Ławki – 4 powody, by wykorzystać je w swoim domu
Ławki towarzyszą nam od wieków, jako prosty, ale bardzo wygodny mebel do siedzenia. Często spotykamy je w parkach, biurach czy poczekalniach, coraz częściej jednak goszczą w naszych domach. Są one bardzo przydatne zwłaszcza w małych pomieszczeniach, typu balkon albo przedpokój, jednak również nawet w salonie mogą spełniać swą funkcję. Ze względu na niewielkie rozmiary bez trudu można ją wkomponować w każdy rodzaj wystroju, dobierając odpowiedni wzór i materiał. Jakie ławki najlepiej sprawdzą się w naszym domu?
Ławka do przedpokoju lub salonu - dlaczego warto się na nią zdecydować?
Przedpokój to pomieszczenie o stosunkowo małej powierzchni, w której witamy przybyłych gości a także przebieramy się do wyjścia. Ze względu na niewielkie rozmiary ławka w przedpokoju wydaje się być meblem wręcz niezbędnym, umożliwiającym łatwe zdjęcie lub założenie obuwia, a także odłożenie na chwilę torebki lub czapki. Nawet niewielką ławkę można dostosować do rozmiaru pomieszczenia, wsuwając pod nią małe pojemniki do przechowywania na przykład obuwia. Ławka taka może być wolno stojąca – co jest najczęściej spotykaną wersją – lub w zabudowie. Ta ostatnia wymaga jednak nieco więcej przestrzeni, o co w przedpokoju nie zawsze łatwo. Trzeba jednak przyznać, że połączenie ławki z szafą, w której znajdują się wieszaki na ubrania oraz skrzynia na obuwie wygląda bardzo efektownie. W salonie z kolei ławka stanowić będzie oryginalne uzupełnienie wystroju. Może na przykład stanowić siedzisko przy głównym stole, zamiast klasycznych krzeseł. Prostota jej budowy pozwala na łatwe dopasowanie mebla do aranżacji – nawet, jeśli jako jedyny element będzie wykonana w nieco innym stylu. Dotyczy to zwłaszcza przedpokoju, w którym można umieścić mebel stylizowany na starą, drewnianą ławkę, przywodzącą na myśl nasze dzieciństwo, spędzane u dziadków.
Ławka czy kanapa - co wybrać?
Pozornie wybór może wydawać się prosty – kanapa sprawia wrażenie znacznie solidniejszej i bardziej funkcjonalnej. Jednak ławki mają sporo zalet, dla których warto rozważy ich zakup. Choćby cena, która jest znacznie bardziej atrakcyjna, niż w przypadku kanap. Ławki wykonane są również w bardzo różnych stylach, co znacznie ułatwi dopasowanie jej do wystroju pomieszczenia. Mają one także walory estetyczne, których czasami próżno szukać u kanap. Te ostatnie bowiem, przez swój rozmiar są jednym z podstawowych elementów wyposażenia pokoju, a co za tym idzie powinny sprawiać wrażenie mebla solidnego, niosącego niekiedy cały ciężar aranżacji. Ławki z kolei są przeważnie meblami niewielkimi, podkreślającymi jedynie wystrój ale samodzielnie go nie tworzącymi. Ich rozmiar ma również inną zaletę – bez problemu można je przenieść do ogródka czy na balkon, podczas gdy kanapy są meblami stacjonarnymi. Mobilność ławek stanowi również o ich uniwersalności i łatwości przystosowania się do każdej, nawet niespodziewanej sytuacji, w której potrzeba dodatkowych siedzisk.
Jak dopasować ławkę do stylu wnętrza?
Choć ławki są meblami na tyle uniwersalnymi, że z łatwością można je dopasować do różnych wnętrz, dobrze jest zadbać o to, by uzupełniały się one z wystrojem. Postarzane ławki w stylu vintage nie będą współgrały z nowoczesnymi lub futurystycznymi wnętrzami i odwrotnie – w pokojach o wystroju minimalistycznym raczej nie ma miejsca na białe ławeczki z ozdobnymi wykończeniami. Jeśli jest taka możliwość, najlepiej wybrać ławkę z tej samej kolekcji co reszta mebli (na przykład na stronie: https://www.wonder.pl/c/lawki) a w ostateczności wybrać te, które są wykonane z podobnego gatunku drewna lub materiału. Trzeba zadbać również o podobną kolorystykę oraz wzór wykonania. Dobrze jest także kierować się zasadą, iż do wnętrz prostych kupujemy również proste ławki, a do wnętrz bardziej urozmaiconych – ozdobne. Pomimo swoich niewielkich wymiarów ławka może być elementem, podkreślającym oryginalny wystrój a jednocześnie dodającym mu nieco bardziej swobodnego charakteru.
A jaka ławka sprawdzi się w ogrodzie i na balkonie?
Ławki do ogrodu i na balkon nieco się różnią od swych domowych odpowiedniczek. Przede wszystkim ze względu na fakt, iż znajdują się na świeżym powietrzu, muszą być odporne na działanie warunków atmosferycznych, przede wszystkim deszczu i śniegu. Należy więc zadbać o to, by były wykonane z materiału odpornego na wilgoć lub odpowiednio zaimpregnowanego. Ławki ogrodowe zazwyczaj są nieco większe niż domowe, gdyż często korzystają z nich dwie albo trzy osoby. Popularnym materiałem, z którego wykonane są meble w ogrodzie, jest żeliwo połączone z drewnem. Jako materiał wykorzystywany jest również technorattan, jednak wykonane z niego ławki nie mają tego dostojnego stylu, jakim cechują się meble drewniano-żeliwne. Modele przeznaczone do ogrodu powinny mieć wysokość około czterdziestu centymetrów, z przynajmniej półmetrowym oparciem. Ławki balkonowe i ogrodowe są chętnie kupowaną dekoracją, mającą jednak duże znaczenie praktyczne.
artykuł sponsorowany