Rodzaje oświetlenia do salonu

Najlepiej, kiedy w salonie znajduje się kilka punktów świetlnych. O czym mowa? W planowaniu dopasowanego do różnych aktywności oświetlenia pomoże Ci następujący podział:

  1. Oświetlenie użytkowe zapewnia maksymalnie efektywne światło sprzyjające wykonywaniu standardowych czynności w salonie.
  2. Lampy dekoracyjne to typ oświetlenia, które podkreśla charakter danej aranżacji, jednak niekoniecznie zapewnia zadowalające pod względem użytkowym światło.
  3. Oświetlenie zadaniowe służy uzyskaniu konkretnego efektu i skupia się na wydzielonym obszarze czy punkcie pomieszczenia.

Główne źródło światła użytkowego w salonie – co wybrać?

Trudno wyobrazić sobie salon bez źródła światła w postaci lampy sufitowej, żyrandola, ewentualnie plafonów. Powinno ono dokładnie oświetlać wnętrze po zmroku, a przy tym atrakcyjnie prezentować się w ciągu dnia. Takie oświetlenie zwykle z powodzeniem łączy funkcję praktyczną oraz dekoracyjną. Czym więc kierować się przy jego wyborze? Weź pod uwagę wielkość i wysokość pomieszczenia. W niewysokich pokojach z niewielkim metrażem bezpieczniej zrezygnować z pokaźnych, wiszących żyrandoli czy lamp, ponieważ mogą one przytłoczyć i zdominować wnętrze. Znacznie lepszy wybór to plafony, czyli przylegające do sufitu lampy o niskim profilu z pełnym lub częściowym kloszem. Nowoczesne plafony występują w wielu wydaniach – zarówno minimalistycznym z chromowanymi, dyskretnymi elementami, jak i dekoracyjnym z niewielkimi kryształkami.

Lampy do salonu – jak funkcjonalnie i modnie oświetlić to pomieszczenie?
Lampy do salonu – jak funkcjonalnie i modnie oświetlić to pomieszczenie?

Za to duży salon, aż prosi się o efektowny żyrandol od www.komfort.pl pokaźnych rozmiarów. W tym roku najmodniejsze modele to te inspirowane modernizmem. Okrągłe szklane klosze rozmieszczone w różnych konfiguracjach okazują się zaskakująco ponadczasowe. Dodatkowo mimo efektownej, rozbudowanej formy prezentują się bardzo lekko. Inna propozycja to oświetlenie LED w postaci minimalistycznych, abstrakcyjnych form, takich jak subtelne sprężyny wykonane ze stali i akrylu.

Niezbędne oświetlenie zadaniowe – co wybrać?

W roli oświetlenia zadaniowego świetnie sprawdzają się lampy podłogowe z jednym lub dwoma punktami światła. To idealne oświetlenie do czytania, które spodoba się każdemu bibliofilowi. Polecamy Ci zwłaszcza modele z regulacją wysokości oraz kąta padania światła. Przy czym pamiętaj, że najlepiej, aby źródło światła i książkę dzieliło około 40 cm. Inne typy oświetlenia zadaniowego? Na pewno lampy stołowe. Ustaw je na stole w jadalni, komodzie bądź stoliku w pobliżu fotela. Dyskretniejsza alternatywa dla lamp stojących i stołowych to kinkiety zamontowane w strategicznych miejscach.

Gdzie zamontować oświetlenie dekoracyjne?

Oświetlenie dekoracyjne to m.in. lampy podświetlające obrazy, lustra czy wnętrze mebli. Mają formę ozdobnych kinkietów lub nowoczesnych taśm LED, które doskonale dopełniają minimalistyczne aranżacje. W roli efektownej dekoracji występują także designerskie lampy stołowe. Ustaw je na specjalnie przeznaczonym do tego stoliku lub komodzie. Mimo że ich funkcja użytkowa jest znikoma, odgrywają ważną rolę w budowaniu nastroju. Wprowadzają do salonu niepowtarzalną atmosferę. Szczególnie ciekawy, nastrojowy efekt osiągniesz, umieszczając oświetlenie tuż przy podłodze. Oświetlenie dekoracyjne może też podkreślać Twoje ulubione punkty aranżacji w salonie.

Lampy do salonu – jak funkcjonalnie i modnie oświetlić to pomieszczenie?
Lampy do salonu – jak funkcjonalnie i modnie oświetlić to pomieszczenie?

Jak widać, oświetlenie salonu wymaga przemyślenia oraz właściwego rozplanowania montażu poszczególnych punktów świetlnych. Zapewniamy jednak, że ostateczny rezultat jest tego wart. Przy odrobinie wysiłku stworzysz komfortową, funkcjonalną i piękną przestrzeń.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej