Lampy do łazienki — o czym pamiętać dobierając oświetlenie?
Odpowiednio dobrane lampy do łazienki sprawią, że czas, który codziennie spędzamy w tym miejscu, będzie niezwykle przyjemny. Dobrze dobrane oświetlenie pomoże nam optycznie powiększyć przestrzeń, zmniejszy zużycie energii i sprawi, że wykonywanie codziennych czynności takich jak perfekcyjny makijaż, golenie zarostu czy zażywanie odprężającej kąpieli będzie sprawiało nam mnóstwo przyjemności. Nie zapominajmy jednak, że łazienka jest wyjątkowym pomieszczeniem, które ze względu na dużą wilgotność, wymaga instalacji odpowiednich opraw, o podwyższonej szczelności. Jak więc umiejętnie dobrać oświetlenie do łazienki? O czym szczególnie musimy pamiętać? Sprawdź koniecznie!
Oświetlenie łazienkowe — strefy
Oświetlenie łazienkowe możemy podzielić na kilka podstawowych stref. Pierwsza strefa obejmuje oświetlenie główne (oświetlenie ogólne). Użyte w niej lampy pozwalają na równomierne rozprowadzenie światła na całej przestrzeni. Będą to więc lampy łazienkowe sufitowe, plafony czy lampy wiszące, które zamieszczone są zazwyczaj na środku sufitu i oświetlają całe wnętrze.
Druga strefa obejmuje oświetlenie funkcjonalne (oświetlenie strefowe). Zaliczają się do niej lampy zamontowane nad lustrem lub obok niego, różnego rodzaju kinkiety łazienkowe oraz inne źródła światła, które pozwalają na odpowiednie doświetlenie niektórych miejsc. Instalacja oświetlenia strefowego świetnie sprawdza się podczas codziennego nakładania makijażu lub wykonywania czynności pielęgnacyjnych.
Ostatnia strefa obejmuje oświetlenie dekoracyjne (oświetlenie nastrojowe). Lampy dekoracyjne wprowadzają odpowiedni klimat i pozwalają nam się zrelaksować (np. umieszczone w okolicach wanny dają świetny efekt podczas kąpieli). Tego rodzaju źródło światła nie jest nam niezbędne w łazience, jednak dodatkowe oświetlenie w formie dekoracyjnej pozwala uzyskać romantyczny nastrój, który szczególnie służy odprężeniu.
Strefa ochronna 0,1,2 i 3
Z uwagi na to, iż łazienki są miejscami o podniesionej wilgotności, wymagają opraw o odpowiednim wskaźniku wodoszczelności IP. Szczelność urządzenia opisana jest na etykiecie, na którą należy zwrócić szczególną uwagę właśnie wówczas, gdy wybieramy lampy do łazienki. Wilgoć, która dostałaby się do oprawy, mogłaby uszkodzić panel LED lub spowodować awarię samej żarówki.
Ze względu na rodzaj użytych opraw, łazienkę możemy podzielić na strefy:
Strefa ochronna 0 - to miejsce wewnątrz wanny, na podłodze i wewnątrz kabiny prysznicowej. Montowane w tych miejscach oprawy muszą spełniać nieco większe wymagania. Powinny cechować się stopniem ochrony IPX7 i mieć niskie napięcie (12 V). Do tej grupy zaliczają się lampy łazienkowe, które nadają się do całkowitego zanurzenia w wodzie.
Strefa ochronna 1 - przestrzeń, która została wyznaczona przez zewnętrzne krawędzie wanny lub brodzika (do 2,25 m). Tutaj również należy zwrócić uwagę na wodoszczelność urządzenia i jego odporność na wilgoć. Idealnie sprawdzi się klasa ochronności IPX4 (ochrona przed wodą rozpryskową). Jeżeli istnieje zagrożenie kontaktu z wodą strumieniową, wówczas należy zastosować klasę IPX5.
Strefa ochronna 2 - znajduje się w odległości do 60 cm od strefy 1 (do wysokości 2,25 m). Wymagany stopień ochrony to IPX4. W strefach 0,1 oraz 2 nie mogą znajdować się również gniazda wtykowe i wyłączniki światła.
Strefa ochronna 3 - w tej strefie nie są już wymagane oprawy o najwyższej szczelności, ale muszą znajdować się 60 cm od strefy 2 i umywalki. Jeżeli odległość ta będzie mniejsza, wymagane są oprawy IP44.
Lampy sufitowe — lampy wiszące czy plafony?
Posiadacze łazienek nowoczesnych i w stylu glamour często wybierają kryształowe żyrandole czy stylowe łazienkowe lampy wiszące ze szklanymi kloszami. Decydując się jednak na instalację takich lamp w swojej łazience, pamiętaj o prawidłowym montażu i odpowiedniej izolacji. Taki rodzaj lampy pozwala na jeszcze lepsze doświetlenie danych punktów niż reflektory umieszczone w suficie, jednak nie zawsze bywa praktyczny w łazience.
Odpowiednie oświetlenie główne łazienki zapewnią nam także plafony sufitowe. Plafon jest minimalistyczny, dyskretny i z łatwością wkomponujemy go w każdy styl wnętrzarski. Oczka bryzgoszczelne z kolei idealnie sprawdzą się w rozmaitych miejscach w łazience i pozwolą nam wyeksponować podwieszany sufit lub niektóre detale konstrukcyjne. Kinkiety łazienkowe natomiast sprawdzą się w całym pomieszczeniu, ale warto je zamontować szczególnie po dwóch stronach lustra.
Aby wprowadzić odrobinę luksusu do łazienki, warto instalować również inne rodzaje oświetlenia. Świetnym wyborem będzie oświetlenie podłogowe, które sprawdzi się zarówno w dużej jak i małej łazience.
Aby zaoszczędzić na rachunkach, warto wybierać żarówki, paski i diody LED-owe, które obecnie są standardem. Takie rozwiązanie jest energooszczędne, a żarówki cechują się długą żywotnością i nie nagrzewają się. Co więcej, instalując LED-y z łatwością dopasujesz temperaturę barw do swoich upodobań i wystroju.
Wiele ciekawych inspiracji znajdziesz tutaj: https://www.magiaswiatel.pl/lazienka.
Oświetlenie łazienki — o czym jeszcze pamiętać?
Wybór odpowiedniego oświetlenia i lamp łazienkowych zależy także od wielkości łazienki. Ponadto zwróć uwagę na to, czy do pomieszczenia wpada światło dzienne, zadbaj o odpowiednie rozmieszczenie źródeł światła w całej łazience, wybierz odpowiednią barwę i dopilnuj, aby lustro łazienkowe było odpowiednio doświetlone. Przy lustrze dobrze sprawdzi się światło rozproszone przysłonięte mlecznymi kloszami.
Barwa światła zależy od naszych indywidualnych preferencji i aranżacji łazienki. Lampy o ciepłych barwach sprawdzą się idealnie w strefie dekoracyjnej. Ciepłe światło pozwoli nam się zrelaksować i zapomnieć o troskach dnia codziennego. Lampa sufitowa, czyli główne oświetlenie LED całego pomieszczenia powinno mieć barwę neutralną, natomiast w okolicach lustra najlepiej postawić na zimną barwę światła. Gwarantuje nam ona odpowiedni kontrast oraz lepszą widoczność i naturalne kolory, które są szczególnie pożądane podczas wykonywania makijażu, przy goleniu się czy w czasie wykonywania codziennej toalety.
Warto również zwrócić uwagę na współczynnik oddawania barw. Im wyższy współczynnik CRI, tym widziane kolory są bardziej wiarygodne. Przy lustrze najlepiej wybierać źródła światła o CRI większym niż 90 i natężeniu między 500 a 1000 luksów.
Nowoczesna lampa wisząca, lampy ścienne, kinkiety, lampy sufitowe, reflektory LED i inne produkty tego typu powinny cechować się także wysoką jakością wykonania i ponadczasowym designem.
artykuł sponsorowany