Pod koniec pierwszej wojny światowej kobiety zaczęły się emancypować, wiele z nich zostało owdowiałych, a zatem zmuszonych do pracy. Głodne wolności, niezależne, a przede wszystkim chcące czuć się komfortowo w swoich ubraniach, zaczynają nosić spodnie i wygodne spódnice czy koszule. Sport i rozrywka stają się coraz bardziej popularne, zwiększając popyt na wygodne stroje. Hasłem mody lat 20-tych była „nowoczesność”. Niektórzy eksperci uważają, że moda, tak jak ją rozumiemy, narodziła się właśnie w tym czasie. Ta moda inspirowana jest także ruchem artystycznym w stylu art deco z wyrafinowanymi formami geometrycznymi.

Moda (zobacz na lavard.pl) lat dwudziestych oznaczała złoty wiek dla projektantów i krawcy: ponad dwie trzecie kobiet np. we Francji (gdzie moda też miała swój początek) ubranych było „na miarę”, domy mody były dochodowymi przedsiębiorstwami. Dla mniej zamożnych klas małe firmy odtwarzały wielkie projekty, które się pojawiały. Jean Patou, Lanvin i już teraz światowej sławy Chanel królują na scenie z 1920 roku. Przede wszystkim kobieta z lat 20 ma nową sylwetkę: odchudzanie staje się punktem odniesienia i po raz pierwszy opalenizna staje się popularna i modna. Po latach unikania słońca, plaże zaludniły się kobietami w modnych strojach kąpielowych. Kobieta lat 20 nosi krótkie chłopięce włosy, które chowa pod modną czapeczką noszoną zamiast kapelusza. Koszula wchodzi do damskiej garderoby: jest popularna w kolekcjach wielu projektantów i jest noszona przez kobiety, zwłaszcza modele w jasnych kolorach. Moda lat dwudziestych przyniosła początek małej, ale znaczącej rewolucji: po raz pierwszy kobiety odsłoniły nogi! Sukienka dzienna i spódnica skróciły się ponad kolano. W tym czasie pojawiły się również pierwsze ubrania w „niskiej talii”. Gorset staje się passe, na pierwsze miejsce wysuwa się stanik, który podkreśla rozmiar i dekolt. W tym samym czasie narodziły się również pierwsze spodnie damskie. Coco Chanel po raz pierwszy zaprezentowała swoją „małą czarną”, która podbiła cały świat i do dzisiaj króluje w garderobie każdej kobiety. Staje się ona modnym klasykiem mimo koloru, który do tej pory był zarezerwowany na pogrzeby.

W ten sposób w damskiej garderobie pojawiły się spodnie, koszule i słynna „mała czarna”. To ubrania, które znajdują się w każdej damskiej szafie. Jednak wrażenie robią wtedy, kiedy wykonane są z wysokiej jakości tkanin. Takie właśnie modele, starannie wykonane znajdziemy w salonach stacjonarnych i sklepie internetowym marki Lavard. Ta polska marka tworzy wspaniałą kolekcję inspirowaną klasyką. Klasyczne koszule, eleganckie cygaretki, czy mała czarna w nowoczesnej odsłonie to tylko niektóre propozycji z bogatej kolekcji Lavard. Zapraszamy do zapoznania się z całą ofertą marki Lavard!

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej