Lampy uliczne LED

Proces ten zaobserwować można było tak w prywatnych domostwach (na co niemały wpływ miały też przygotowane w ramach Wspólnoty Europejskiej przepisy, de facto zakazujące sprzedaży tradycyjnych żarówek), jak też w różnego rodzaju podmiotach publicznych oraz samorządowych. Dostrzegając niewątpliwe walory tego rodzaju oświetlenia, w tym lamp ulicznych led, magistraty poszczególnych miast oraz organy administracji publicznej zaczęły kierować swoją uwagę właśnie w tym kierunku, wykorzystując nowsze zdobycze technologii przy przeprowadzanych remontach ulic i mostów.

Efekty wzmożonego wykorzystania technologii led przy budowie dróg widoczne zaczynają być nie tylko w większych ośrodkach miejskich oraz na drogach o szczeblu krajowym lub wojewódzkim, ale coraz częściej także w niewielkich miejscowościach pragnących zbalansować środki wydatkowane z własnych budżetów. Zgodnie z ogólnodostępnymi raportami oraz zestawieniami, zastosowanie oświetlenia ledowego pozwala w rocznej perspektywie czasu na zaoszczędzenie przez poszczególne jednostki samorządu terytorialnego prawie 50% środków pożytkowanych do tej pory na zakup oraz wymianę tradycyjnie używanych źródeł światła. Nie może więc dziwić, że lampy uliczne led, zgodnie z obserwowanymi na rynku trendami, staną się w przeciągu kilku lat drugim co do popularności typem lamp używanych przez inwestorów i wykonawców przy budowie dróg, ustępując pod tym względem jedynie lampom sodowym.

Zastosowaniu oświetlenia typu led w projektach budowy i przebudowy dróg oraz mostów sprzyjają też obowiązujące przepisy prawa. Implementująca do polskiego porządku prawnego regulacje unijne ustawa z dnia 15 kwietnia 2011 roku o efektywności energetycznej wprost nałożyła na jednostki samorządu terytorialnego obowiązek dbania o efektywność energetyczną, co wiąże się m.in. z zastosowanym przez te podmioty systemem oświetlenia dróg i ulic, stanowiącym spory odsetek zużywanej przez nie energii elektrycznej. Osiągniecie niskiego poziomu zużycia energii w zasadzie możliwe będzie wyłącznie poprzez zastąpienie funkcjonujących do tej pory źródeł oświetlenia nowymi technologiami, które poprawią ogólny bilans energetyczny. W świetle tego nie może dziwić, że zastosowanie technologii led staje się standardem we wszelkiego rodzaju przetargach inwestycyjnych, organizowanych przez gminy i powiaty w ramach zamówień publicznych. Co szczególnie istotne – wymóg wykorzystania technologii led przewiduje się nie tylko na etapie wykonywania prac i robót budowlanych, ale już na etapie projektowania poszczególnych systemów instalacji oświetleniowych, co dodatkowo sprzyja zastosowaniu lamp ulicznych led, stających się powoli standardem na polskich ulicach.


Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 70,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny