Jak wybrać lampy na zewnątrz domu

Projektujemy oświetlenie zewnętrzne domu

Lampy na zewnątrz domu nie tylko pozwalają domownikom czuć się bezpiecznie po zmierzchu, lecz także mają znaczenie praktyczne. Nie jest łatwo otworzyć drzwi wejściowe lub wjechać do garażu po zmierzchu bez odpowiedniego oświetlenia zewnętrznego domu. Najlepszym rozwiązaniem jest zaprojektować oświetlenie zewnętrzne domu całościowo, jednocześnie dla całej posesji i ogrodu. Musimy zaprojektować zarówno lampy w najważniejszych miejscach budynku, które powinny być włączone po zmierzchu lub włączać się pod wpływem ruchu. Pięknie wygląda iluminacja budynku, na przykład zewnętrzne oprawy oświetleniowe w podbitce dachu, którą możemy włączyć, gdy przyjmujemy gości.

Gdzie umieścić lampy na zewnątrz domu

Szczególnie ważne jest oświetlenie zewnętrzne domu w takich miejscach, jak: drzwi wejściowe i furtka, brama i podjazd oraz tarasy. Dobre oświetlenie tych miejsc ułatwi nam życie, dlatego też warto zainstalować zewnętrzne oprawy oświetleniowe z czujnikiem zmierzchu. Lampy zewnętrzne w tych miejscach powinny dawać delikatne światło i nie razić w oczy w czasie wjeżdżania samochodem lub otwierania drzwi wejściowych. A może zainteresuje cię także ten artykuł o lampach z czujnikiem ruchu w ogrodzie?

Równie ważne jest oświetlenie tarasów, gdzie latem często będziemy wypoczywać wieczorami. Dobrze sprawdzi się tu mocny kinkiet zewnętrzny, który oświetli stół i meble ogrodowe. Lampki punktowe o mniejszym natężeniu światła dobrze jest umieścić w miejscach, które pozwolą wyeksponować ładne elementy architektury. Dobrze jest również oznaczyć lampkami progi i schody, aby nie potknąć się po ciemku.

Ważnym elementem dekoracji domu jest oświetlenie elewacji, którym się pochwalimy, zapraszając gości. Ważne jest, aby lampy nie świeciły w okna. Dobrym rozwiązaniem są lampy w podbitce dachu, które równomiernie oświetlają fasadę. Można również umieścić lampy na trawniku wokół domu. Kinkiet zewnętrzny i lampy najazdowe to także opcje warte rozważenia.

Oświetlenie ogrodu

Wybierając lampy na zewnątrz domu, nie zależy nam na tym, aby ogród był zbyt jasno oświetlony. Oświetlenie ogrodu ma na celu wyeksponowanie szczególnie pięknych miejsc oraz ułatwienie poruszania się po ogrodzie po zmierzchu. Dekoracyjne oświetlenie ogrodu możemy włączyć, gdy przyjmujemy gości lub organizujemy przyjęcie czy grilla w ogrodzie. Również podświetlenie szczególnie atrakcyjnych drzew i rabatek kwiatowych pięknie wyeksponuje ogród po zmierzchu. Natomiast ze względów praktycznych lampy powinny oświetlać przede wszystkim ścieżki, schody, oczko wodne, altanki oraz miejsce do grillowania.

Do oświetlenia ogrodu coraz częściej wykorzystuje się lampy solarne, których eksploatacja prawie nic nie kosztuje. Możemy wybrać lampy najazdowe do umieszczenia w nawierzchni lub lampy z ostro zakończonym elementem do wbicia w ziemię. Sprawdź także ten artykuł o oświetleniu domu przy pomocy LED-ów.

Najmodniejsze lampy do domu - zobacz promocje!

Lampy na zewnątrz domu - rodzaje

Projektując oświetlenie zewnętrzne domu możemy wybrać lampy elewacyjne zawieszone na ścianie. Kinkiety zewnętrzne włącza się włącznikiem, który znajduje się wewnątrz budynku. Dlatego też, aby je zapalić, trzeba wejść do domu po ciemku. Nie jest to kłopot, jeśli chodzi o lampy elewacyjne, które stanowią dekoracyjną iluminację domu czy też lampy na tarasie. Natomiast jako lampy wejściowe przy furtce czy przy drzwiach albo też lampy zewnętrzne na podjeździe warto wybrać lampy z czujnikiem ruchu, które włączą się gdy ktoś się zbliża. Praktycznym rozwiązaniem są również lampy na zewnątrz domu z czujnikiem zmierzchu. Wielu użytkowników wyraża opinie, że brak tych czujników jest bardzo uciążliwy, podobnie jak ma to miejsce w przypadku lamp z czujnikiem ruchu.

Ścieżka do domu po zmroku, czyli lampy zewnętrzne i sposób na oświetlenie zewnętrzne domu oraz producenci i najlepsze lampy
Lampy zewnętrzne - rodzaje oświetlenia, ceny, opinie, porady

Dobrym rozwiązaniem dla ścieżek ogrodowych, podjazdu czy ścieżki do domu są lampy słupkowe. Słupki oświetleniowe sprawiają, że ogród wygląda modnie i nowocześnie. Ponadto słupki oświetleniowe ułatwiają znalezienie drogi w ogrodzie po ciemku. Słupki należy tak rozmieszczać, aby między nimi nie powstawały ciemne przestrzenie. Należy kierować się zasadą, że im krótsza ścieżka, tym niższe słupki. Światło skierowane ku górze nie może oślepiać osoby idące ścieżką.

Lampy zewnętrzne

Zewnętrzne oprawy oświetleniowe

Lampy na zewnątrz domu narażone są na działanie czynników atmosferycznych jak kurz, pył i deszcz. Szczególnie oświetlenie ogrodu lub oświetlenie podjazdu znajdujące się nisko przy ziemi narażone jest na obsypywanie ziemia czy ochlapywanie. Dlatego też zewnętrzne oprawy oświetleniowe muszą posiadać odpowiedni współczynnik szczelności, czyli IP. Współczynnik ten jest dwucyfrowy i pierwsza cyfra oznacza odporność na pyły a druga na wilgoć. Lampy w ogrodzie oraz na budynku powinny mieć IP wysokie: 55 oznaczające ochronę przed pyłami i strugami wody lub 56 zabezpieczone także przed silnymi strugami wody.

Lampy zewnętrzne - halogeny, ledowe czy lampy solarne

Obecnie najbardziej popularne są lampy zewnętrzne LED, których zużycie energii jest mniejsze niż w przypadku lamp halogenowych, świetlówek czy żarówek. Ceny żarówek LED są wyższe niż halogenów lub tradycyjnego oświetlenia, jednak koszty szybko się zwracają z uwagi na niższe koszty zużycia prądu. Ponadto żarówki LED mniej się nagrzewają i działają dużo dłużej.

Lampy z czujnikiem ruchu

Lampy z czujnikiem ruchu zapalają się, gdy ktoś pojawi się w pobliżu. Czujnik ma zasięg 10-15 metrów. Można ustawić czas działania od 15 sekund do 30 minut. Jako kinkiet zewnętrzny oświetlający drzwi wejściowe, furtkę, bramę wjazdową i drzwi do garażu najlepiej sprawdzi się sprawdzi się silny reflektor halogenowy z czujnikiem ruchu. Musi być tak ustawiony, aby nie oślepiał. Natomiast ścieżka do drzwi czy droga do garażu może mieć mniej intensywne lampy z czujnikiem ruchu.

Schody do domu, a także oświetlenie zewnętrzne domu i polecane lampy na zewnątrz domu, najlepsi producenci oraz ceny
Lampy zewnętrzne - rodzaje oświetlenia, ceny, opinie, porady

Lampy zewnętrzne z czujnikiem zmierzchu

Wybierając lampy na zewnątrz domu wartozdecydować się na lampy z czujnikiem zmierzchu, które włączają się o określonej godzinie. Wielu właścicieli domów wyraża opinie, że dobrym rozwiązaniem są lampy na zewnątrz domu z czujnikiem zmierzchu i ruchu, które nie będą reagowały na ruch, gdy jest jasno. Ceny takich lamp zaczynają się już od 19 zł w przypadku prostych kinkietów solarnych. Kinkiet ogrodowy lub słupek z czujnikiem ruchu i zmierzchu można zakupić na Allegro od 74 zł do około 179 zł.  

Lampy wejściowe

Jako lampy wejściowe najczęściej stosuje się kinkiety zewnętrzne, które są zawieszone u góry tak aby dobrze oświetlać osoby stojące przed drzwiami. Kinkiet zewnętrzny nie może oślepiać osoby otwierającej drzwi.

Jeśli przed wejściem jest próg, dobrym rozwiązaniem będzie oświetlenie punktowe wmurowane w podest, które zabezpieczy przed potknięciem się po ciemku.

Jak dobrać kinkiet ogrodowy, który oświetla drzwi wejściowe, bramę wjazdową czy też numer domu? Wzornictwo w tym zakresie jest bardzo różnorodne. Możemy wybrać tradycyjny czarny kinkiet ogrodowy lub kinkiet w kształcie pochodni, kinkiet płaski niewiele odstający od ściany czy też klasyczny kinkiet ogrodowy w kształcie latarni. W przypadku lamp wejściowych można zdecydować się na lampy ledowe, które gwarantują niższe koszty prądu. Dobrym rozwiązaniem będą również reflektory halogenowe, w których łatwiej jest nakierować strumień światła na określone miejsce.

Lampy solarne

Coraz częściej do oświetlenia ogrodu wykorzystuje się lampy solarne. Oferta lamp solarnych jest coraz większa od typowych lamp ogrodowych wbijanych w ziemię do kinkietów czy słupków ogrodowych. Przeważają jednak opinie, że lampy solarne nie świecą zbyt intensywnie, dlatego też nadają się bardziej do oświetlenia atrakcyjnych miejsce w ogrodzie, aby wytworzyć romantyczny nastrój. Lampy solarne zdają egzamin również jako oświetlenie ścieżek. Światło nie musi tu być intensywne, gdyż wystarczy tylko oznaczyć światłem granice ścieżki ogrodowej, aby po ciemku nie zgubić drogi. Ceny lamp solarnych nie są wysokie, gdyż zaczynają się już od 6,50 zł. Natomiast za eleganckie lampy dekoracyjne zapłacimy kilkadziesiąt złotych, zaś profesjonalne zestawy solarne mogą kosztować do kilkuset złotych.

Lampy zewnętrzne wokół domu pełnią rolę zarówno dekoracyjną jak i praktyczną. Dlatego też rozmieszczenie ich na posesji nie może być przypadkowe. Dobór lamp zewnętrznych wiąże się z bezpieczeństwem domowników, ułatwieniem poruszania się wokół domu po zmroku oraz aspektem dekoracyjnym. Dlatego też na lampach zewnętrznych nie można oszczędzać i warto wybierać produkty znanych i sprawdzonych producentów. Lampa ścienna z czujnikiem ruchu czy zewnętrzne lampy wiszące to także wybór wart rozważenia. Podobnie jak kinkiet zewnętrzny i lampy najazdowe.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny