Podlewanie roślin

Latem w ogrodzie jest wiele pracy, a jedną z najważniejszych czynności jest regularne podlewanie roślin. Warto o tym pamiętać zwłaszcza w gorące dni, kiedy gleba bardzo szybko ulega wysuszeniu, a słońce intensywnie świeci przez cały dzień. W przypadku, kiedy nie będziemy tego robić systematycznie, wówczas rośliny stracą zdrowy wygląd, ich liście zmienią kolor i zaczną obsychać. Czynność tą należy wykonywać wieczorem albo rano, rośliny trzeba nawadniać obficie, w przeciwnym razie będą one rozwijać korzenie płytko pod powierzchnią ziemi, przez co nie będą odporne na susze.

Dbanie o trawnik

Nie można zapominać także o pielęgnacji trawnika, aby był gęsty i intensywnie zielony. Należy więc nie tylko regularnie go kosić, ale także podlewać. Resztki trawy po koszeniu należy zagrabić, jeśli nie korzystamy z kosiarki wyposażonej w kosz. Jest to istotne, gdyż resztki trawy powodują tworzenie się filcu. Nie należy zbyt mocno przycinać trawnika w okresie suszy. Dobrze jest również, co jakiś czas nawozić trawę, korzystając z wysokiej jakości nawozu, na przykład marki Target, która dysponuje profesjonalnymi preparatami do pielęgnacji roślin.

Usuwanie chwastów

Bardzo ważne jest regularne usuwanie chwastów, które zabierają roślinom składniki pokarmowe i wodę. Niestety znaleźć je można wszędzie, an rabatach kwiatowych, trawniku czy warzywniki. Niekiedy są bardzo uciążliwe, jeśli ręczne pielenie nie daje wystarczających rezultatów, wówczas warto zastosować specjalny chemiczny środek chwastobójczy. Na mech pomoże natomiast wapniowanie lub środek zawierający w składzie siarczan wapnia.

Lato w ogrodzie - najważniejsze prace
Lato w ogrodzie - najważniejsze prace

Pielęgnacja drzew oraz krzewów owocowych

W lecie należy pamiętać o pielęgnacji drzew i krzewów owocowych, zwłaszcza jeśli mają one zbyt dużą ilość owoców, gdyż gałęzie pod ich ciężarem mogą zacząć się łamać. Rozwiązaniem są podpory lub przywiązanie słabszych gałęzi do grubych konarów. W sierpniu wykonuje się cięcie prześwietlające jabłoni. Cięcie czereśni, grusz, brzoskwiń, wiśni i śliw przeprowadza się dopiero po zbiorach. Malinom należy usunąć gałązki, na których pojawiły się owoce, a winorośli trzeba usunąć niepotrzebne liście i nieowocujące pędy.

Pielęgnacja roślin ozdobnych

Rośliny ozdobne należy regularnie odchwaszczać, a także nawozić specjalnie dedykowanym nawozem dla danej odmiany rośliny. W sierpniu przeprowadza się ostatnie przed zimą cięcie żywopłotów. Krzew róży trzeba obficie, ale nie zbyt często podlewać. Ważne jest także regularne przycinanie oraz usuwanie przekwitłych kwiatostanów. Warto dokładnie oglądać wszelkie rośliny rosnące w ogrodzie, aby móc szybko zareagować na ewentualny atak szkodników i pierwsze objawy chorób. Aby, długo cieszyć się i podziwiać kwitnące byliny, ważne jest usuwanie przekwitłych kwiatostanów, co pobudzi rośliny do wytwarzania nowych pąków kwiatowych. W lipcu i sierpniu można zacząć rozmnażać byliny, poprzez podział kęp. Można przesadzić i podzielić te rośliny, które rosły cały czas na jednym stanowisku przez ok. 4 lata. Kędy dzieli się w zachmurzony dzień, aby silne słońce nie doprowadziło do ich oparzenia. Po posadzeniu należy je dosyć obficie podlać.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej