Lampy do salonu – wszystko, co musisz o nich wiedzieć
Oświetlenie jest niezwykle istotnym elementem aranżacji wnętrza. To ono pozwala na wykreowanie atmosfery i podkreślenie wybranych części pomieszczenia. Stanowi również niebanalną dekorację, która przyciąga spojrzenia. Co więcej, odgrywa kluczową rolę w kwestii bezpieczeństwa i wygody po zmroku. Jakie lampy wybrać do salonu, aby stworzyć estetyczny i funkcjonalny pokój? W jaki sposób je rozmieścić, aby zapewnić domownikom wygodę? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule. Czytaj dalej i poznaj sekrety dobrze oświetlonego wnętrza.
Jakie lampy wybrać do salonu?
Wybór lamp dostępnych na rynku jest ogromny. Jeśli zapoznasz się chociażby z kategorią e-sklepu TK Lighting, którą znajdziesz pod adresem: https://www.tklighting.pl/lampy-do-salonu, odkryjesz bogactwo różnorodnych typów, stylów, kształtów i kolorów. Jak z tak dużego asortymentu wybrać najlepszą propozycję? W pierwszej kolejności przyjrzymy się rodzajom oświetlenia, aby ułatwić Ci podjęcie właściwej decyzji.
Lampy sufitowe
Ten typ oświetlenia najczęściej montowany jest w centralnej części sufitu i wykorzystywany w momentach wzmożonej aktywności w pomieszczeniu. Lampę sufitową zapalisz podczas wykonywania wieczornych porządków, pracy przed komputerem, zabaw z dziećmi czy spotkań z przyjaciółmi. Jej zadaniem jest równomierne oświetlenie całego wnętrza, tak aby zapewnić jego użytkownikom bezpieczeństwo i wygodę.
Jedna czy dwie lampy sufitowe do salonu?
Właściciele salonów połączonych z jadalnią najczęściej decydują się na zamontowanie dodatkowej lampy sufitowej nad blatem stołu. Taki zabieg pozwala na sprawniejsze kontrolowanie mocy światła i zapalanie lamp w tych częściach pomieszczenia, które są w danym momencie realnie użytkowane. Z kolei w niewielkich wnętrzach pełniących jedynie funkcję wypoczynkową w zupełności wystarczy jedno źródło światła umieszczone na suficie.
Lampa wisząca czy plafon?
Wybór lamp sufitowych jest ogromny. W dobrych sklepach oświetleniowych znajdziesz modele wyposażone w jeden lub kilka punktów świetlnych. Co więcej, rynek proponuje zarówno duże lampy wiszące, jak i dyskretne plafony montowane zaraz przy suficie. Każda z tych propozycji ma swoje zalety i sprawdza się w innym typie pomieszczenia.
Lampy podłogowe
Stojące modele podłogowe to doskonała dekoracja każdego wnętrza. Równie chętnie wykorzystywane są w salonie, co w sypialni. Eleganckie, smukłe i niezwykle ozdobne, są świetnym uzupełnieniem aranżacji zarówno za dnia, jak i po zapadnięciu zmroku.
Zadaniem lamp podłogowych jest doświetlenie wybranych partii pomieszczenia i rozproszenie ciemności wszędzie tam, gdzie jest to potrzebne. Wykorzystasz je podczas czytania książki w ulubionym fotelu, pracy przed komputerem czy odpoczynku na sofie. Pomogą Ci wykreować intymną, przytulną atmosferę w pomieszczeniu, która sprzyja wieczornemu relaksowi. Co więcej, specyficzna konstrukcja tego oświetlenia sprawia, że jest mobilne. Bez przeszkód je przeniesiesz i ustawisz tam, gdzie chcesz.
Lampy stołowe
To rozwiązanie oświetleniowe cieszy się niegasnącą popularnością i to nie bez przyczyny. Eleganckie oprawy lamp stołowych to prawdziwe perełki, które przyciągają uwagę dekoratorów wnętrz. Ustawione na komodzie czy stoliku kawowym stylowo uzupełnią aranżację, zapewniając zarazem wygodę po zmroku.
Podobnie, jak w przypadku lamp podłogowych, wykorzystasz je do kreowania atmosfery w pomieszczeniu. W zależności od tego, na jaki typ oprawy się zdecydujesz, dobrze doświetlą wybraną część wnętrza lub pomogą Ci uzyskać intymną, nieco senną atmosferę.
Kinkiety
Lampy ścienne są często pomijane podczas aranżowania prywatnych wnętrz, a szkoda, bo mają dużo do zaoferowania. Nowoczesne modele cechują się niebanalnym designem, który sprawia, że oprawy prezentują się zjawiskowo. Co więcej, kinkiety są niezwykle praktycznym rozwiązaniem, które pozwala na doświetlenie wybranych partii pomieszczenia, a także optyczną zmianę jego proporcji. Przemyślany rozstaw tych źródeł światła sprawi, że Twój salon wyda się większy lub wręcz przeciwnie – przytulniejszy.
Na co zwrócić uwagę, wybierając oświetlenie do salonu?
Wiesz już, jakie rodzaje lamp znajdziesz w sklepach oświetleniowych i jakie jest ich zastosowanie. Na co zwrócić uwagę, wybierając model do swojego wnętrza?
Wielkość pomieszczenia
Przede wszystkim określ, jaką przestrzenią dysponujesz. Mamy tu na myśli zarówno wielkość pomieszczenia, jak i wysokość, na jakiej zawieszony jest sufit. Lampa powinna być dopasowana do wnętrza w taki sposób, aby nie zaburzać jego proporcji. Zbyt duża przytłoczy aranżację, tymczasem za mała nie spełni swojej funkcji.
Duża czy mała lampa do salonu?
W przestronnych salonach doskonale sprawdzi się duża lampa wisząca wyposażona w kilka punktów świetlnych. Dobrze oświetli pomieszczenie i estetycznie wpisze się w aranżację. Tymczasem w niewielkich, niskich wnętrzach znacznie lepiej zaprezentuje się plafon. Ta dyskretna lampa nie przytłoczy salonu, zapewniając Ci jednocześnie tyle światła, ile potrzebujesz.
Dodatkowe źródła światła do małych i dużych wnętrz
Pamiętaj również o dodatkowych źródłach światła. Jeśli dysponujesz dużą przestrzenią, warto ją uzupełnić o podłogowe modele stojące, które wypełnią puste miejsce i doświetlą zakamarki pomieszczenia, nadając mu przytulny charakter. W małym salonie zamontuj lampy ścienne. Mimo że kinkiety nie zajmują dużo miejsca, są niezwykle eleganckie i efektowne. W obu przypadkach warto przemyśleć wstawienie dodatkowego źródła światła w postaci lampek stołowych.
Pamiętaj o barwach!
Jeśli zależy Ci na stworzeniu idealnej aranżacji, zwróć również uwagę na kolorystykę oprawy. Jasne lampy znacznie lepiej wpasują się w niewielkie pomieszczenia, tymczasem ciemniejsze modele mogą stanowić mocny akcent w przestronnym wnętrzu. Co prawda, nie jest to regułą, ale warto rozważyć sprawdzone triki, które pozwolą na wizualne podniesienie walorów wnętrza.
Zastosowanie lamp do salonu
Nie jest tajemnicą, że światło wpływa na samopoczucie. Jasna, chłodna barwa żarówki pobudza do aktywności i sprzyja skupieniu się na wykonywanym zadaniu, tymczasem ciepła pomaga się zrelaksować i wyciszyć. To sprawia, że nie warto pozostawiać wyboru lamp przypadkowi. Zanim wybierzesz się na zakupy, określ jaką funkcję mają pełnić poszczególne źródła światła.
Jeśli zdarza Ci się pracować wieczorami w salonie, ustaw obok blatu jasną lampę podłogową lub zdecyduj się na mniejszy, stołowy model. Pamiętaj o odpowiednim doborze żarówki, tak aby zadbać o swoje oczy i wspomóc koncentrację. Jeśli jednak Twój salon jest pomieszczeniem, które służy Ci jedynie do wypoczynku, obok sofy czy fotela nie może zabraknąć nastrojowego, ciepłego źródła światła, które pomoże Ci się zrelaksować.
Oświetlenie w aranżacji wnętrza
Wybierając lampy do salonu, nie warto pomijać kwestii estetycznej. Oczywiście ich funkcja praktyczna jest nie do przecenienia, ale to od wyglądu oprawy zależy, czy stworzysz spójną aranżację, a tym samym, czy będziesz się dobrze czuć w swoim salonie. Zadbaj o to, aby poszczególne źródła światła były utrzymane w podobnej stylistyce, a całość pasowała do wiodącego stylu, jaki wybrałeś do tego pomieszczenia.
Rynek oferuje szeroki wybór lamp do salonu w różnych odsłonach. Bez przeszkód więc znajdziesz propozycje zarówno do nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrz. Czym się charakteryzują i jak właściwie dopasować oprawę do aranżacji?
Lampy do nowoczesnego salonu
Styl nowoczesny lubi metal, tworzywo i szkło. Zapoznaj się zatem z ofertą obejmującą minimalistyczne projekty wykonane z tych materiałów. Pamiętaj przy tym, aby dopasować ich barwę do wystroju wnętrza – to pozwoli Ci uzyskać spójną, harmonijną kompozycję.
Industrialne salony pokochają projekty wykonane z metalu malowanego na czarno, a także proste, dekoracyjne żarówki bez oprawy. Do stylistyki skandynawskiej poszukaj jasnych lamp z elementami drewna, a do glamour lśniących, srebrnych modeli z kryształkami.
Lampy do klasycznego salonu
W klasycznie urządzonym wnętrzu sprawdzą się ciemne kolory, takie jak butelkowa zieleń i granat oraz abażury wykonane z tkaniny. Współczesne projekty nawiązujące do tradycyjnej stylistyki charakteryzują się oszczędnością formy, więc równie dobrze sprawdzą się do przełamania surowości nowoczesnych wnętrz.
Jakość lamp do salonu
Ostatnią, choć nie mniej ważną kwestią, jest jakość wykonania lamp do salonu. Każdy z interesujących Cię modeli powinien być inwestycją na lata. Upewnij się zatem, czy został wykonany z wysokogatunkowych materiałów z dbałością o szczegóły. To gwarancja trwałości, bezpieczeństwa, a także estetyki oprawy, od której zależy wizualny odbiór całej aranżacji.
Jak rozmieścić oświetlenie w salonie?
Wiesz już, jakie są podstawowe rodzaje lamp i na co zwrócić szczególną uwagę, wybierając oświetlenie do swojego salonu. Jak je jednak właściwie rozmieścić, aby zapewniały Ci wygodę?
Oświetlenie centralne
Tak, jak już wspominaliśmy, w dobrze urządzonym salonie nie może zabraknąć oświetlenia głównego. Możesz zdecydować się na lampę umieszczoną w centralnej części sufitu, co stanowi najpopularniejsze rozwiązanie, które sprawdza się od dziesięcioleci. Nie jest to jednak jedyna możliwość.
Nowoczesnym rozwiązaniem, które zyskuje coraz większą popularność, są oczka wpuszczane w podwieszany sufit lub praktyczne systemy szynowe, które dają dużą dowolność w regulowaniu kąta padania światła. Te rodzaje oświetlenia sprawdzą się szczególnie dobrze, jeśli zależy Ci na wygodnym, minimalistycznym oświetleniu, które zaprezentuje się elegancko, ale nie wysunie na pierwszy plan w Twojej aranżacji.
Oświetlenie dodatkowe
Lampy stojące i kinkiety rozmieść w taki sposób, aby zapewniały Ci wygodę podczas codziennego użytkowania salonu. Szczególnie dobrze sprawdzą się obok kompletu wypoczynkowego. Pamiętaj także o właściwym doświetleniu ściany za telewizorem – zniwelujesz w ten sposób kontrasty światła i cienia, co sprawi, że oglądanie filmów stanie się znacznie przyjemniejsze.
Planując rozmieszczenie oświetlenia dodatkowego do salonu, weź pod uwagę specyfikę swojego wnętrza. Pamiętaj o tym, że strumień światła skierowany ku górze optycznie podniesie sufit, tymczasem, jeśli skierujesz go w dół — wprowadzisz intymną atmosferę. Możesz wyodrębnić za jego pomocą wybrane elementy wystroju i powiększyć lub pomniejszyć wizualnie pomieszczenie.
artykuł sponsorowany