczególnych wnętrz. Aby lamele prezentowały się naprawdę dobrze, warto wybrać te, które będą kontrastowały z daną częścią pomieszczenia. Jeśli więc chcesz ulokować lamele na ścianie, najlepiej będzie, aby kontrastowały wówczas z ich kolorem. W ten sposób będzie można wyeksponować dekorację i podkreślić ich niezwykłą konstrukcję.

Najbardziej kultowe są lamele na ścianę w odcieniach naturalnego drewna, które znaleźć możesz w sklepie 4wall. Panele te świetnie odnajdą się w każdej aranżacji, zwłaszcza zestawione z neutralnymi barwami. Lamele z jasnego drewna, zamocowane na jasnej ścianie, stworzą z nią piękną i harmonijną jedność. Z kolei ułożone na ciemniejszych kompozycjach podkreślą pomieszczenie i nadadzą mu wyrazistości oraz niebanalnego charakteru.

Lamele ścienne i sufitowe – warto udekorować nimi mieszkanie?
Lamele ścienne i sufitowe – warto udekorować nimi mieszkanie?

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny