Lamelownica - do czego służy?

Lamelownica, która określana jest również jako frezarka nutowa służy do wykonywania precyzyjnych połączeń w drewnie. Dokładniej tłumacząc możemy w ten sposób wykonać boczne połączenia, co widzimy na przykład we wsuwanych szufladach do mebli drewnianych. Oczywiście lamelownicy używa się nie tylko w przemyśle meblarskim. Oprócz tego frezarka nutowa znajduje zastosowanie przy produkcji okien, różnego rodzaju elementów konstrukcyjnych, a nawet zabawek.

Budowa lamelownicy jest zbliżona do budowy tradycyjnej frezarki do drewna. Najważniejszym elementem jest oczywiście frez, który pozwala na wykonanie rowków o głębokości kilku milimetrów. Bardzo często narzędzia tego typu są wyposażone także w specjalną nakładkę kątową, co pozwala na wykonanie dużo większego zakresu prac w drewnie. W zależności od tego, czy mamy do czynienia z lamelownicą ręczną lub elektryczną, możemy także skorzystać z takich akcesoriów jak urządzenie odsysające pył.

Jak się używa narzędzia do drewna - działanie lamelownicy

Lamelownicy używa się nie tylko do drewna, ale także materiałów drewnopochodnych, jak i również płyt MDF. Jak już wcześniej wspomniano, głównym elementem odpowiadającym za działanie lamelownicy, jest frez. Jeżeli lamelownica służy do połączenia ze sobą dwóch formatek, to musimy wykonać wgłębienie w określonych miejscach, w których będą występowały łączenia. Dlatego ważne jest wcześniejsze wymierzenie, a także zaznaczenie punktów, w których chcemy wykonać frezy. Następnie w zaznaczonych miejscach przykładamy lamelownicę i wykonujemy frez. Po wykonaniu wgłębień, możemy umieścić lamelki.

Zazwyczaj frezarka nutowa pozwala na wykonanie frezów do lameli, które warto jeszcze dodatkowo wzmocnić stolarskim klejem. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie wkrętów rozporowych. Wszystko zależy od tego, jakim obciążeniem ma się wyróżniać szuflada, półka lub inny mebel. Zatem jak widzimy, narzędzia do obróbki drewna używa się dość łatwo, bez konieczności posiadania wyjątkowo dużego doświadczenia.

Narzędzia do lameli - rodzaje

Najprostszy podział lamelownicy dotyczy tego, w jakim celu używa się danych narzędzi. Jeżeli zamierzamy korzystać z frezarki typowo amatorsko, to na pewno najlepszym rozwiązaniem będzie lamelownica amatorska. Wyróżnia się przede wszystkim niedużą mocą, nieprzekraczającą wartości 1000 W. Jednocześnie tego typu frezarka nutowa z powodzeniem poradzi sobie z materiałami drewnopochodnymi oraz płytami drewnopodobnymi. Najczęściej tego typu frezarki do lameli są zasilane akumulatorami, przez co mogą być zabierane w dowolne miejsce.

Profesjonalny sprzęt charakteryzuje się nie tylko zdecydowanie większą mocą, ale również tym, że potrzebują zasilania z sieci. Jednak właśnie dzięki temu będzie można poradzić sobie z wykonaniem frezów w wyjątkowo twardych gatunkach drewna. Ponadto tego typu urządzenia są jeszcze dodatkowo wyposażone w dodatkowe akcesoria, chociażby jak możliwość odsysania pyłu. Sprawdź także ten artykuł o wyborze lamelownicy.

Polecane promocje na narzędzia

Na co zwrócić uwagę przy zakupie lamelownicy?

Zakup lamelownicy powinien być dokładnie przemyślany. Chociaż nie są to narzędzia do lameli, które kosztują aż tak dużo, to jednak warto mieć świadomość, na jakie dodatkowe elementy w wyposażeniu frezarki możemy liczyć. Dlatego dokonywanie świadomych zakupów powinno być poprzedzone odpowiedzeniem sobie na pytanie, w jakim celu dokładnie potrzebujemy lamelownicy.

Wśród parametrów, na które warto zwrócić uwagę, zaliczymy przede wszystkim:

  • Głębokość frezowania - jest to parametr wskazujący na to, jak maksymalnie głęboki frez może zostać wykonany przy zastosowaniu konkretnego frezu. Najczęściej jednak ten parametr oscyluje w granicach 20-22 mm.
  • Średnica wykonanego frezu - w zależności od wybranego modelu, frezarka do lameli może wykonywać frezy o średnicy od kilku do kilkunastu milimetrów.
  • Maksymalna prędkość obrotowa - jest to parametr mówiący o maksymalnej wydajności lamelownicy. Przy profesjonalnych urządzeniach mamy do czynienia z maksymalną prędkością obrotową na poziomie nawet do 11 000 obrotów/minutę.
  • Rodzaje frezów - najczęściej frez jest wykonany z węglików spiekanych, dzięki czemu jednocześnie możemy liczyć na wyjątkową jakość lamelownicy. Należy jednak mieć na uwadze, że frez może zostać wyprodukowany również ze stali kobaltowej, proszkowej, czy też szybkotnącej.
  • Regulowanie kątów frezowania - im bardziej zaawansowaną obróbkę w drewnie zamierzamy wykonywać, to tym większym zakresem kątów powinna wyróżniać się nasza lamelownica. Wysokiej jakości narzędzia pozwalają na ustawienie zmiennego kąta już od wartości 0 do 90 stopni. Należy mieć na uwadze, że niektóre modele pracują tylko w jednym kącie nachylenia, wynoszącym 90 stopni.
  • Wydajność nominalna - to jest nic innego, jak po prostu maksymalna moc, która w zależności od stopnia zaawansowania modelu waha się od 600 do ok. 1000 W. W ten sposób rzeczywiście możemy wybierać narzędzia dostosowane do intensywności oraz specyfiki naszej pracy.
  • Ciężar - wydawać by się mogło, że nie jest to zbyt ważny parametr. A jednak, przy wielogodzinnej pracy mały ciężar sprawia, że operowanie lamelownicą jest zdecydowanie wygodniejsze. Masa narzędzi do lameli waha się od ok. 2,5 do nawet 4,75 kg.

Ile kosztuje frezarka nutowa?

Mając na uwadze, do czego służy frezarka do lameli, dobrze jest również sprawdzić, ile kosztuje tego typu narzędzie. Dzięki temu będzie nam łatwiej podjąć decyzję o zakupie konkretnego modelu. Pamiętajmy jednak, że czasem lepiej jest dopłacić odpowiednią kwotę, aby móc korzystać z dodatkowych opcji oraz akcesoriów, które są dołączone do zestawu.

Przykładowe ceny i opinie narzędzi przeznaczonych do drewna

Nazwa produktu

Cena

Lamelownica Bosch GFF 22 A

Cena od 1854,00 zł - bardzo dobre opinie

Lamelownica Makita PJ7000J

Cena od 1246,00 zł - bardzo dobre opinie

Lamelownica AMB AM06082401

Cena od 2162,00 zł - bardzo dobre opinie

Lamelownica Virutex AB111N

Cena od 1399,00 zł - bardzo dobre opinie

Tarcza do lamelownicy Ebauer 100 x 22,2 mm

Cena od 49,98 zł

Frezarka do lameli Erbauer 860 W

Kosztuje od 248,00 zł

Lamelownica Makita 3710

Kosztuje od 307,00 zł

Lamelownica Frezarka czołowa 2x Frez 50 x Lamelka

Kosztuje od 244,00 zł

Ostrzałka do łańcuchów Einhell GC-CS 85 E

223,44 zł

Ostrzałka do łańcuchów Oregon 230 V

949,00 zł

Ostrzałka do łańcuchów Verto 52G502

124,99 zł

Ostrzałka do łańcucha 85 W elektryczna

89,98 zł

Ostrzałka do łańcucha Proma ON-25

3678,00 zł

Frezarka DeWalt DW682K

899,00 zł

Frezarka do drewna Makita DPJ80Z

743,00 zł

Frezarka do lameli Einhell TC-BJ 900

289,00 zł

Powermat Lamelownica PM-FC-1200T

235,00 zł

Frezarka do połączeń Holzmann Lamelownica PJ100PRO

349,00 zł

Lamelownica Ferm BJM1009

279,00 zł

Lamelownica Einhell TC-BJ 900 RED 4350620

255,00 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,2% czytelników artykuł okazał się być pomocny