Lampy uliczne LED nowym standardem budowy dróg?

Wykorzystywane do tej pory masowo do oświetlenia ulic, parkingów, placów czy mostów tradycyjne żarówki i świetlówki sodowe lub rtęciowe generowały w budżetach miast, gmin, powiatów oraz województw spore koszty związane ze zużywaną przez te źródła światła energią, z której spora część emitowana była do otoczenia nie w formie światła, a wytwarzanego przez nie ciepła. Wraz z rozwojem technologii ledowych, wykonane z ich wykorzystaniem elementy oświetleniowe zaczęły stopniowo wypierać dotychczas stosowane rozwiązania techniczne.

Ocena: 3,5/5 (głosów 6)

Lampy uliczne LED

Proces ten zaobserwować można było tak w prywatnych domostwach (na co niemały wpływ miały też przygotowane w ramach Wspólnoty Europejskiej przepisy, de facto zakazujące sprzedaży tradycyjnych żarówek), jak też w różnego rodzaju podmiotach publicznych oraz samorządowych. Dostrzegając niewątpliwe walory tego rodzaju oświetlenia, w tym lamp ulicznych led, magistraty poszczególnych miast oraz organy administracji publicznej zaczęły kierować swoją uwagę właśnie w tym kierunku, wykorzystując nowsze zdobycze technologii przy przeprowadzanych remontach ulic i mostów.

Efekty wzmożonego wykorzystania technologii led przy budowie dróg widoczne zaczynają być nie tylko w większych ośrodkach miejskich oraz na drogach o szczeblu krajowym lub wojewódzkim, ale coraz częściej także w niewielkich miejscowościach pragnących zbalansować środki wydatkowane z własnych budżetów. Zgodnie z ogólnodostępnymi raportami oraz zestawieniami, zastosowanie oświetlenia ledowego pozwala w rocznej perspektywie czasu na zaoszczędzenie przez poszczególne jednostki samorządu terytorialnego prawie 50% środków pożytkowanych do tej pory na zakup oraz wymianę tradycyjnie używanych źródeł światła. Nie może więc dziwić, że lampy uliczne led, zgodnie z obserwowanymi na rynku trendami, staną się w przeciągu kilku lat drugim co do popularności typem lamp używanych przez inwestorów i wykonawców przy budowie dróg, ustępując pod tym względem jedynie lampom sodowym.

Zastosowaniu oświetlenia typu led w projektach budowy i przebudowy dróg oraz mostów sprzyjają też obowiązujące przepisy prawa. Implementująca do polskiego porządku prawnego regulacje unijne ustawa z dnia 15 kwietnia 2011 roku o efektywności energetycznej wprost nałożyła na jednostki samorządu terytorialnego obowiązek dbania o efektywność energetyczną, co wiąże się m.in. z zastosowanym przez te podmioty systemem oświetlenia dróg i ulic, stanowiącym spory odsetek zużywanej przez nie energii elektrycznej. Osiągniecie niskiego poziomu zużycia energii w zasadzie możliwe będzie wyłącznie poprzez zastąpienie funkcjonujących do tej pory źródeł oświetlenia nowymi technologiami, które poprawią ogólny bilans energetyczny. W świetle tego nie może dziwić, że zastosowanie technologii led staje się standardem we wszelkiego rodzaju przetargach inwestycyjnych, organizowanych przez gminy i powiaty w ramach zamówień publicznych. Co szczególnie istotne – wymóg wykorzystania technologii led przewiduje się nie tylko na etapie wykonywania prac i robót budowlanych, ale już na etapie projektowania poszczególnych systemów instalacji oświetleniowych, co dodatkowo sprzyja zastosowaniu lamp ulicznych led, stających się powoli standardem na polskich ulicach.


, aktualizacja 7 lutego 2018
Zaloguj się aby dodać komentarz

Zaloguj


Jeżeli jeszcze nie masz konta, zarejestruj się bezpłatnie.
Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij