Jakie ławki ogrodowe możesz wybrać?

Przede wszystkim warto podkreślić, że polskie ogrody mają bardzo indywidualny charakter i rzadko kiedy są tak naprawdę uporządkowane czy wykonane w jakimś konkretnym stylu. Często mają chaotyczny charakter. Bardziej liczą się w nich kwestie użytkowe niż estetyczne. Ale to się zmienia – coraz więcej osób, budując nowy dom, równie dużą wagę przykłada do swojego otoczenia. Aranżacja ogrodowa ma coraz większe znaczenie. Dlatego właśnie w większym stopniu zwracamy uwagę na wygląd ławki.

Estetyka jest zatem jednym z istotnych czynników wyboru odpowiedniej ławki ogrodowej. Harmonijne dopasowanie tego elementu małej architektury do otoczenia upiększa ogród, a odpoczynek w ładnym miejscu to prawdziwa przyjemność. Ale estetyka to nie wszystko. Nie można zapominać o względach użytkowych i powinny one mieć duże znaczenie przy wyborze idealnej ławki do ogrodu. Jej waga, wielkość, mobilność, materiał, forma i kształt to kwestie, na które koniecznie trzeba zwrócić uwagę. Należy się choćby zastanowić, czy ławka z oparciem będzie na pewno lepsza niż ławka bez niego.

Charakter ławki w dużej mierze zależy od surowca z jakiego jest wykonana. Do najpopularniejszych materiałów, z których produkowane są ławki ogrodowe, należą:

  • drewno (od najtańszych typu sosna, przez ławki dębowe, aż po ławki z drewna egzotycznego),
  • metal (żeliwo, aluminium, stal),
  • tworzywa sztuczne (PCV, technorattan).

Istnieją jednak również ławki kamienne, ławki betonowe lub z elementami betonowymi, ławki wiklinowe, ławki z rattanu.

Każdy z tych surowców odznacza się innymi właściwościami. Metal będzie się odznaczał większą trwałością niż drewno. Drewno z kolei będzie bardziej mobilne, ale nie aż tak jak ławka z technorattanu. W każdym z tych przypadków inne będą też wymagania pielęgnacyjne. Wszystko to trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze ławki ogrodowej. Kwestie te będą miały także znaczenie ze względów estetycznych.

Znajdź swój własny styl

Sposobów na aranżację ogrodu jest mnóstwo. Jedne style ogrodowe są mniej, inne bardziej znane. Niektóre mają bardzo formalny charakter. Są też takie, które odznaczają się większą swobodą. Nie ma w nich tylu zasad lub zasady te traktuje się z większą dowolnością. Istnieje jednak kilka trendów, jeśli chodzi o zakładanie nowych ogrodów. Dużą popularnością cieszą się:

  • styl wiejski – swobodny i naturalny. To ogrody z sadami, jednorocznymi bylinami, warzywniakami oraz nieuporządkowanymi trawnikami. Styl ten może być mniej lub bardziej chaotyczny. Preferowane w nim są drewno i kamień, a ozdabiają go maszyny i sprzęt gospodarczy. W takim ogrodzie świetnie sprawdzi się właściwie każda ławka, nawet plastikowa lub wykonana z palet, ale szczególnie będą tu pasować drewniane i metalowo-drewniane ławki ogrodowe. I to raczej te, które odznaczają się naturalnością i prostotą formy.
  • styl angielski – podobny do stylu wiejskiego, ale bardziej uporządkowany i sformalizowany. Podstawą jest na przykład zadbany trawnik. Charakterystyczna jest obecność bluszczu oraz czerwonej cegły. Zdarzają się w nim ozdobne elementy rzeźbiarskie i dekoracyjne, takie jak kamienne i żeliwne figury zwierząt. Do ogrodu tego typu adekwatne będą dość proste w formie, a przynajmniej nie nazbyt ornamentalne, ławki drewniane, ławki metalowe, zwłaszcza z żeliwa, a także ławki kamienne. Styl angielski ma nieco romantyczny charakter. Jest spokojny i sielski – taka też powinna być umieszczona w nim mała architektura ogrodowa.
  • styl prowansalski – tu romantyczny i sielski charakter jeszcze bardziej się odznacza. Jest przy tym więcej ozdobników, jeśli chodzi o meble ogrodowe. Są one finezyjne i dekoracyjne, choć wciąż praktyczne i z lekką formą. Ławki żeliwne z ażurową ornamentyką podkreślą tajemniczy i urokliwy charakter tego rodzaju przestrzeni. Nadadzą jej też rustykalnej, ale wyszukanej estetyki – zwłaszcza jeśli postawimy na większą dozę retro lub secesji w wiejskim stylu. Jak niemal w każdym stylu – drewniane ławki ogrodowe w odpowiedniej kolorystyce też się sprawdzą.
  • styl japoński – bywa też nazywany orientalnym. Charakteryzuje się wykorzystaniem naturalnych materiałów – drewna, kamienia. Bywa uporządkowany, ale zarazem ogród taki często przypomina miniaturowy krajobraz. Odznacza się szlachetnością oraz prostotą. Szczególne znaczenie mają tu oczka wodne i cieki – woda jest tu symbolem harmonii i spokoju. I właśnie pod kątem tych cech warto dobierać ławki do ogrodów w stylu japońskim. Dobre będą zatem ławki drewniane, nawiązujące wyglądem do orientalnej stylistyki.
  • styl nowoczesny – zdecydowanie uporządkowany, ale niekoniecznie naturalny. Zieleń i rośliny są tu w pełni ujarzmione i nie wymagają dużego nakładu sił i czasu przy pielęgnacji. Nie są też tak kolorowe. Taki ogród ma minimalistyczny charakter, czasem stricte użytkowy. W modernistycznym otoczeniu wykorzystywane są nowoczesne materiały – szkło, metal, beton, plastik. Dlatego też w takim ogrodzie sprawdzi się ławka z technorattanu, PCV lub poliwęglanu, a także lekkie ławki ogrodowe z aluminium.

To oczywiście tylko kilka przykładów z bogatej palety aranżacyjnych stylów ogrodowych. Wybierając ławkę ogrodową pod kątem estetyki, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na materiał, który dominuje w danej stylistyce. Gdy odznacza się ona naturalnością, to warto unikać tworzyw sztucznych. Jeśli dodatki architektoniczne cechuje duża ozdobność, to i ławka powinna mieć bardziej dekoracyjny charakter. Kluczowy jest umiejętny dobór materiału, z jakiego ławka ogrodowa jest wykonana, oraz jej formy.

Twój ogród – twoja ławka

Najważniejsze jednak, aby w ogrodzie po prostu dobrze się czuć, bo choć oczywiście może on mieć reprezentacyjny i dekoracyjny charakter, to nie jest to miejsce tylko na pokaz. Nie należy bać się łamania zasad, jeśli indywidualne upodobania nas do tego skłaniają. Ogród powinien mieć taki styl, jaki odpowiada gospodarzowi. Dotyczy to nie tylko aranżacji oraz nasadzonych roślin, ale i elementów małej architektury, w tym także ławek.

Indywidualny charakter ogrodu można podkreślić poprzez samodzielne wykonanie ławki. Nietrudno znaleźć poradniki, które krok po kroku przedstawiają jak zrobić ławkę ogrodową. Nawet najprostsza ławka, składająca się z desek i dwóch pieńków, może dodać ogrodowi wiele uroku. Własnoręcznie wykonana drewniana ławka może lepiej sprawdzić się niż gotowe ławki ze sklepu.

Nie każdy ma jednak czas i umiejętności, by zrobić ławkę ogrodową. Na szczęście na rynku jest wielu producentów, którzy wytwarzają solidne, tanie i wytrzymałe ławki ogrodowe. Jednym z nich jest firma KAR STAL, której specjalnością są ławki metalowo-drewniane. W jej ofercie znaleźć można ławki o uniwersalnym charakterze, dzięki czemu można je wpasować w wiele przestrzeni o różnej stylistyce. Ławki ogrodowe firmy KAR STAL mają prostą i funkcjonalną formę. Są produkowane w wersjach z podłokietnikami, z oparciem lub bez tych elementów. Powstają z materiałów wysokiej jakości. Cechuje je dobra odporność na warunki atmosferyczne. Sprawdzą się w niejednym przydomowym ogródku.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny